Žemaičių muziejuje „Alka“ – šiemet restauruoti eksponatai

Parašė:  2016-12-13

Vykdant projektą „Unikalius Žemaitijos regiono restauruotus eksponatus – į atnaujintas ekspozicijas“, Žemaičių muziejuje „Alka“ šiemet buvo restauruota XIX a. menanti lektika, į muziejų patekusi iš Rietavo Oginskių dvaro 1940 metais nacionalizuojant dvarų paveldą, bei Prano Mašioto ir Adomo Varno sukurtų 1910–1921 m. didelio formato 14 fotografijų rinkinys. Dalis fotografijų yra 1924 m. tarptautinės parodos Prancūzijoje eksponatai su išlikusiu lietuvišku ir prancūzišku etiketažu.
Restauravimo darbus vykdė Prano Gudyno restauravimo centras Vilniuje. Lektikos restauravimas buvo didelis kompleksinis darbas, susidedantis iš mokslinių tyrimų ir jų pagrindu sudarytos restauravimo metodikos pritaikymo šio unikalaus Žemaitijos regiono eksponatui restauruoti. Restauratoriai atliko sudėtingus lektikai pagaminti naudotų medžiagų tyrimus: spektrinę analizę, neorganinių medžiagų rišiklių, pigmentų identifikavimą, ankstesnių lektikos taisymų metu naudotų medžiagų identifikavimą. Medinės lektikos konstrukcijos buvo restauruotos meninių baldų dirbtuvėse, auksuotės fragmentų tvirtinimas ir restauravimas – meninių rėmelių dirbtuvėse, audinio apmušalų ir odos restauravimas – tekstilės restauravimo dirbtuvėse, dekoruoti fragmentai – polichromuotos meninės skulptūros restauravimo dirbtuvėse.
Pasak projekto vadovės muziejaus direktorės pavaduotojos-vyriausiosios fondų saugotojos Teresės Žulkutės, bendradarbiaujant su skyriaus Žemaičių vyskupystės muziejaus vedėju Antanu Ivinskiu, restauruotas Adomo Varno (1879–1979) – dailininko tapytojo, grafiko, liaudies meno rinkėjo, vieno pirmųjų menininkų fotografų – keturiolikos didelio formato fotografijų rinkinys. Tarsi pratęsiant menininko, sistemingai fotografavusio, rinkusio kryžių ir koplytėlių nuotraukas tam, kad išgelbėtų bent dalelę, kaip pats sakė, „mūsų liaudies kūriavos“, misiją. Fotografijų būklė iki restauravimo buvo itin prasta: matomos labai ryškios rudos spalvos patakos, pažeistas vaizdas, fotografijos susibangavusios, paviršius purvinas. Restauravimo darbus vykdė aukščiausios kategorijos restauratorė Dalia Udrienė. Fotografijos buvo dezinfekuotos, atliktas jų sausas valymas, nuimti pamušalas ir pasportas, fiksuoti dažai ir rašalas, sutvirtinti trupantys fotografijų sluoksniai, stabilizuoti, suklijuoti įplyšimai, atkurti trūkstami fragmentai, atlikti kiti restauravimo darbai.
Restauruoti eksponatai jau netrukus praturtins muziejaus ekspozicijų erdves. Lektiką bus galima pamatyti Žemaičių muziejaus „Alka“ atnaujintoje Dvarų paveldo ekspozicijoje, o restauruotas Adomo Varno fotografijas – Žemaičių muziejaus „Alka“ skyriuje Žemaičių vyskupystės muziejuje, kur 2017 m. planuojama nauja ekspozicija, skirta Žemaičių vyskupijos įsteigimo 600 metų jubiliejui.
Loreta NORVAIŠIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19 ir kokią vakciną rinktumėtės, jeigu būtų galimybė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt