
Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Rūta Savickienė tikino, jog kupiną naujų technologijų biblioteką mėgsta ne tik vaikai – ji patinka ir bibliotekos darbuotojams: „Apie tokią biblioteką, kokioje šiandien aš dirbu, svajojau visą gyvenimą.“
Šiandieninė moderni biblioteka sulaukia vis daugiau lankytojų. Joje leisti laisvalaikį pamėgo ne tik vaikai: ateina ir tėveliai, seneliai – renkasi visa šeima.
Aurelija SERVIENĖ
Svajonių biblioteka
R. Savickienė bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėjos pareigas eina nuo 1980 metų. Moteris teigė, kad šiandien ji dirba tokioje bibliotekoje, tokiomis darbo sąlygomis, apie kurias visą gyvenimą svajojo, bet, aišku, tobulėti visada dar yra kur.
Išgirdusi žodžius, kad žmonėms bibliotekininko darbas gali pasirodyti ramus, gal net ir nuobodokas, vedėja purtė galvą ir juokėsi, jog ramybės čia jokios nėra. Priešingai, šiame darbe reikia būti labai geru psichologu, turėti daug kantrybės, nes ištisai bendraujama su žmonėmis.
Pasikeitė visuomenės požiūris
Bibliotekoje veikiančios naujos technologijos ypač patinka vaikams. „O kaipgi jiems nepatiks“, – sakė vedėja. – Jos patinka ir patiems bibliotekos darbuotojams.
„Naujos technologijos mūsų darbe labai pagerina mūsų įvaizdį. Prisimenu, kai dirbome senosiose patalpose, galima sakyti, jautėmės kaip kokiame socialiniame būste. Tačiau dirbti vis tiek reikėjo: organizavome renginius, vykdėme įvairius projektus. Šiandien darbo sąlygos jau visai kitokios. Ir pačios visuomenės požiūris į mus iškart pasikeitė. Kai persikėlėme į šias tvarkingas patalpas, tapome gana populiarūs“, – pasakojo pašnekovė.
Suaktyvėjęs bibliotekos lankymas
Praėjusiais metais Vaikų literatūros skyriaus knygų lentynas papildė 560 knygų bei 164 periodikos leidiniai. Ir taip kasmet. Stygius, pasak vedėjos, tikrai nejaučiamas, ko reikia – tą biblioteka tikrai gauna.
Bibliotekoje vaikams leidžiama naudotis kompiuteriais. Jų čia devyni. Vedėjos teigimu, vienas iš tokių privalumų, kad vaikų ir suaugusiųjų biblioteka yra kartu, – tai šalia esanti mokymo klasė su užsienio kalbų mokymosi programa. „Mokymo klasė yra labai mėgstama vaikų, ypač po visokių ekskursijų. Vaikai sugrįžta į biblioteką kartu su tėveliais. Patys pasakoja apie biblioteką, vedžioja, rodo tėveliams, kaip galima mokytis užsienio kalbos ar pradėti naudotis internetu“, – džiaugėsi moteris.
R. Savickienė jau pastebėjo, jog biblioteka Telšiuose tampa turiningo laisvalaikio, ypač šeštadieniais, praleidimo vieta. Ateina vaikai su mamytėmis ir tėveliais. Kol mamos varto žurnalus, renkasi knygas – vaikai žaidžia. Visi labai mėgsta pabūti viršutiniame skaityklos aukšte. Juo leidžiama naudotis ir mažiesiems, kadangi Vaikų literatūros skyriuje labai nedaug vietos.
Kaip padėti vaikui pamėgti knygą?
Nors visi šiandien kalba, kad šiuolaikiniai vaikai mažai skaito knygų, R. Savickienė tam nepritaria ir džiaugiasi, kad Telšiuose yra nemažai skaitančio jaunimo.
„Aišku, jog išmaniosios technologijos vaiką įtraukia labiau negu knyga, bet mūsų biblioteka tikrai turi nuolatinių ištikimų skaitytojų ratą“, – tvirtino vedėja. Moteris įsitikinusi, jog vaikas pamėgs knygą tik tada, jei šeimoje matys skaitymo pavyzdį, jei tėvai kartu su vaiku bent 10 minučių per dieną prisės paskaityti. Viena biblioteka skaitymu vaiko nesudomins, ir mokyklos kartais gali neužtekti.
Pašnekovė tikino, kad reikia labai išmanyti, kaip tą vaiką „užkabinti“, kokią knygą jam paduoti: „Negerai, jei jam į rankas paklius neįdomi knyga, kokių kartais ir pasitaiko mokyklos sąrašuose. Kartais net man jos tikrai nepatinka, na, bet juk ne bibliotekininkai sudaro sąrašus, ką vaikams skaityti.“
Bibliotekininkė pasakojo, kad pasitaiko tokių atvejų, kai ateina tėveliai į biblioteką ir prašo duoti jų vaikystėje labai mėgtą knygą: „Sutinku, kad Žiulio Verno knygos labai geros, tačiau vaiko taip skaityti neįpratinsi. Keičiasi laikai, laikmetis jau visai kitoks, ir kas patiko tėvų kartai, šiuolaikiniam vaikui tas nebepatinka. Jam reikia kažko kito, prisitaikiusio prie šio laikmečio, prie išmaniųjų technologijų.“
Dabar per edukacines ekskursijas, kurios vyksta bibliotekoje, mažiesiems skaitytojams pristatomos interaktyviosios knygos, kurias jie skaito planšetiniuose kompiuteriuose ar išmaniuosiuose telefonuose. Taip per žaidimą, per įdomumą vaiką norima pritraukti arčiau knygos.
Siūlo lietuvių autorių knygas
Pasak pašnekovės, bibliotekininkai privalo būti perskaitę visas vaikams siūlomas knygas. Mažųjų ikimokyklinukų literatūrą užtenka vos pavartyti, o paaugliams skirtų knygų turinį reikia žinoti, kad galėtum šiems tiksliai pasiūlyti, ko jie norėtų.
„Patys vaikai labiau mėgsta užsienio rašytojų knygas pagal visus žiūrimus savo filmukus. O aš pirmiausia stengiuosi jiems pasiūlyti lietuvių autorių knygų. Manau, kad reikia būti šalies patriotais. Aš ir pati stengiuosi visada pirmiausia skaityti lietuvių autorių knygas“, – kalbėjo pašnekovė.
Dabar labai populiarios naujai atsiradusių jaunų, su vaikais dirbančių lietuvių autorių knygos. Tai – rašytojai Tomas Dirgėla, Rebeka Una, Kristina Gudonytė, Ilona Ežerinytė ir kt. Visos vaikų knygos dabar spalvotos, žaismingai iliustruotos, gražiai išleistos.
Pasistūmėjo į priekį
Anot R. Savickienės, šiandieninė biblioteka yra padariusi labai didžiulę pažangą. Per 20 metų pasistūmėta labai daug į priekį: elektroninis skaitytojo bilietas, galiojantis visoje Lietuvoje, bet kurioje šalies bibliotekoje; elektroniniai katalogai, kada tu matai knygą, kurios Telšiuose nėra, o yra Plungės bibliotekoje. Gali knygą užsisakyti, rezervuoti ir net atsisiųsti iš kitos bibliotekos. Kiek daug tokių patobulinimų šiandien palengvina bibliotekininkų darbą ir patenkina vartotojo poreikius!
Būna ir taip, kaip sakė Vaikų literatūros skyriaus vedėja, kad žmogus nenori bendrauti su bibliotekininku, tuomet jis gali su juo net nesusitikti. Vienas pats išsirenka knygą, ją išsiduoda ir grąžina bibliotekininko net nesutikęs. O kitas žmogus priešingai – labai nori kontakto su bibliotekos darbuotoju ir net apie savo vaistus pasipasakoja. Ir viskas veda prie to, kad biblioteka žmogui šiandien yra labai reikalinga.
Šaunuolė. Daugiau tokių žmonių ir pusė telšiškių dar tebebūtų su mumis. Nors ponios nepažystu, Lieplaukėje senais laikas visas knygas beveik perskaičiau.