UAB „Kontėna“ direktorė Sandra Riepšienė piktinasi Telšių rajono savivaldybės administracijos darbuotojų biurokratiniu ir atsainiu požiūriu į vietinio verslo problemas. Jos vadovaujama įmonė šių metų pradžioje išsinuomojo Telšių rajono savivaldybei priklausančias patalpas Turgaus aikštėje („Jutkos“ pastate). Jose įkūrė parduotuvėlę, kurioje gamina ir prekiauja maisto produktais. Tačiau pradėjus verslą paaiškėjo, jog vasarą sąlygos patalpose yra nepakeliamos: dienomis vidaus temperatūra siekdavo net 35–38 laipsnius karščio. Esą gedo produkcija, pardavėjos nuo karščio alpo, o į prašymą leisti įsirengti kondicionierių Savivaldybė nuo birželio mėnesio nieko konkretaus neatsakė.
Antanas NEKRAŠIUS
„Šių metų kovo mėnesį konkurso būdu laimėjome patalpų nuomos konkursą, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo UAB „Kontėna“ direktorė S. Riepšienė. – Įsirengėme maisto prekių parduotuvę, kurioje prekiaujame ne tik savo gaminama produkcija, bet ir kitų smulkių gamintojų, ūkininkų gaminiais. Šių metų vasaros vidutinė lauko temperatūra buvo aukšta, o mūsų nuomojamose patalpose vidaus temperatūra kai kuriomis savaitėmis siekė net 35–38 laipsnius šilumos. Prie tokios temperatūros žmogui išdirbti aštuonias darbo valandas neįmanoma, normaliai nefunkcionuoja ir šaldymo agregatai, sugedus produktams, įmonė patyrė daug nuostolių.“ Tad verslininkė nusprendė kreiptis į Telšių rajono savivaldybės administraciją su prašymu leisti ant pastato sienos (praėjimas tarp prekybos centro „Maxima“) įsirengti stacionarinį oro kondicionierių. Prie savo rašto pridėjo vizualinę ketinamo įrengti kondicionieriaus nuotrauką.
„Savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėja Gintarė Baltrūnė man pasakė, jog visų pirma turėčiau kreiptis į Kultūros paveldo departamentą, kuris neva „vargu ar leis statyti kondicionierių ant tokio pastato“, – pasakojo S. Riepšienė. – Telšių skyriaus vedėjas Antanas Eičas leido. Tad vėl nuėjau pas architektę. Tada ji pradėjo išvedžioti, jog „Jutka“ – tai Telšius reprezentuojantis pastatas, jį fotografuoja atvažiavę turistai ir pan. Esą kondicionierius gali pabloginti reprezentacinę pastato architektūrą, todėl jį turėčiau įrengti minimaliai matomą. Viskas. Daugiau jokių detalių, konkretumo. Tai palaukite, kas Telšius reprezentuoja – žmonės ar pastatai? Ir kokį vaizdą kondicionierius darkys, jeigu bus įrengtas „Jutkos“ pusėje, kur yra viešasis miesto tualetas?!“ UAB „Kontėna“ direktorė piktinosi, jog Savivaldybė visiškai neina į kontaktą su verslininkais. Kodėl ji, kaip verslininkė, mokanti ir taip milžiniškus nuompinigius, turi mokėti pinigus, rengti aklai projektą, kuris galiausiai architektei gali neįtikti?
„Kodėl G. Baltrūnė nenori nusiimti sau nuo galvos karūnos ir normaliai pasakyti, kokie konkretūs reikalavimai keliami kondicionieriui įrengti? – kalbėjo S. Riepšienė. – Juolab kad savo rašte aš pateikiau vizualizaciją, kurią parengė architektūros paslaugas teikianti UAB „Domidėja“. Vedėja net nesiteikė atsakyti, ar tinka, netinka… Tad kuo vadovaudamasi aš turiu pirkti tikrai nemažus pinigus kainuojantį projektą: pasakymu „kondicionierius turi būti minimaliai matomas“?! „Jutkos“ patalpų nuoma – milžiniška. Už sumą, kurią sumoku kas mėnesį, galėčiau atidaryti parduotuvę Klaipėdoje. Savivaldybė gauna tokius pinigus, bet joje sėdintys tarnautojai užpakalio pajudinti negali! Ar toks turi būti požiūris į vietinį verslą?“
„Telšių rajono savivaldybės atstovai visada stengiasi rasti išeitį tiek su verslininkais, tiek su kitais gyventojais, – „Telšių ŽINIOMS“ situaciją komentavo Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vyr. specialistė (atstovė spaudai) Skaistė Sadonytė. – Yra situacijų, kurioms išspręsti reikia abipusio supratimo ir abipusio bendradarbiavimo, šiuo atveju verslininkė siekia gerovės savo verslui, o architektė rūpinasi miesto architektūra.“
Pasak Savivaldybės atstovės spaudai, Architektūros skyriaus vedėja G. Baltrūnė bendrovės atstovę informavo, kad minimas pastatas ir teritorija yra vieni labiausiai lankomų tiek Telšių miesto gyventojų, tiek miesto svečių. Šis pastatas reprezentuoja Telšių miesto turizmą, t. y. jis matomas daugumoje pagrindinių miesto panoramų, taip pat miesto pagrindinės aikštės nuotraukose, naudojamas atvirlaiškiuose, magnetukuose ir t. t. Stacionarus oro kondicionierius gali pabloginti esamą reprezentacinio pastato architektūrą, todėl būsimas sprendimas turi būti minimaliai matomas.
„Bendrovės direktorė taip pat buvo informuota, kad stacionaraus oro kondicionieriaus įrengimas fasado plokštumoje laikomas pastato išvaizdos keitimu – pastato paprastuoju remontu. Statybą leidžiantis dokumentas atlikti statinio paprastąjį remontą yra privalomas atliekant neypatingo viešojo pastato paprastąjį remontą mieste, kultūros paveldo vietovėje. Statybą leidžiančio dokumento išdavimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos statybos įstatymas ir jį reglamentuojantys teisės aktai“, – teigė S. Sadonytė.
Anot atstovės spaudai, architektės rašte nėra pateikiamas nepritarimas pačiam įrenginiui iš esmės, o prašoma ieškoti sprendimų, kurie mažiausiai turėtų įtakos pastato esamai architektūrai (inžinerinis įrenginys būtų pridengtas architektūrinėmis priemonėmis, kuo labiau sumažinant vizualinę taršą). Pateiktame atsakyme yra nurodyta tokio įrenginio įteisinimo tvarka, kuri reglamentuota įstatymais.
„Tikime, kad sprendimas gali būti rastas, Savivaldybės vadovai susisieks su bendrovės atstove, – tvirtino S. Sadonytė. – Taip pat informuojame, kad nuomos kainą viešame aukcione pasiūlė pati bendrovės vadovė. Šį pastatą norėjo nuomotis du asmenys, pradinė kaina buvo 88 Eur.“
Visiškas nukvailėjimas, o tą situaciją galima pakeisti, tik pakeitus amžinus vadovus, tokius kaip kuizinas ir jam panašius, kurie nesprendžia problemų, o jas gilina. Kas liečia baltrūnės, tai su ta bobele teko susidurti, ir kai jos tiesiai paklausiau ar ji yra kvaila ar korumpuota, klausimas buvo labai greitai išspręstas.
Keista, kai paprasta, buitinė problema išauga iki globalios – valdininkai smegenų nekrutina, juk jie ir taip mėnesio gale gauna neblogą atlygį. Pateiksiu pavyzdį, kaip tokia problema sprendžiama Prancūzijoje: nuomotojas pateikia savo pretenzijas patalpų savininkui, o šio rūpestis įrengti tai kas pageidaujama. Čia pirmiausia atsižvelgiama į žmogaus poreikius, net senose pilyse, šimtmečio statiniuose įrengti ne tik kondicionieriai, bet ir liftai. Telšių svarstiklinių pastate galimas paprastesnis problemos sprendimas: pastatyti ne stacionarų, o kilnojamą patalpos kondicionierių, tik tektų sienoje išgręžti 100mm diemetro skylę išmetimo vamzdžiui. Tokio kondicionierio pigiausia kaina Prancūzijoje 300 eurų.
Palaukite žiemos, tada kitą vasarą džiaugsitės, kad pagaliau atšilote 😉 Tas pastatas tik dėl grožio, nes visai nepagalvota apie tai, kad jame galėtų dirbti žmonės.