Vasarą per karščius miestelėnus ir svečius kaip magnetai traukia fontanai, deja, Telšiai jų gausa negali pasigirti. Miesto centre, šalia seniūnijos pastato esantį fontaną, pasak telšiškių, sunku pavadinti fontanu, nes yra tik „stovinčio“ vandens telkinys.
Giedra AKAVICKIENĖ
Palygino su siloso duobe
„Telšių ŽINIŲ“ feisbuke paklausėme skaitytojų, ar prie miesto laikrodžio turėtų trykšti fontanas? Ar yra gerai taip, kaip yra – „stovinčio“ vandens telkinys? O gal jo nereikia visai?
Iš internautų aktyvumo supratome, kad gyventojams rūpi jų miestas, kad jie nori gražiai gyventi, lankosi kitur, mato ten gausiai trykštančius fontanus, nori, kad karštą dieną ir Telšiuose būtų galima atsisėsti šalia gaiviais purslais besitaškančio vandens ir tuo mėgautis.
Toli ieškoti pavyzdžių nereikia, pasak telšiškių, miesto įvaizdžiu besirūpinantys valdininkai galėtų bent Plungės pavyzdžiu pasekti. Štai Elena Servienė rašė, kad „kaip gražu Plungėje, miela, malonu pabūti, pasigrožėti įvairiom spalvom trykštančiomis čiurkšlėmis, čia tai grožis“ ir pasidalino padarytu vaizdo įrašu iš Plungės.
Jūratė Padaginskienė pritarė, kad trykštantis fontanas tikrai papuoštų Žemaitijos sostinę.
Buvo ir labai pesimistinių nuomonių. Sigis rašė: „Kur jūs matot fontaną, čia greičiau siloso duobė…“ Nijolė Andruškaitė-Abromavičienė jam pritarė: „Ačiū… taikliai pasakyta.“
Rita Bružienė mano, kad Turgaus aikštės fontanas gali būti toks, kaip yra, verčiau jau ežere paleistų nuolat veikti fontaną. „Daug turistų, norim pasirodyti, o fontanas tik kelis kartus per dieną paleidžiamas arba už eurus. Patiems miestelėnams taip norisi pasidžiaugti. Mažesniuose miesteliuose trykšta fontanai, o čia Žemaitijos sostinė vis tik“, – rašė Rita.
Loreta Kalvaitienė pastebėjo: „Žinoma, kad reikia miesto centre, įneš atgajos miestui ir žmonėms. Visur trykšta, net Nevarėnuose, Plungėje ir kituose kaimuose, miesteliuose, miestuose, kada bevažiuosi…“
Liena Smirnova norėtų fontaniuko su spalvom, vakare šviečiančio. Pasak jos, tai būtų pasaka.
Orestos Petrikienės nuomone, reikia fontano, tik galima būtų pakeisti jo išvaizdą, padaryti daugiau trykštančių srovių arba liečiamą vandens kamuolį kaip Druskininkuose. Tik fantazijos reikalas.
Stasė Giedrienė norėtų gėlyno su mažu fontaniuku, o Laimutė Balčienė – fontano su muzika. Nusivylusi Laimutė rašė, kad „dabar nieko gero, nėr valdžios, nėr ir sprendimų“.
Žinomas dainininkas Kęstutis Jablonskis taip pat pasisakė, kad reikia tikro fontano.
Kristina Stanevičiūtė-Galdikė pritarė pasisakiusiems už fontaną. Jos nuomone, fontanas pagyvintų miesto centrą.
Ir dar daug daug daug žmonių rašė, kad toje vietoje reikia fontano. Komentarų aptarimą baigsime Sandros Lekavičienės išsakyta nuomone, kad visiems reikia fontano, bet valdžios atstovams nebūtinas reikalas priimti tokį sprendimą.
Labai gaila, bet būtent tokį atsakymą ir gavome iš Telšių rajono savivaldybės administracijos – planuose nėra jokių naujų fontanų, tas, kas yra, tas ir bus.
Simbolinė reikšmė – priminti upelį
Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjas Simonas Bagdonas priminė baseinėlio prie miesto laikrodžio istoriją, kada jis atsirado, kieno sumanymas, projektas.
Fontanas prie miesto laikrodžio buvo pastatytas 1989 metais. Idėjos autorius – profesorius Algirdas Žebrauskas.
„Šis fontanas turi simbolinę reikšmę – priminti gyventojams, jog kadaise šioje vietoje per Telšius tekėjo Telšės upelis, kuris šiandien yra melioruotas. Fontane vanduo netrykšta, o horizontaliai siena teka į baseiną. Taip vėlgi akcentuojamas tekantis upelio vanduo“, – kalbėjo S. Bagdonas.
Architektūros skyriaus vedėjas S. Bagdonas pažymėjo, kad Telšės upelį primenančių architektūrinių sprendimų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, šalia „Telšių ŽINIŲ“ redakcijos esantis tilto formos namas – simbolizuoja kadaise per Telšės upelį buvusį tiltelį.
Fontanai yra trys ir daugiau neplanuojama
Šiuo metu ir mažesniuose miestuose statomi fontanai. Telšių svečiai ir gyventojai stebisi, kad baseinėlis prie Telšių seniūnijos neturi net mažyčio fontano. Tad Savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjo S. Bagdono paklausėme, galbūt planuojamas fontanas prie Telšių seniūnijos. Kokia nuomonė dėl miesto fontanų, ar jų pakankamai, ar per mažai? Galbūt fontanai yra ateities planuose? Deja, atsakymas nėra džiuginantis.
„Šiuo metu įrengti naujus fontanus Telšiuose nėra planuojama. Žemaitijos sostinėje jų turime tris: prie miesto laikrodžio, kuris, kaip minėjau, įprasmina Telšės upelį, Katedros aikštėje fontanas–skulptūra bei fontanas Masčio ežere. Ateityje, jeigu bus numatyta lėšų, planuojama atnaujinti fontaną Masčio ežere“, – informavo Architektūros skyriaus vedėjas.
Dėl karšto oro didėja vandens užterštumas
Apie fontano prie Telšių seniūnijos ir miesto laikrodžio priežiūrą ir jos kaštus kalbėjomės ir su Telšių miesto seniūnu Česlovu Ubartu.
Pasak seniūno Č. Ubarto, atliekami darbai kaip ir kiekvienais metais – periodinė priežiūra. Fontanas išvalomas ir pakeičiamas vanduo. Keičiamas arba remontuojamas apšvietimas, siurbliai ir sklendės.
Pasirodo, dabar esamam fontanui užpildyti reikia apie 45 kubinių metrų vandens. Vienas užpildymas kainuoja apie 74 eurus. Per sezoną, priklausomai nuo oro sąlygų ir pašalinio užteršimo (primesto popieriaus, akmenukų ir net paliekamų rūbų, vėjo prinešamo smėlio, aukštos oro temperatūros, dėl kurios vandenyje kaupiasi įvairūs mikroorganizmai ir bakterijos, o nuo jų pradeda žaliuoti vanduo), vanduo yra keičiamas nuo 4 iki 6 kartų.
Algicidai kainuoja apie 300 eurų sezonui (tai yra profilaktinė priemonė nuo dumblių augimo).
Ir, žinoma, elektros energija, kurią vartoja 2 siurbliai ir fontano apšvietimas. Atskiro skaitiklio fontanui nėra įrengto, bet atsižvelgiant į siurblių galią galima apskaičiuoti elektros energijos suvartojimą. Variklių galia – 2 kw. Per mėnesį sunaudoja apie 1400 kw. Per sezoną – apie 8400 kw. Tad elektrai išleidžiama apie 1340 eurų.
„Elektra, vanduo, algicidai, valymo priemonės ir gedimų remontas per sezoną kainuoja apie 2300 eurų“, – susumavo Č. Ubartas.
Šią vasarą matoma, kaip gerokai dažniauiš baseino išleidžiamas vanduo ir darbuotojai jį valo, trina su šepečiais. Seniūno teigimu, šiemet fontanas valomas tikrai gerokai dažniau dėl labai aukštos oro temperatūros, kuri sąlygoja vandens užterštumą.