Antradienį Telšių rajono savivaldybės administracijos salėje įvyko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Telšių rajono susivienijimo tarybos pirmininkų bei rajono mokyklų vadovų susitikimas su Telšių rajono valdžios atstovais. Susitikimo tikslas – aptarti susidariusias problemas dėl mokinių srauto reguliavimo rajone, švietimo įstaigų finansavimo, mokytojų perkvalifikavimo, įdarbinimo ir kt.
Susitiko su rajono vadovais
Susitikime su LŠDPS Telšių r. susivienijimo nariais dalyvavo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Kleiva, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė, jos pavaduotoja Daiva Tūmienė, Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Vaitkuvienė.
Pagrindinis susitikimo tikslas, anot LŠDPS Telšių r. susivienijimo pirmininkės Zofijos Jesinienės, – pakalbėti apie šių metų rajono švietimo finansavimą, apie dėl mokyklų tinklo pertvarkos susidariusias mokinių srautų reguliavimo ir mokytojų perkvalifikavimo bei įdarbinimo problemas ir aptarti dar 2009 m. pasirašytos rezoliucijos vykdymą.
Švietimui – 1,4 mln. Lt
LŠDPS Telšių r. susivienijimo pirmininkės teigimu, šių metų Savivaldybės taupymo programa smarkiai palietė visas švietimo įstaigas. Dėl sumažėjusio finansavimo ikimokyklinių įstaigų darbuotojams tenka eiti 2 mėnesius nemokamų atostogų, taip pat švietimo įstaigos vis giliau grimzta į skolas.
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėjos Daivos Vaitkuvienės, per artimiausią Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį rajono politikams bus pateiktas sprendimas, kuriuo perskirstomi iš Finansų ministerijos gauti 4,2 mln. Lt. Jei Tarybos nariai priims teigiamą sprendimą, rajono švietimui numatoma atriekti 33 proc. minėtos sumos gabalą. Tai sudaro 1,4 mln. Lt, iš kurių 1,2 mln. Lt bus skiriama darbo užmokesčiui, o likusi suma – švietimų įstaigų kreditoriniams įsiskolinimams iš dalies padengti. Anot D. Vaitkuvienės, paskirsčius gautus milijonus, švietimo ir kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams per antrą šių metų pusmetį nebereikės eiti į vieno mėnesio nemokamas atostogas, t. y. bus atkurtas vieno mėnesio darbo užmokesčio fondas (pagal patvirtintą rajono biudžetą biudžetinių įstaigų darbuotojai privalėjo sutaupyti 2 mėnesių darbo užmokesčio fondą, t. y. dviems mėnesiams išeiti nemokamų atostogų arba dirbti sutrumpintą darbo savaitę).
Tiesa, LŠDPS Telšių r. susivienijimo nariai spėjo paburnoti, kad tokie sprendimai priiminėjami jiems (socialiniams partneriams) už akių.
Netenkina mokinių srautų reguliavimas
Z. Jesinienė per susirinkimą pasakojo, kad dėl pradėto rajono mokyklų tinklo optimizavimo, šiandien vis daugiau kyla problemų dėl mokinių srautų sureguliavimo. LŠDPS Telšių r. susivienijimo atstovų teigimu, vis labiau mokyklose, kurios, kaip numatyta pagal mokyklų tinklų pertvarką, taps pagrindinėmis, ryškėja tendencija, kad 9–10 klasių mokiniai kelia sparnus ir lekia į gimnazijas. Situacija kelia pavojų, nes dėl mokyklų tinklo pertvarkos dešimtmetėmis tapusios mokyklos gali netekti 9–10 klasių komplektų dėl minėto mokinių migravimo ir paprasčiausiai bus priverstos tapti aštuonmetėmis mokyklomis. Profsąjungiečių teigimu, tam įtakos turi nesveika konkurencija dėl mokinio krepšelio ir Švietimo skyriaus nenoras ieškoti būdų, kaip reguliuoti mokinių srautus. Anot pedagogų, šiandien nepriklausomai nuo to, kokie yra mokinių pažymiai, jie vis vien priimami į gimnazijas: „Daugiau mokinių – daugiau pinigų, o tėvai rezervuoja vietas savo atžaloms gimnazijose.“ Šią problemą, bent jau iš dalies, anot LŠDPS Telšių rajono susivienijimo narių, išspręstų, jei būtų subalansuotas klasių komplektų skaičius gimnazijose ir pagrindinėmis mokyklomis tapsiančiose mokyklose, pvz., gimnazijose padidinus 11 klasių komplektų skaičių ir sumažinus 9 klasių komplektų skaičių.
Darbo neteks 36 mokytojai
Kita problema, kurią per susirinkimą iškėlė LŠDPS Telšių r. susivienijimo nariai, – tai mokytojų perkvalifikavimas ir įdarbinimas. Pasak profsąjungiečių, dėl mokyklų tinklo pertvarkos bedarbystė gresia ne vienam mokytojui, o Švietimo skyriaus neva vykdoma perkvalifikavimo ir įdarbinimo programa neveikia, arba veikia nepakankamai gerai. Su tokiais teiginiais nesutiko Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė. Anot jos, metami priekaištai, kad perkvalifikavimo bei įdarbinimo programa neveikia, yra neteisingi. „10 mokytojų jau pasinaudojo perkvalifikavimo programa, – teigė Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja, – rugsėjo ir spalio mėnesiais ja galės pasinaudoti nauja dalis mokytojų.“ Dėl mokytojų įdarbinimo, anot D. Tūmienės, šiandien yra sunku prognozuoti, nes dalis pensinio amžiaus mokytojų teigia eisiantys į pensiją, vėliau persigalvoja ir pan. Tačiau preliminariais duomenimis, kitais mokslo metais optimizavus mokyklų tinklą darbo neteks 36 mokytojai, iš kurių 12 turėtų išeiti į pensiją, 4 bus atleidžiami iš darbo, nes neturi reikiamo išsilavinimo, o 1 mokytojas dirba pavaduojantį darbą, 2 mokytojos išeis į gimdymo atostogas, dar 5 mokytojai bus atleidžiami, nes nebeturės valandų (tikybos, vokiečių, pradinių klasių mokytojai). 10 mokytojų bus siūlomas kitas darbas. 2 pradinių klasių mokytojams kol kas neturi pasiūlyti darbo.
Tačiau profsąjungiečiai teigė, kad mokytojų įdarbinimo klausimai sprendžiami per daug valdiškai, pavyzdžiui, „Atžalyno“ vidurinėje mokykloje atleidžiama vokiečių kalbos mokytoja, kuri išdirbo 29 metus, šiuo metu turi vienuoliktokų klasę (būsimi 12-okai). Mokyklos direktorius nesileidžia į kalbas, kad mokytoja būtų palikta dirbti, kol jos klasė pabaigs mokyklą. Švietimo skyriaus vadovai tik palingavo galvomis – esą jie negali kištis į mokyklų vadovų sprendimus ar kaip nors jiems daryti įtaką, nes tai yra daroma nepažeidžiant Darbo kodekso. Toks atsakymas netruko nuvilnyti tarp profsąjungiečių gretų, girdi, gal reikėtų daugiau remtis žmogiškumo principais, o ne vien tuo, kas deklaruojama teisės aktuose. Daugiau negu keista, bet profsąjungos lyderiai ragino nepaisyti įstatymų…