Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino 2013–2014 mokslo metų klasių (grupių) skaičių ir mokinių skaičiaus vidurkį klasėse (grupėse) Telšių rajono savivaldybės švietimo įstaigose. Prieš balsavimą tarp politikų užvirė karšta diskusija dėl pirmų klasių komplektų skaičiaus „Ateities“ ir „Kranto“ pagrindinėse mokyklose. Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas palaimino sprendimo projektą, kuriame „Ateityje“ numatomi 2 komplektai, o „Krante“ – 3. Tačiau tam paprieštaravo Darbo partijos frakcija Telšių rajono savivaldybės taryboje, pasiūlydama laikytis lygiavertiškumo principo ir abiejose ugdymo įstaigose numatyti po 2 pirmų klasių komplektus. Jeigu atsitiks taip, jog dėl didelio vaikų skaičiaus reikės formuoti dar vieną komplektą, prie šio klausimo teks grįžti rugpjūčio mėnesio Tarybos posėdyje. Esą taip bus sureguliuotas būsimų pirmokų srautas ugdymo įstaigose.
Kitais mokslo metais – 16 komplektų mažiau nei šiais
Sprendimo projektą dėl 2013–2014 mokslo metų klasių (grupių) skaičių ir mokinių skaičiaus vidurkio klasėse nustatymo rajono išrinktiesiems pristačiusi Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Vilija Bačionienė paprašė kolegų atkreipti dėmesį, jog kitais mokslo metais rajono švietimo įstaigose bus apie 300 mažiau moksleivių (bendrojo ugdymo klasėse sumažėja 300 mokinių, priešmokyklinio ugdymo grupėse sumažėja 25 vaikais, ikimokyklinio ugdymo grupėse bus 18 vaikų daugiau), todėl mažėja klasių (grupių) skaičius. Ateinančiais mokslo metais numatomi 387 klasių komplektai, t. y. 16 komplektų mažiau nei šiemet.
„Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetui pristatytame sprendimo projekte nebuvo numatyta „Ateities“ pagrindinėje mokykloje formuoti 9 klasės, – Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje kalbėjo V. Bačionienė, – tačiau paaiškėjus papildomoms aplinkybėms, t. y. kad mokyklą numato lankyti viena neįgali devintokė, nuspręsta leisti ugdymo įstaigai formuoti vieną devintos klasės komplektą su 10 mokinių. Aišku, šitas sprendimas neabejotinai mums duos mokinio krepšelio lėšų trūkumą.“
Pasiūlė suteikti lygiavertes sąlygas
Taip pat Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas pritarė sprendimui kitais mokslo metais „Ateities“ pagrindinei mokyklai leisti formuoti 2 pirmas klases, o „Kranto“ – 3.
„Kadangi yra žinoma, kad „Ateities“ mokykloje nebus pakankamai vaikų suformuoti 2 pirmų klasių komplektams, o „Krante“ planuojami net 3, siūlau išlaikyti teritorinį principą ir numatyti kiekvienai mokyklai kitais mokslo metais po 2 pirmų klasių komplektus, – posėdyje kalbėjo darbietė Laima Jurytė-Zakarauskienė. – Žinoma, taip pat neužkertant kelio „Kranto“ pagrindinei mokyklai formuoti trečią komplektą, tačiau tai būtų galima padaryti, jeigu atsirastų papildomai vaikų.“
Politikei paprieštaravo Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Sigitas Motuzas. Šis tvirtino, kad niekas negali priversti tėvų, į kokią mokyklą jiems vesti savo atžalas. Šią jų pasirinkimo laisvę užtikrina Konstitucija, o Savivaldybės taryba priima tik rekomendacinio pobūdžio dokumentą, reguliuojantį mokinių srautus.
„Telšių „Ateities“ pagrindinėje mokykloje iš viso dedasi kažkokie keisti dalykai, – teigė S. Motuzas. – Ten reikėtų spręsti vadovo klausimą, nes dabar, kiek teko girdėti, pavyzdžiui, pirmose klasėse mokosi po 14 vaikų, o „Kranto“ pagrindinėje – po 26. Mokytojai algas gauna vienodas… Na, o dėl vieno mokinio formuoti visą devintą klasę… Kiek mums tai kainuos?“
„Norėčiau oponuoti kolegai, – į S. Motuzo žodžius reagavo Savivaldybės tarybos narys Rimantas Adomaitis, – ne dėl vieno mokinio formuojama 9 klasė, o dėl 10-ties. Be to, „Ateities“ pagrindinė mokykla yra pritaikyta vaikams, turintiems negalią. Kitas dalykas – gerai pasakėte, jog „girdėjote“, bet nežinote. Todėl norėčiau pasakyti, kad mokiniai yra tarsi vanduo inde. Ten, kur randą didesnę talpą, ten jie ir kaupiasi. Per abi mokyklas („Ateities“ ir „Kranto“, – red.) kitais mokslo metais iš viso numatoma apie 90 pirmokų. Yra nustatytos teritorijos, kurias kiekviena mokykla aptarnauja, tad jeigu leistume mokiniams laisvai migruoti – mokytojai kiekvienos Rugsėjo 1-osios turėtų laukti susikrovę lagaminus ir spėlioti, ar susirinks pakankamas vaikų skaičius, ar ne.“ R. Adomaitis teigė palaikantis L. Jurytės-Zakarauskienės siūlymą, o leidimui „Krante“ formuoti trečią pirmų klasių komplektą pritars tik tuo atveju, kai visi keturi – du „Ateityje“ ir du „Krante“ – bus visiškai užpildyti.
Administracija taiso klaidas
„Norėčiau pasakyti, kad šitas sprendimo projektas yra labiau skaičių kalba, kuri remiasi mūsų įdirbiu ir patirtimi planuojant komplektų skaičių mokyklose, – Tarybos posėdyje ginti siūlomos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus pozicijos stojo jo vedėja Danutė Mažeikienė. – Prognozuodami klasių ir mokinių skaičių mokyklose, mes remiamės galiojančiais teisės aktais. Dar nebuvo taip, kad nuprognozavome į šalį… Miesto mokyklose kitais mokslo metais bus devyniais pirmokais mažiau nei šiais. Tai reiškia, kad pirmų klasių komplektų nebus daugiau – išliks tie patys dvylika. Pernai taip pat vyko karštos diskusijos dėl pirmų klasių komplektų „Ateityje“ bei „Krante“. Tų diskusijų išdava buvo tokia, kad „Krantui“ neleidome formuoti trečio pirmos klasės komplekto. Tuomet daugelis vaikų pareiškė norą eiti į „Kranto“ pagrindinę mokyklą ir buvo labai daug nepatenkintų tėvelių, kai jų prašėme pasirinkti kitą ugdymo įstaigą.“ D. Mažeikienė pripažino, kad jos vadovaujamas skyrius mato pernai padarytą klaidą, todėl, siūlydamas 2 pirmų klasių komplektus „Ateityje“ bei 3 „Kranto“ mokykloje, siekia ją ištaisyti.
D. Mažeikienė tvirtino, kad, planuojant kitų mokslo metų klasių komplektus, buvo remtasi deklaruotomis būsimų pirmokų gyvenamosiomis vietomis: „Pagal tai matome, kad Rugsėjo 1-ąją „Kranto“ pagrindinėje mokykloje susidarytų daugiau nei 2 pirmų klasių komplektai.“
R. Adomaitis Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos klausė, ar tikrai visi būsimi pirmokai, kurie nuo kitų mokslo metų nori lankyti „Kranto“ pagrindinę mokyklą, yra iš šios ugdymo įstaigos aptarnaujamos teritorijos. „Šiuo metu yra 56 vaikai „Kranto“ aptarnaujamoje teritorijoje, – teigė D. Mažeikienė, – kaip ir minėjau, t. y. daugiau nei 2 klasių komplektai. Ar ugdymo įstaiga surinks tuos 3 pirmų klasių komplektus – dar klausimas. Tai paaiškės rugpjūčio mėnesį, kada Tarybai teiksime patikslintą komplektų skaičių.“ Kalbėdama Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja pabrėžė, kad „Ateityje“, palyginti su šiais mokslo metais, nuo Rugsėjo 1-osios pirmų klasių komplektų skaičius ne mažės, o išliks toks pat – 2. Sprendimu siekiama tik vienu komplektu padidinti pirmų klasių skaičių „Kranto“ mokykloje.
Tarybos nariai neatsižvelgė į rajono vadovų raginimus
„Jūs patys, gerbiami Tarybos nariai, esate patvirtinę nuostatus, kuriuose numatyta, kad tėveliai pagal gyvenamąją vietą turi vesti vaikus į atitinkamas mokyklas, – posėdžio metu savo vadovaujamos įstaigos poziciją išsakė „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Petras Stulpinas. – Šiemet mūsų mikrorajone yra registruoti 56 būsimi pirmokai. O vienas pradinių klasių komplektas talpina 24 vaikus. Ši problema yra ganėtinai sena. Šiais metais mano vadovaujama mokykla išleidžia tris ketvirtokų klases. Todėl į pirmas klases kitais mokslo metais grįžta trys mokytojai. Jeigu Jūs suteikiate „Krantui“ 3 pirmų klasių komplektus – tiek aš, tiek viena pradinių klasių mokytoja per vasarą gyvena ramiai. Tačiau jei suteiksite tik 2 komplektus – tuoj pat turėsiu vienai mokytojai įteikti atleidimo lapelį…“ P. Stulpinas rajono išrinktiesiems priminė jų pažadus ir kalbas apie tai, kad sieks užtikrinti mokytojams darbą.
„Džiuginantis dalykas yra tai, kad po truputį stabilizuojasi mokinių mažėjimas, – sakė Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. – Kitas dalykas – jų vis tiek yra per mažai. Reikia tikėti administracijos atliktais skaičiavimais, tačiau paklaida visada išlieka. Manau, kad turėtume suteikti vienodas galimybes abiem mokykloms. Mes negalime dabar nuspręsti, kuri mokykla geresnė, o kuri blogesnė: abiejose ugdymo įstaigose dirba talentingi mokytojai, suteiktos panašios sąlygos ugdymo procesui.“ Rajono vadovas tikino, kad apsispręs balsuodamas, tačiau jo balsas linksta link lygiaverčių sąlygų abiem ugdymo įstaigoms užtikrinimo.
„Mes šiandien duodame starto poziciją abiem mokykloms, – Tarybos posėdyje pabrėžė vicemeras Petras Kuizinas. – Galiu įvardinti skaičiais: pernai statistinis pirmokų skaičius „Ateityje“ buvo 59, o „Krante“ – 49. Bet kada planavome komplektų skaičių – abiem mokykloms palikome po 2 pirmas klases. Realybė parodė, kad šiemet „Ateities“ statistinis pirmokų skaičius – 46, „Kranto“ – 56. Juk jeigu nutiks taip, kad susiformuos trečias pirmų klasių komplektas, – mes prie šio klausimo grįšime rugpjūčio mėnesio Taryboje. Dėl mokytojų skaudu, galbūt reikės atleisti, o gal ir ne vieną pradinių klasių mokytoją. Turiu pasakyti, kad „Ateitis“ šiandien užtikrintai turi atleisti vieną pradinių klasių pedagogą, nes Degaičių skyrius nesurinko vaikų vienam komplektui.“ Vicemeras taip pat pasisakė už vienodų sąlygų užtikrinimą abiem mokykloms.
„Sigitas teisus, – tęsė P. Kuizinas, – yra pagal Konstituciją galimybė ir teisė tėvams rinktis mokyklą. Bet jeigu mes šitaip paleisime – tada jau rugsėjo mėnesį vieną mokyklą turėsime uždaryti ir išmėtyti vaikus po visą miestą. Ar ryšimės tokiam sprendimui šiandien? Ko gero, kad ne.“
„Neskirdami papildomo pirmų klasių komplekto – mes tą mokyklą, kuri dirba gerai, žlugdome, o kitą – dirbtinai keliame, – į P. Kuizino repliką sureagavo S. Motuzas. – Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas pritarė siūlymui „Ateities“ mokykloje formuoti 2 komplektus, „Kranto“ – 3. Tad siūlau balsuoti už tai.“ S. Motuzą bei Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto sprendimą palaikė ir opozicija. „Mes turime skatinti gerai dirbančias mokyklas, o kitas – pasitempti ir konkuruoti“, – teigė Partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje narys Donatas Kaubrys.
Galiausiai Tarybos nariai balsuodami paliko Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pasiūlytą variantą ir patvirtino, jog nuo kitų mokslo metų „Ateities“ mokykla formuos 2 pirmų klasių komplektus, „Kranto“ – 3.