Žemaitės dramos teatras pradeda naują sezoną, kuriame telšiškiams ir miesto svečiams žada įvairaus žanro spektaklių, festivalių, premjerų, projektų.
Aurelija SERVIENĖ
„ŠOK‘as“
Siekiant paskatinti profesionaliojo meno plėtrą, Telšiuose rugsėjo 6-ąją prasideda pirmasis baletą ir šiuolaikinį šokį jungiantis projektas – festivalis „ŠOK‘as“. Juo siekiama įvairioms visuomenės grupėms prieinamo meninio ir kultūrinio švietimo, taip pat sudaryti sąlygas kultūra besidomintiems telšiškiams įgyti naujos, praturtinančios patirties.
Festivalį organizuoja Telšių Žemaitės dramos teatras. Projekto idėjos autorė ir koordinatorė – choreografė Ina Levickienė. „Pagrindinis festivalio akcentas – žmogus. Judesiu išreiškiamos visos emocijos, esančios žmogaus viduje, tad šokis reikšmingas žmogaus evoliucijai tiek menine, tiek socialine prasme“, – kalba ji.
Įgyvendinamo projekto metu buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės Žemaitės dramos teatro šokių studijos šokėjams (vad. I. Levickienė), kurias vedė profesionalus choreografas, Lietuvos atstovės „Eurovizijoje“ grupės „The Roop“ narys Marijanas Staniulėnas.
„Festivalio idėja – intriguoti žiūrovą pasirodymuose ieškoti šokio meno rūšių skirtumų ir panašumų. „ŠOK‘e“ žiūrovams atskleisime profesionaliojo šokio meno ypatybes, pabrėždami subtilias šokio detales ir akcentuodami, kad klasika ir modernizmas gali tapti vienos terpės dalyviais“, – intriguoja I. Levickienė ir džiaugiasi sulaukusi palaikymo projektui įgyvendinti iš Lietuvos kultūros tarybos, Telšių rajono savivaldybės ir privačių rėmėjų.
Šokio festivalio programoje
Šokio festivalyje rugsėjį (6, 10, 14, 24 dienomis) planuojama parodyti penkis įvairių šokio žanrų spektaklius.
Rugsėjo 6 d. 18 val. – vienintelės stepo trupės Lietuvoje „Funny beat“ pasirodymas „Tap Dance Show“. Įspūdingas šio šokio atlikimas, žinomiausi pasaulio hitai, klasikinė muzika, persipynusi su hiphopo, džiazo ir šiuolaikinės muzikos žanrais, muzikos atlikėjai šokio judesyje. „Funny beat“ trupę sudaro keturi profesionalūs baleto šokėjai, aktoriai, choreografai. Šokio virtuozai savo koncertine programa jau spėjo pavergti didžiąsias pasaulio scenas Sankt Peterburge, Maskvoje, Varšuvoje, Stokholme, Čikagoje, o netrukus apšvietimo bei dūmų užsklandos debesyje užburiančio batų kaukšėjimo klausysime ir Telšių Žemaitės dramos teatro salėje.
Rugsėjo 10 d. 18 val. – šiuolaikinio šokio spektaklis „Jau ne ta“. Spektaklis gvildena moteriškumo sinergiją. Būti ja ne taip jau paprasta. Ar pasikeis kas nors? Ar jau pasikeitė? Kas aš? Noriu būti panaši į ją. Nelįsk. Suprask mane. Kaip tu galėjai apie mane taip pagalvoti?! Aš ne tokia. Aš juk Moteris. Man skauda. Kodėl mes nelygūs? Kiek kartų mes girdėjome tai? Ar tai ne tiesa?
Šoka Marijano Staniulėno teatras: Gintarė Vaitiekūnaitė, Kamilė Pažėraitė, Rugilė Dabrėgaitė, Vidmantė Čepulytė (choreografas M. Staniulėnas).
Rugsėjo 14 d. 12 val. – baleto spektaklis vaikams „Saldainių fėjos“. Kupiną netikėtų, spalvotų daiktų, skatinančių mažuosius žiūrovus kartu su šokėjais tyrinėti ir atrasti daug naujo apie save ir aplink supantį pasaulį, pristatys Baltijos baleto teatras balete vaikams „Saldainių fėjos“. Tai – jaukus, elegantiškas, cukraus vata kvepiantis spektaklis apie vaikų silpnybę – gardėsius. Visas saldus grožis atsiskleidžia per baleto šokio emociją ir atliekamas visai greta mažųjų žiūrovų. Būtent tai – didžiausias šio spektaklio išskirtinumas. Režisierė, choreografė – Marija Simona Šimulynaitė.
Rugsėjo 14 d. 18 val. – kamerinis šiuolaikinio baleto spektaklis „Vienatvės armija“. Tai šiuolaikinio baleto projektas pagal atlikėjos Bjork muziką, kurios kūryba, asmenybė, vaizdo klipai įkvėpė režisierę M. S. Šimulynaitę gvildenti šią temą Baltijos baleto teatro šokio projekte. Brandžiam žmogui būdingas ryšys su gamta, glaudus santykis su žmonėmis ir greta slenkanti vienatvė, jausmai, nuomonės ir nuostatų raiška, filosofinis požiūris į gyvenimą. Spektaklio pagrindinė mintis yra ta, kad žmogus gimsta vienas, miršta vienas, ateina ir išeina vienas, viskas, kas vyksta jo kelyje, yra „pakeliui“. Pasirodymo metu naudojamos holograminės videoprojekcijos sprendimas sustiprina šokėjo judesio efektingumą.
Rugsėjo 24 d. 18 val. – šiuolaikinio šokio spektaklis „Vasarvidžio sapnas“. Gražiausiam gyvenimo tarpsniui – jaunystei – įprasminti pasirinktas Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos šokio spektaklis „Vasarvidžio naktis“ pagal V. Šekspyro komediją „Vasarvidžio nakties sapnas“. Spektaklis per judesį žiūrovui padės atsakyti į keliamus klausimus: kada mes esame savimi? kada esame mūsų susikurtos tapatybės ir vaidmenys? kur yra teatras, o kur yra realybė? kur mes esame tikresni – savo susikurtuose vaidmenyse realybėje ar keistame pasąmonės valdomame sapnų pasaulyje?
„Nepaprastai išsiilgęs žiūrovų teatras rudenį pasitinka su kokybiška, profesionalia programa. Raginu nedelsti ir kviečiu skubėti rezervuotis vietas, nes vietų skaičius labai ribotas“, – sakė festivalio organizatorė I. Levickienė.
Tradicinis festivalis „Teatras – tautos sparnai 2021“
Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė rugsėjo 28–spalio 1 d. visus kviečia į jaunimo teatrų festivalį „Teatras – tautos sparnai 2021“, skirtą Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms.
Rugsėjo 28 d. 13 val. ir 18 val. – Žemaitės dramos teatro spektaklis „Karūna Poetui“ (rež. L. Pocevičienė).
Rugsėjo 29 d. 18 val. – spektaklis „Dedikacija poetui Vytautui Mačerniui“. Aktorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Bagdonas ir atlikėja, kompozitorė Živilė Mackevičiūtė kvies pasiklausyti V. Mačernio „Vizijų“.
Rugsėjo 30 d. 19 val. Telšių miesto amfiteatre bus pristatomas muzikinis spektaklis-performansas „Laiškai Mačerniui“. Jo kūrėjai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos antrojo kurso vaidybos studentai dainuos ir gros 37-iomis gitaromis. Spektaklio režisierius – Valentinas Masalskis, kompozitorė – Nijolė Sinkevičiūtė.
Rugsėjo 29, 30 ir spalio 1 d. vyks teatrinės kūrybinės dirbtuvės, kurias ves aktorius ir režisierius iš Londono Michaelis Woodwoodas. Vyks poezijos, teatro ir anglų kalbos integruotos pamokos gimnazistams.
Spalio 1 d. 13 val. – Žemaitės dramos teatro etiudų spektaklis „Skaitome apie meilę“ (rež. L. Pocevičienė).
Festivalį vainikuos šv. Mišios Telšių katedroje – už poetą V. Mačernį. Iškart po jų – poezijos spektaklis „Regėjimų šviesoj“ (rež. V. Kochanskytė). Skambės V. Mačernio poezija, laiškai, liaudies dainos. Atlikėjai – aktoriai Anicetas Gendvilas ir Virginija Kochanskytė, dainininkė – Rasa Serra.
Anot režisierės L. Pocevičienės, festivaliu siekiama atskleisti ir ugdyti jaunimo kūrybinį potencialą įtraukiant į projektą jaunuosius menininkus, įrodyti, kad Vytautas Mačernis yra aktualus, gyvas ir savas tarp XXI a. „facebook(ų)“, „instagram(ų)“, „whatspp(ų)“ jaunimo, nes jiems taip pat artima vienatvė ir gyvenimo prasmės ieškojimas. Spektakliais norima įkvėpti pažinimo troškulio, kultūros, meno, poezijos, filosofijos akiračių ilgesio, pasiųsti žinutę, kad kiekvienas jaunas žmogus turi galimybę ugdyti ir atrasti save, jei turės noro ir atkaklumo. Spektakliai ir susitikimai padės spręsti jaunimo dvasinių vertybių formavimo, meno suvokimo, laisvalaikio užimtumo problemas, ugdyti kultūringą ir harmoningą, smalsią asmenybę, puoselėjančią savo šaknis.
Pasinaudokite kultūros pasu
Žemaitės dramos teatro režisierius Donatas Žilinskas tikisi, kad pandeminė situacija šalyje nesutrukdys repetuoti su Suaugusiųjų aktorių trupe, juolab kad didžioji jų dalis pasiskiepiję. Metų pabaigai režisierius planuoja išleisti dar vieną premjerą. Dėlioja išvykų planus – gastrolės su repertuariniais spektakliais kitose kultūros įstaigose Lietuvoje ir Žemaitės dramos teatre.
Šiais metais, be naujos išleistos premjeros – vaikiško spektaklio V. Kupšio „Voro galybė“, Suaugusiųjų aktorių trupė dalyvavo respublikiniame teatrų festivalyje „Tegyvuoja giraitė“ Varėnoje, XXI teatrų festivalyje-konkurse „Kartu“ Kurtuvėnuose, kurioje teatro režisierius apdovanotas už geriausio vyro vaidmenį. Lankytasi Teatrų šventėje Kleboniškėse.
Sulaukta įvertinimo ir XVI Lietuvos mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“, kur režisierius tapo šventės laureatu ir pelnė apdovanojimą už ryškiausią vyro vaidmenį spektaklyje K. Ostrausko „Vaižgantas“. Spektaklis buvo nominuotas ir ryškiausio režisieriaus darbo nominacijoje.
D. Žilinskas pranešė džiugią žinią: „2021 m. parengtos ir patvirtintos programos spektaklius „Vaižgantas“ ir V. Kupšio „Voro galybė“ žiūrėti mokiniams, naudojant kultūros pasą. Kviečiame nuo šių metų rudens tokia galimybe pasinaudoti Telšių rajono ir miesto mokyklas.“
Ruošia premjerą
Žemaitės dramos teatro režisierius Badri Tseredianas taip pat intensyviai dirba prie naujos premjeros. Šįkart žiūrovams jis ruošia spektaklį pagal žymaus prancūzų dramaturgo M. Berkje komediją „Meilė ir pinigai“. Vaidina aktoriai Margarita Bladženauskaitė, Donatas Žilinskas, Linas Ulkštinas.
„Prieš tai žiūrovams parodėme tragediją „Liftas“, o šįkart norėjosi pateikti lengvesnį žanrą. Labai džiaugiuosi, kad mes išbandome įvairius žanrus ir pasirinkome komediją. Spektaklyje vaidina profesionali aktorė Margarita, jai reikia išbandyti skirtingus žanrus. Smagu, jog kartu energingai premjeroje vaidmenis kuria patyrę aktoriai D. Žilinskas ir L. Ulkštinas“, – pasakojo B. Tseredianas.
Žiūrovus ši premjera turėtų pasiekti jau rugsėjo pabaigoje.