Kaip vyksta mažosios bendrijos apskaita?
Mažosios bendrijos apskaita iš esmės yra tokia pati, kaip ir individualios įmonės, išskyrus tai, kad savininkų yra daugiau arba gali būti daugiau. Iš esmės atskira sąskaita seka kiekvieno partnerio investicijas, paskirstymą ir pelno bei nuostolių dalį. Paanalizuokime kaip yra tvarkoma MB apskaita. Mažoji bendrija yra verslo organizacinės struktūros tipas, kai savininkai turi neribotą asmeninę atsakomybę už verslą. Savininkai dalijasi verslo gaunamu pelnu (ir nuostoliais). Taip pat versle gali būti komanditinių narių, kurie nepriima kasdienių sprendimų ir kurių nuostoliai apsiriboja jų investicijų į jį dydžiu; šiuo atveju generalinis partneris valdo verslą kasdien. Mažoji bendrija yra įprasta organizacinės struktūros forma įmonėse, orientuotose į asmenines paslaugas, pavyzdžiui, advokatų kontorose, auditoriuose ir pardavimuose.
Yra keletas skirtingų sandorių, susijusių su MB, kurių nėra kitose verslo organizacijose. Šie sandoriai yra pažymėti toliau.
Lėšų įnašas
Kai partneris investuoja lėšas į bendriją, sandoris apima grynųjų pinigų sąskaitos debetą ir kreditą į atskirą kapitalo sąskaitą. Kapitalo sąskaitoje įrašomas investicijų iš partnerio ir paskirstymo jam likutis. Siekiant išvengti informacijos maišymo, kiekvienam partneriui įprasta turėti atskirą kapitalo sąskaitą. Kai partneris į partnerystę investuoja kokį nors kitą turtą, sandoris apima debetą iš bet kurios turto sąskaitos, kuri Labasa atspindi įnašo pobūdį, ir kreditą į partnerio kapitalo sąskaitą. Šiam sandoriui priskirtas vertinimas yra įnešto turto rinkos vertė.
Lėšų išėmimas
Kai partneris išima lėšas iš verslo, tai apima kreditą į grynųjų pinigų sąskaitą ir debetą iš partnerio kapitalo sąskaitos. Turto išėmimas. Kai partneris iš verslo išima ne grynuosius pinigus, o kitą turtą, tai apima kreditą į sąskaitą, kurioje buvo įrašytas turtas, ir debetą iš partnerio kapitalo sąskaitos.
Pelno arba nuostolio paskirstymas
Kai bendrija uždaro savo apskaitą ataskaitiniam laikotarpiui, grynasis laikotarpio pelnas arba nuostoliai apibendrinami laikinojoje nuosavybės sąskaitoje, vadinamoje pajamų suvestinės sąskaita. Tada šis pelnas arba nuostolis paskirstomas į kiekvieno partnerio kapitalo sąskaitas, atsižvelgiant į jų proporcingas nuosavybės dalis versle. Pavyzdžiui, jei pajamų suvestinėje sąskaitoje yra pelnas, tada paskirstymas yra pajamų suvestinės sąskaitos debetas ir kiekvienos kapitalo sąskaitos kreditas. Ir atvirkščiai, jei pajamų suvestinėje sąskaitoje yra nuostolių, paskirstymas yra pajamų suvestinės sąskaitos kreditas ir kiekvienos kapitalo sąskaitos debetas.
Mokesčių ataskaitos
Lietuvoje mažoji bendrija mokestinių metų pabaigoje kiekvienam savo partneriui turi išduoti pelno ataskaitas ir atsiskaitymo grafikus. Šiame grafike nurodoma kiekvienam partneriui paskirstyta pelno arba nuostolių suma, kurią partneriai naudoja savo uždirbtų asmeninių pajamų ataskaitose.