Visas rajono seniūnijas aplankiusi Telšių rajono savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos taryba (toliau – Taryba) ir kviestiniai svečiai surengė apibendrinamąjį susirinkimą Telšiuose. Socialinių problemų vaikų ir jaunuolių kasdienybėje netrūksta. Jas padeda spręsti įvairios Telšių rajono institucijos. Tiesa, jų darbuotojams neretai tenka susidurti su pačios jaunosios kartos ir aplinkinių pasyvumu ir pasipriešinimu.
Apie Tarybą
Tarybų egzistavimą numato Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Telšių rajono savivaldybės bendruomenės Taryba savo veiklą pradėjo 2011-aisiais. Jos pirmininkas – Telšių rajono savivaldybės vicemeras Petras Kuizinas. Pirmininko pavaduotoja – Telšių r. savivaldybės tarybos narė Laima Jurytė-Zakarauskienė. Į komisijos sudėtį įeina ir 11 kitų narių.
Tarybos nariai apie esamą situaciją ir siūlomus pokyčius diskutavo Telšiuose. Posėdį pradėjęs pirmininkas P. Kuizinas informavo apie sėkmingą Tarybos veiklą: ji analizuoja vaiko teisių apsaugos situaciją ir padeda Savivaldybės tarybai spręsti vaiko teisių apsaugos politikos ir strategijos formavimo bei prioritetų nustatymo bendruomenėje klausimus. Taip pat sprendžia vaiko teisių apsaugos ir vaiko teisių pažeidimų prevencijos priemonių rengimo bei įgyvendinimo problemas, piniginės socialinės paramos ir socialinių paslaugų teikimo klausimus.
L. Jurytė-Zakarauskienė apibendrino vizitus Telšių rajono seniūnijose. Kiekvienoje iš jų egzistuoja skirtingos problemos: alkoholizmas, nusikaltimai ir kt. Į šį liūną dažnai įtraukiami probleminėse šeimose augantys vaikai. Dažnai jie nenori nieko ir į įvairių įstaigų pastangas žiūri skeptiškai. Tačiau, kaip pažymėjo Telšių r. savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Alma Tomkevičienė, nepilnamečiai atranda savyje jėgų ir noro siekti šviesesnio gyvenimo – pasiprašo į globos namus. Telšių vaikų globos namų direktoriaus pavaduotojos socialiniam darbui Gražinos Liatukienės teigimu, juose augti nėra blogai – sulaukę pilnametystės ir palikę įstaigą, auklėtiniai vėl prašosi priimami atgal.
Susikaupusią energiją išlieja pykčiu
Su problemiškais jaunuoliais kasdien susiduria Telšių suaugusiųjų mokyklos su Jaunimo skyriumi direktorius Juozas Simanavičius – nuo šių metų rugsėjo Jaunimo mokykla prijungta prie Suaugusiųjų. „Niekada neturėjome tiek problemų, kiek per pastaruosius 2 mėnesius. Dabar turime 36 ant viso pasaulio pykstančius vaikus: ir mokytojai negeri, ir vaikų namai blogi. Tokie vaikai nieko nenori. Jie – gyvenimo nuskriausti, spardo visus sakydami apie geriantį patėvį ir problemų turinčią mamą. Kai kalbiesi akis į akį, atrodo, supranta, o išėję vėl elgiasi taip pat. Su turinčiaisiais tėvus sutarti ir bendrauti lengviau, o dėl vaikų iš globos namų policija ir vaikų namų darbuotojai mokykloje lankosi kiekvieną savaitę“, – posėdyje kalbėjo J. Simanauskas. Jis ir kiti posėdžio dalyviai prabilo apie šalyje būtinus pokyčius: dabar jaunimo mokyklų moksleiviai mokosi pagal tas pačias programas kaip ir kitų mokyklų mokiniai. „Sakoma, kad į jaunimo mokyklas ateina vaikai be motyvacijos mokslui. Tačiau pas mus mokomųjų dalykų valandų jie turi tiek pat, kiek ir kitose mokyklose“, – apie būtinybę keisti programą kalbėjo pedagogas.
J. Simanavičiaus teigimu, krūvio neatlaikę Jaunimo skyriaus mokiniai ateina prašydami pašalinti juos iš mokyklos ir pasako norintys eiti dirbti. Mokyklos direktoriaus mintims pritarė ir posėdyje dalyvavęs Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Telšių AVPK) Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Giedrius Apūkas: „Ne visi gali mokytis, o mes juos spaudžiame. Dalis žmonių yra sukurti darbui.“ Visgi, kaip pažymėjo komisijos narė, Vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui G. Liatukienė, darbdaviai į savo kolektyvą nepilnamečių priimti nenori, tad stiprūs jaunuoliai savo energiją išlieja daužydami langus ir duris.
G. Liatukienė įžvelgė dar vieną problemą – mokyklų nenorą dirbti su mokiniais iš globos namų: „Su šiais vaikais daugiau problemų, tad, negailėdamos moksleivio krepšelio, mokyklos siunčia juos į jaunimo mokyklas.“
Energinių gėrimų vartojimo problema
Prieš Suaugusiųjų ir Jaunimo mokyklų susijungimą J. Simanavičius sakė po darbo matydavęs išalkusius ir batoną valgančius mokinius. O pradėjęs dirbti su Jaunimo skyriaus moksleiviais, suprato, jog didžiulę grėsmę kelia energiniai gėrimai. Rytais moksleiviai jų parsineša iš parduotuvės ir geria. „Užgeria, užrūko – ir gaudyk juos! Ir taip tie vaikai yra hiperaktyvūs, o kai išgeria energinių gėrimų… Žinome, kad po pietų jau bus ramybė, matyt, baigiasi poveikis“, – pasakojo J. Simanavičius.
Pedagogai neturi teisės uždrausti prekybininkams šiuos gėrimus parduoti, o vaikams – pirkti. Tad dėl tokių gėrimų prekybos nepilnamečiams uždraudimo J. Simanavičius žada kreiptis į Seimo narį Valentiną Bukauską.
Komisijos narė – su nepilnamečiais dirbanti policijos pareigūnė Neringa Novakova pritarė, kad energiniai gėrimai daro žalą, ir mano, jog problemą paaštrino Jaunimo mokyklos perkėlimas į miesto centrą – dabar parduotuvės yra moksleivių kaimynystėje.
Siūlo steigti būrelius
Šiuo metu policijos apskaitoje yra 56 nepilnamečiai. Į apskaitą įrašomi per metus 2 ar daugiau teisės pažeidimų padarę vaikai. Mieste yra 10–15 kiekvieną savaitę su policija bendraujančių vaikų. Posėdyje dalyvavęs Telšių AVPK Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas G. Apūkas tarė: „Nežinau recepto, kaip tokius vaikus išgydyti. Su jais reikia bendrauti, būti, savarankiškai problema nebus išspręsta. Apie egzistuojančias bėdas žinome visi, tačiau nutylime arba ne taip pateikiame bijodami, kad parašys žiniasklaida. Kiekvienas vaikas – didelė vertybė, reikia įdėti labai daug darbo, kad jis būtų naudingas visuomenei. Paklausk pirmoko, kuo jis bus užaugęs, atsakys gyvensiąs iš pašalpų kaip jo seneliai ir tėvai.“
Pareigūnas susirinkusiesiems priminė ir vienos numestos šiukšlės principą: numetus vieną šiukšlę ir jos nepakėlus, toje vietoje netrukus bus kalnas atliekų, o po metų – šiukšlynas. Šiuo principu G. Apūkas rekomendavo vadovautis reaguojant į jaunuolių padarytus nusižengimus.
Viešosios tvarkos skyriaus viršininko nuomone, sprendžiant jaunimo problemas, nereikėtų pamiršti gabesnių ir darbštesnių už kitus moksleivių. Jie, anot pareigūno, neturi galimybės savęs realizuoti, nes mokytojai prisitaiko prie daugumos moksleivių lygio. Dėl to G. Apūkas komisijos nariams siūlė pasvarstyti apie matematikos ir kitų mokslų popamokinių būrelių steigimą mokyklose. Tarybos narys, Savivaldybės gydytojas Juozas Vengalis teigė, jog savanorišką būrelių steigimo praktiką mokytojai jau išgyvendino.
Susitiks dar kartą
Pernai Tarybos nariai sutarė aplankyti visas Telšių rajono seniūnijas. Juose egzistuojančias problemas padeda spręsti Telšių jaunimo centras su vadove Saulena Pilitauskaite priešaky. Ši specialistė dirba su nepritampančiais arba priešingai – per daug aktyviai besireiškiančiais rajono jaunuoliais. Organizuoja įvairias veiklas: žygius, stovyklas ir pan. Visgi S. Pilitauskaitė pastebi trukdžių besivažinėdama po rajono seniūnijose organizuojamus susitikimus su jaunuoliais: „Kaime sudėtinga susikalbėti su bendruomenėmis, nors nieko nenorime atimti, jos įžvelgia konkurenciją. Per dvi savaites atvažiuojame tik vieną kartą, tačiau į patalpas nelabai nori įsileisti taupydami elektrą.“
Su jaunimu dirba ir Telšių dienos centro vadovė Aušra Gustienė. Ją papiktino per vieną televizijos projektą išsakyti žodžiai, jog dienos centrus lanko valgyti neturintys vaikai, o per dieną maistui skiriamas tik 51 ct. A. Gustienės teigimu, įstaigą lanko įvairių socialinių sluoksnių vaikai ir tai yra privalumas: vieni seka kitų pavyzdžiu.
Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė pateikė siūlymą įsteigti dar kelis dienos centrus pagal gyvenamąją teritoriją. Šią ir kitas idėjas Tarybos nariai apibendrins kitame posėdyje. Telšių rajono savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos taryba savo veikla siekia nustatyti svarbiausias problemas ir pasiūlyti jas spręsti Telšių r. savivaldybės tarybos nariams.