Jaunasis mokslininkas tiki prasmingu darbu savoje šalyje

Parašė:  2020-04-07

Iš Telšių kilęs chemijos mokslų daktaras Kasparas Rakštys, praleidęs daugiau nei šešerius metus prestižinėse užsienio mokslo institucijose, nusprendė, kad savo idėjas gali lygiai taip pat realizuoti ir Lietuvoje. Gavęs mokslo srities finansinę paramą vyras sėkmingai vykdo veiklą Kauno technologijų universitete ir džiaugiasi galėdamas prisidėti prie sėkmingos Lietuvos augimo ir mokslo populiarinimo.
Monika GIRDVAINĖ
Susižavėjo organine chemija
Telšiškis K. Rakštys chemijos mokslu domisi jau ne vieną dešimtmetį. 2007 metais baigęs Telšių Žemaitės gimnaziją vaikinas nusprendė pasirinkti chemijos studijas Kauno technologijų universitete (KTU).
„Dar mokykloje itin susidomėjau organine chemija, o prie to labiausiai prisidėjo chemijos mokytoja S. Gustienė, kuriai iki šiol jaučiuosi dėkingas“, – sako jaunasis mokslininkas.
2011 metais įgijęs chemijos bakalauro laipsnį Kasparas šiame universitete tęsė studijas. KTU magistro studijų metu chemikas dalyvavo ERASMUS mainų programoje ir taip išvyko studijuoti į vieną prestižiškiausių pasaulyje mokslo institutą ir universitetą Lozanoje (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) Šveicarijoje. 2013-aisiais, baigęs studijas KTU, jaunas vyras sugrįžo į Šveicariją, kur buvo priimtas į doktorantūros studijas. Ten praleidęs dar beveik penkerius metus telšiškis įgijo chemijos mokslų daktaro laipsnį, o jo disertacija buvo apdovanota už išskirtinius, aukštos kokybės rezultatus.
„Labai džiaugiuosi, kad galėjau studijuoti Šveicarijoje, ir iki šiol ja žaviuosi bei manau, kad tai viena gražiausių ir labiausiai išsivysčiusių šalių pasaulyje“, – teigia 31-erių K. Rakštys.
Tobulino žinias Australijoje
Baigęs studijas Šveicarijoje K. Rakštys ieškojo darbo vakarinėje Amerikos pakrantėje ir Australijoje. „Norėjosi pagyventi šiltesniame klimate ir anglakalbėje aplinkoje. Kaip žinoma, tokių nišinių specialybių darbo pasiūlymų nėra daug net ir tokiose didelėse šalyse, todėl gavęs pasiūlymą Australijoje nedvejojau ir su žmona išvykau ten“, – sako pašnekovas.
Jaunas mokslininkas šioje šalyje atliko podoktorantūrinę stažuotę Australijos Kvinslando universitete (University of Queensland). Telšiškis su žmona Australijoje praleido beveik pusantrų metų. Ten jaunai šeimai gimė pirmoji atžala – sūnus Džiugas.
Nors Australija – daug kam svajonių šalis, vyras teigia, kad gyvendamas joje tiesiog priprato prie visko ir ilgainiui nebeįvertino ten esančių privalumų: ištisus metus šviečiančios saulės, nesibaigiančių žydrų pakrančių ir tobulai įrengtų parkų.
„Taip pat jautėsi didžiulis atstumas ir laiko skirtumas, kas stipriai apribojo bendravimą su draugais ir šeima“, – apie gyvenimą tolimoje šalyje kalba Kasparas.
Gavęs paramą grįžo į Lietuvą
Praėjusių metų vasarą chemijos mokslų daktarui K. Rakščiui Mariaus Jakulio fondas (MJJ) skyrė finansinę paramą mokslinei veiklai vykdyti. Fondo tikslas – pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, verslo kūrėjus, gabius studentus ir teikti jiems finansinę paramą tęsti tyrimus Lietuvoje.
Sulaukęs paramos jaunas tyrėjas nedvejodamas grįžo į gimtą šalį ir nuo praėjusių metų rugsėjo mokslinę veiklą vykdo Lietuvoje. Šiuo metu K. Rakštys yra vyresnysis mokslo darbuotojas KTU Cheminės technologijos fakultete, prof. Vytauto Getaučio vadovaujamoje organinių fotopuslaidininkių, skirtų optoelektronikai, grupėje. Pagrindinės jo mokslinių tyrimų kryptys yra naujų funkcinių medžiagų kūrimas ir sintezė efektyviems bei stabiliems naujos kartos saulės elementams.
„Niekada neplanavau likti užsienyje, į tai labiau žiūrėjau kaip į gerą galimybę pasisemti tarptautinės patirties, įgyti kitokių žinių bei pakeliauti. Praleidęs daugiau nei šešerius metus svetur nusprendžiau, kad savo mokslines idėjas galiu lygiai taip pat realizuoti Lietuvoje, taip galėdamas prisidėti prie sėkmingos Lietuvos augimo ir mokslo populiarinimo. Tikiu, kad darbas savo šalyje gali teikti daug daugiau prasmės, įkvėpimo ir savirealizacijos. MJJ fondo skirta finansinė parama smarkiai palengvino tokį apsisprendimą. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje atsiranda privačių iniciatyvų, prisidedančių prie mokslininkų pritraukimo į Lietuvą“, – sako telšiškis.
Džiugina pokyčiai
Jauna šeima, po ilgo laiko grįžusi gyventi į Lietuvą, teigia, kad kaip ir išvažiavus gyventi į užsienį ilgesniam laikui, taip ir grįžus, pradžioje reikėjo įsikurti ir adaptuotis. Mokslinę veiklą ne vienoje Europos šalyje vykdęs K. Rakštys, paklaustas, ar grįždamas nebijojo, jog galimybės vystyti norimą veiklą Lietuvoje bus ribotesnės, sako pamatęs priešingą rezultatą.
„Džiaugiamės sugrįžę, juolab kad Lietuvoje per tuos metus viskas keitėsi tik į gera. Pastatyti šiuolaikiški mokslo centrai, kuriuose darbo sąlygos ir infrastruktūra niekuo nenusileidžia užsienio šalims. Taip pat ypač džiugina jauni žmonės, kurie jau daug drąsesni, inovatyvūs ir pasaulietiški. Žinoma, yra ir dalykų, kurie galėtų keistis greičiau… Šiuo metu jaučiuosi laimingas, nes galiu gyventi ir dirbti savo mėgstamą darbą Lietuvoje, tačiau nesu prisirišęs tik prie mokslinės veiklos ir ateityje galbūt norėčiau save išbandyti kitoje srityje“, – apie ateities planus kalba telšiškis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Meras siūlo Tarybai atleisti A. Ba­ce­vi­čių iš An­ti­ko­rup­ci­jos ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko pa­rei­gų. Ar tam pritariate?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt