Savaitgalį siautėjęs stiprus vėjas ir šaltas rudens lietus nesugadino nei Viekšnių bendruomenės narių nuotaikos, nei planų.
Sekmadienį didelis būrys viekšniškių susirinko į jiems patiems ir miesto svečiams gerai žinomą vietą – pievą už kabančio tilto. Ten įgyvendintas projektas „Pasodink sau vinkšną“: palei takelį, vedantį nuo tilto Juodeikių pušyno link, įveista vinkšnų alėja.
Sodino šeimų-giminių medelius
Šio projekto sumanytojai – Viekšnių bendruomenės atstovai, viešojoje erdvėje pristatydami savo sumanymą, teigė: „Yra manoma, kad Viekšnių miesto vietovardis galėjo kilti nuo vinkšnos medžio pavadinimo. Mat Viekšniai nuo seno garsėjo savo senaisiais, galingais vinkšnų medžiais ir jų įžymiaisiais gandralizdžiais. Tačiau laikui bėgant dauguma vinkšnų natūraliai sunyko, paseno, jas išlaužė audros. Norėdami išlaikyti unikalų miesto gamtovaizdį ir išskirtinumą, norime atsodinti pavienėse vietose augusias vinkšnas, taip pat sukurti vinkšnų alėją Juodeikių pušyno link.“
Šią idėją palaikę viekšniškiai susisiekė su bendruomenės tarybos atstovais ir savo šeimai ar giminei rezervavo po medelį.
Sekmadienį atvykę į sodinimo vietą jie burtų būdu ištraukė numerius, kurios šeimos medelį kur sodinti, o pasodinę prisiėmė atsakomybę, metams bėgant, prižiūrėti tai, kas pasodinta.
Sodinta turint kelis tikslus
Pasak bendruomenės pirmininko Eugenijaus Paulauskio, šis projektas bus tęstinis. Pirmajame etape pasodinta 30 vinkšnų ir 6 ąžuolai. Po medelį sodino ne tik šeimos, bet ir Viekšniuose veikiančių ugdymo įstaigų: lopšelio-darželio, gimnazijos, politechnikos mokyklos – atstovai.
Viekšniuose lankėsi ir savo įžvalgomis, patarimais, susijusiais su vinkšnų auginimu bei priežiūra, pasidalijo, į žmonių klausimus atsakė agronomijos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus.
„Čia mūsų bendruomenės tarybos narių sumanymas. Norėjome pritraukti jaunimą. Turiu minty dvidešimties–penkiasdešimties metų žmones. Dauguma jų panirę į savo darbus, veiklas ir neturi noro, laiko bendrauti. Tai mes vis ieškome būdų patraukti juos į bendruomenės pusę.
Šiemet Viekšnių bendruomenei sukanka dvidešimt metų. Tai medelių sodinimo projektas sugalvotas dar ir šia proga“, – pasakojo „Santarvės“ pašnekovas.
Jis pridūrė, kad sumanymą įgyvendinti pavyko – sodinti medelių atvyko kelios kartos viekšniškių – nuo pačių mažiausių iki garbaus amžiaus žmonių.
Įsigyti daugiau vinkšnų – ne taip paprasta
Pasak bendruomenės pirmininko, idėja apie vinkšnų alėją kilo dar pavasarį. Vienas sudėtingesnių organizacinių klausimų buvo tai, iš kur gauti 30 vienmečių vinkšnų. Pasirodo, Lietuvoje veikiantys medelynai, jeigu ir augina, tai vos po kelis vienmečius medelius, o reikia panašaus aukščio šios rūšies medelių.
Viekšniškiai Olandijoje surado medelyną, kurio darbuotojai įsipa-reigojo atgabenti 30 vinkšnų ir savo pažadą ištesėjo.
„Planuojame tą vinkšnų alėją plėsti. Ta žemė, kurioje medeliai pasodinti, priklauso privačiam asmeniui. Žemė ne itin derlinga – smėlis, žvyras. Savininkas nieko joje nedaro. Esame sudarę su juo sutartį, kad jis leidžia sodinti. O žmonės tą vietą mėgsta, ten esančiu taku eina pasivaikščioti į pušyną“, – apie pasiruošimą projektui pasakojo E. Paulauskis.
Bendruomenės pirmininkas sakė, kad jis pats yra kilęs ne iš Viekšnių. Tačiau kai bendrauja su šakniniais viekšniškiais, kai jie dalijasi savo prisiminimais, iš jų pasakojimų susidarai vaizdą, kad Viekšniai su savo vinkšnomis kadaise atrodė tikrai labai įspūdingai. Todėl planuojama projektą tęsti ir šiuos medžius sodinti ne tik už kabančiojo tilto, bet pavienius – įvairiose miestelio erdvėse.
Praėjusią savaitę, prieš įvykstant projektui „Pasodink sau vinkšną“, viekšniškis kraštotyrininkas Bronislovas Kerys socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, susijusiu su Viekšnių pavadinimo kilme:
Motiejus Valančius NETEIGĖ PATS, kad Viekšnių pavadinimas kilo iš žodžio „vinkšna“. M. Valančiaus užrašus, rašytus lenkų kalba, J. Tumas išvertė į lietuvių kalbą ir 1929 m. išleido atskira knyga „M. Valančius. Pastabos pačiam sau: Iš lenkiškos vyskupo Motiejaus rašliavos sulasė ir savo pastabų pridėliojo doc. J. Tumas“.
Šioje knygoje ir yra tas sakinys, kurį žmonės vis persako ir perrašo truputį pakreipdami prasmę: „VIEKŠNIŲ MIESTELIS, NEVA NUO ŽODŽIO „VYKŠNA“ PRAMINTAS, YRA ŠIAULIŲ APSKRITYJE“. Žodžiu „NEVA“ M. Valančius kaip tik atsiriboja nuo tokio teiginio. Tikriausiai šio teksto neprieinamumas, nežinojimas ir sudarė sąlygas visiems norintiems galvoti, kad būtent Motiejus Valančius pirmasis parašė, kad Viekšnių pavadinimas kilęs iš žodžio VINKŠNA-VYKKŠNA.
Tikrai M. Valančius gal pirmas viešai paminėjo tai, kad žmonės mano Viekšnių pavadinimą atsiradus iš vinkšnos pavadinimo. Dėl to sodinamą alėją būtų galima pavadinti ir Motiejaus Valančiaus alėja. O jeigu pagal vietą, tai Juodeikio pušynas taip vadinosi daug metų. Dabar tas pavadinimas jau išeina į nebūtį. Tai jį gal galėtų pakeisti ir Juodeikių alėja.
Nepaisydamas galimų kitokių nuomonių, pritariu alėjos sodinimui ir visiems, kas ką nors sodina.
Neringa ŠVELNIENĖ
Nuotr. Beatričės Čiužaitės ir Bernadetos Staskevičienės