Kuris kurį skriaudžia: valstybė tėvus, kurie augina vaikus, ar atvirkščiai? Žiniasklaidoje linksniuojama tėvų ir valstybės pareigūnų kova įgauna pagreitį: praėjusią savaitę neteisėtu socialinių išmokų pasididinimu kaltinami tėvai nešė vaikiškus karstus ir žvakes prie LR Generalinės Prokuratūros bei ant rankų laikydami vaikus braukė ašaras ir tikino, jog karo kirviai jų pusėn metami neteisėtai.
Telšių rajone galimai neteisėtu socialinių išmokų pasididinimu įtariami penki asmenys. Negi prisigyventa iki to, kad valstybė iš savo piliečių siekia atimti sąžiningai uždirbtą duonos kąsnį? Telšių teisėsaugininkai panoro gyventojams atskleisti tai, kas dažnai lieka nepaviešinta.
Telšių r. apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Arūnas Gailius, jo pavaduotojas Arūnas Laukaitis, prokuroras Rolandas Sakalauskas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Telšių apskrities skyriaus (FNTT) viršininkas Šarūnas Bagdonas,
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio vyresnysis tyrėjas Gintautas Naglisas ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Telšių skyriaus atstovė Regina Beržienė nusprendė gyventojus supažindinti su tuo, ką socialinių išmokų pasididinimu įtariami tėvai esą nutyli.
2009-aisiais Telšių rajone laukėsi 450 moterų. Iš šio nėščiųjų skaičiaus buvo atrinkti 35 atvejai, verčiantys dvejoti, ar moterų darbo užmokestis atitinkamu nėštumo laikotarpiu nebuvo dirbtinai padidintas.
Šiuo metu FNTT Telšių apskrities skyriuje tiriami 2 (dar vienas atvejis perduotas FNTT Mažeikių skyriui), Telšių apskrities VPK – 3 galimai neteisėti motinystės išmokų pasididinimo atvejai.
Kiek staiga padidėjo šių penkių telšiškių atlyginimai joms pradėjus lauktis vaikų? Atsakymas gali šokiruoti: kai kurių net minimalaus nesiekiantis mėnesio darbo užmokestis išaugo keliolika kartų – iki 7 tūkst. Lt per mėnesį! Įtariama, jog, pasinaudoję įstatymo spraga, kur motinystės išmoka buvo skaičiuojama pagal vieno ketvirčio darbo užmokestį, šie penki Telšių rajone gyvenantys asmenys siekė iš valstybės biudžeto pasiimti kur kas daugiau, negu į jį įdėjo.
„Visuomenei pateikiama, kad prokurorai yra bejausmiai – skriaudžia mamas bei jų vaikus. Sutinku – kiekvienas žmogus turi teisę gintis, bet gynyba peržengė visas ribas“, – apie motinų atsaką į joms mestus įtarimus mano Telšių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Arūnas Gailius.
Užjausti ar teisti?
Ar tėvus, siekiančius, jog jų vaikai ir jie patys gyventų geriau už kitus, reikia užjausti, ar drausminti? Ar prokurorams, FNTT bei kitiems pareigūnams tikrai skirta nežmogiška užduotis – pabloginti vaikus auginančių tėvų padėtį?
Bausti nereikia pasigailėti. Kurioje vietoje padėtumėte kablelį? A. Laukaitis teigė, kad viešojoje erdvėje pasirodanti informacija, jog motinoms su kūdikiais gali tekti sėsti į kalėjimą net aštuoneriems metams, yra klaidinanti. Skiriant bausmę, atsižvelgiama į įvairias aplinkybes, pavyzdžiui, ar sukčiavimu kaltinami vaikų tėvai gailisi ir siekia atlyginti padarytą žalą. Jei motina pripažintų kaltę ir sutiktų atlyginti bent dalį žalos – tai būtų traktuojama kaip lengvinanti aplinkybė.
Tačiau dauguma įtariamųjų pasirenka neigti savo kaltę. Telšių teisėsaugininkai svarstė: ar tokios pozicijos liepia laikytis advokatai, ar sprendimą priima patys įtariamieji.
Dispečerė su europiniu atlyginimu
„Visuomenė apšviečiama taip, jog atrodo, kad mes neturime žmogiškumo ir gainiojamės nėščias moteris, kurių atlyginimai atitinkamu ketvirčiu buvo padidėję dviem šimtais litų. Žiūrime iš žmogiškosios pusės: ar atlyginimas padidėjo keliais šimtais, ar keliais tūkstančiais litų“, – neslėpė A. Gailius.
Dažniausiai atitinkamų institucijų darbuotojai koncentruojasi į tokius atvejus, kai valstybės biudžetą siekiama apiplėšti tiesiog akiplėšiškai – tarkime, dviem įtariamoms socialinių išmokų gavėjoms per dvejus motinystės priežiūros atostogų metus būtų išmokėta 267 tūkst. Lt (vienai moteriai – 106 tūkst. Lt, kitai – 160 tūkst. Lt).
Vienas iš Telšiuose užregistruotų atvejų – taksi firmoje dispečere dirbančios moters atlyginimas nuo 400 Lt iki 7 tūkst. Lt išaugo tada, kai ji pradėjo lauktis vaiko. Tikriausiai bet kuriam kiltų įtarimas, jog čia paminti visi sąžiningumo principai, turint omenyje, kad net firmos direktoriaus atlyginimas siekė vos 600 Lt! Be to, tuo laikotarpiu, kai besilaukiančiai moteriai buvo skiriamas didžiulis atlyginimas, taksi firma dirbo nuostolingai.
Kitas atvejis – besilaukianti telšiškė buvo atšaukta iš atostogų ir atitinkamais mėnesiais, gaudama europinio lygio atlyginimą, neva darbavosi savo sutuoktinio ir kitoje įmonėje. Nurodyta, jog moteris dirbo apskaitininke, tačiau ji net neturėjo tinkamo išsilavinimo.
Tirdami tokius, akivaizdžiai įtartinus atvejus, FNTT pareigūnai prašo didžiulius atlyginimus gaunančių moterų įrodyti, kad jos sugeba dirbti tą darbą, į kurį buvo priimtos. Tuomet ir pasitaiko, jog vienoms dingsta atmintis – jos neva nieko nebeatsimena… Buvo ir taip, jog, nuvykus į galimai tariamą moters darbovietę, pareigūnams buvo pasakyta, kad ši moteris kompiuteriu dirba namuose. Nuvykus ten ir paprašius kompiuterio, kad būtų galima išsiaiškinti, ar moteris juo tikrai atlieka nurodytas funkcijas, buvo pasakyta, jog kompiuteris sugedo ir buvo išmestas.
Šiuo metu tarp įtariamųjų – ir trijų įmonių, kuriose dirbo galimai padidintus užmokesčius gaunantys darbuotojai, vadovai.
Turima informacijos, jog tie asmenys, kurie siekė gauti didesnę socialinę išmoką, netgi imdavo paskolas, kad galėtų patys susimokėti įmokas, o ne darbdavys.
Nutyli informaciją
Antrąją medalio pusę pasiryžę atskleisti pareigūnai tvirtino, jog, tirdami informaciją, stengiasi neprarasti žmogiškumo – nesinori kelti streso besilaukiančioms moterims. Visgi pasigirsta istorijų, kuriose minima, jog po pareigūnų apklausos nėščia moteris pasijuto blogai ar netgi patyrė persileidimą.
„Kodėl nutylima, neapklausiama antroji pusė, kodėl lieka nepaskelbtos detalesnės aplinkybės?“ – svarstė Telšių teisėsaugininkai ir teigė, kad respublikinė žiniasklaida tapo neobjektyvi.
Net kai asmenys, esantys motinystės ar tėvystės atostogose, pripažinami kaltais, iš jų neatimama tai, kas priklauso teisėtai – net ir nustačius, kad darbo užmokestis buvo padidintas neteisėtai, vaiko motinai ar tėvui bus mokama tai, kas teisėtai priklauso – t. y. gautas užmokestis iki neteisėto atlyginimo padidinimo.
Teisėsaugininkų nuomone, įtariami tėvai elgiasi negražiai: dažniausiai dangstosi savo vaikais – esą būtent iš kūdikių ir norima atimti duonos kąsnį. Valstybės biudžetas nėra avinėlis, kurį papurčius rieškučiomis galima semti pinigus. Taigi tie, kurie iš biudžeto pasiima daugiau, negu priklauso, nebepalieka kitiems – biudžeto skylių lopymas netgi palietė vargingas pensijas gaunančius gyventojus, kurie kiekvieną pensijos litą užsidirbo savo prakaitu.
„Suprantame, jog žemė slysta iš po kojų, kai suplanuoji dvejus metus gauti didžiules išmokas, tačiau to netenki. Stengiamasi ne persekioti mamas, o apsaugoti kitus vaikus: ir mano, ir kitų vaikai nori valgyti, tad kodėl vieni turi gyventi geriau, negu kiti – gi sauskelnes visi perkame tas pačias“, – kalbėjo Telšių r. apylinkės vyriausiasis prokuroras.