Praėjo pora savaičių po 1994 metais gimusio telšiškio A. D. nužudymo. Į redakciją kreipėsi dalį įvykių regėjusi moteris. Jai nepavyko nukentėjusiesiems pagalbos iškviesti bendruoju pagalbos telefonu 112 – telefono ragelio niekas nepakėlė.
Skaistė SADONYTĖ
Išgirdo riksmus
Skaitytojos vardo ir pavardės nenurodysime jos pačios prašymu – moteris baiminasi galimo nužudymu įtariamų asmenų keršto.
Balandžio 12-ąją, šeštadienį, apie 20 val., telšiškė per televiziją žiūrėjo serialą. Išgirdusi riksmus, moteris išbėgo į balkoną ir pamatė prie Telšių „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos valgyklos langų dviejų ar trijų asmenų mušamą ir šaukiantį jaunuolį. Netoliese po beržu gulėjo kitas žmogus. Kaip paaiškės vėliau – neišgyvenęs dvidešimtmetis. Dėl moters šauksmo visi asmenys išsilakstė. Liko vienintelis – ant žemės gulėjęs jaunuolis.
Juto pulsą
Į lauką išbėgo telšiškės žentas. Dar balkone skaitytoja pamatė pro šalį einantį vaikiną ir sušuko jam apversti prie beržo kniūbsčia gulintį žmogų, kad šis nepa- s pringtų. Moteriai iš atminties nedyla to vaikino tarti žodžiai, „kad jam štiras suvarytas“.
Skaitytojos žentas užspaudė nukentėjusiajam žaizdą. Joje žiojėjo iki koto įdurtas virtuvinis peilis. Jaunuolis buvo be sąmonės, tačiau jo pulsas, skaitytojos teigimu, buvo juntamas.
Tuo metu įvykio liudininkė teigia nesėkmingai bandžiusi iškviesti pagalbą bendruoju pagalbos telefono numeriu 112: moteris sako skambinusi kelis kartus, tačiau ragelio niekas nekėlė. Telefone išlikęs paskutinis įrašas apie skambutį numeriu 112 nurodo laiką – 21.02 val. Policija skelbia, jog nusikaltimas įvykdytas apie 21.20 val.
Skambino pakartotinai
Tada telšiškė kitu numeriu prisiskambino tiesiogiai Telšių greitosios medicinos pagalbos darbuotojams. Nesulaukdama atvykstančios pagalbos, apie įvykį informavo dar kartą.
Pašnekovė tvirtino, kad jos kaimynei numeriu 112 pavyko priskambinti, tačiau ragelis esą buvo pakeltas tik po ilgo laukimo.
Skaitytojos teigimu, pirmieji į nusikaltimo vietą atvyko policijos pareigūnai. Medikams apie įvykį moteris tikino pranešusi dar šviesoje, tačiau pagalbos sulaukta jau sutemus. Keblumų, pasak gyventojos, kilo ir norint įsivežti ratukus, nes teritorijoje buvo užtvaras.
Telšiškė sakė, kad prožektoriais kelią pasišvietę medikai pažiūrėjo į sužeisto vaikino akis ir diagnozavo mirtį.
Papasakoti šią istoriją skaitytoja pasiryžo dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – kad nepavyko prisiskambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112. Milijonų litų pareikalavusi sistema dėl savo trūkumų linksniuota jau ne sykį. Šalies spaudoje ne kartą rašyta ir apie nesėkmingus bandymus iškviesti pagalbą šiuo numeriu. Antroji priežastis – telšiškė ir jos kaimynai mūsų mieste nesijaučia saugiai. Žmogus nužudytas ir dar keli asmenys peiliu subadyti šviesiu paros metu. Nužudymu įtariami asmenys pirmiausia Telšiuose, Plungės gatvėje, peiliu subadė du asmenis ir peiliu siautėjo tol, kol mirė žmogus. Ar nebuvo galima tam užkirsti kelio?
Įtariamieji policijai žinomi
Skaitytojams primename, jog nusikaltimu įtariami asmenys buvo sulaikyti tą patį vakarą. Visi jie buvo neblaivūs. Įtariamajam G. B. (gim. 1988 m.) nustatytas 1,55 prom. girtumas, rainiškiui T. V. (gim. 1990 m.) – 1,83 prom., rainiškiui M. R. (gim. 1994 m.) – 1,41 prom. ir V. P. (gim. 1991 m.) –1,66 prom. girtumas. Pilietis T. V. paleistas į laisvę jau kitą dieną, likusieji trys sulaikyti.
Šie asmenys įtariami telšiškio A. D. nužudymu ir dar kelių jaunuolių sužalojimu.
Neoficialiai kalbama, jog pagrindinis šio nusikaltimo organizatorius – ne kartą teistas Telšiuose, Kalno gatvėje, gyvenantis G. B. (gim. 1988 m.). Pasakojama, jog jaunuolis prieš kelerius metus bandė nušokti nuo prekybos centro „Maxima“ stogo, neseniai buvo išvykęs į Angliją, ten galimai taip pat vykdė nusikalstamas veikas.
Komentaras
Bendrojo pagalbos centro Organizacinio skyriaus vedėja Auksė Stoecklin teigia, jog skambučius iš Telšių gauna Bendrojo pagalbos centro Klaipėdos skyrius. Jame nužudymo vakarą, 20–21.30 val., dirbo 8 operatoriai, o 21–21.15 val. buvo gauti 107 skambučiai, tai yra po 13,4 kiekvienam operatoriui per 15 min. „Šie skaičiai rodo, kad operatoriai buvo užimti skambučiais. Tokiais atvejais gali tekti šiek tiek palaukti, kol operatorius atsilieps. Tačiau jei skambinantysis nelaukia, padeda ragelį ir vėl skambina, tuomet jis patenka į skambinančiųjų (laukiančių, kol vienas iš operatorių baigs pradėtą pokalbį ir atsilieps į naują skambutį) eilės pabaigą, tad yra tikimybė, kad gali įvykti taip, jog žmogus, nuolat bandydamas iš naujo, ilgai neprisiskambins“, – tvirtino A. Stoecklin.
Bendrojo pagalbos centro Organizacinio skyriaus vedėja, paklausta, kelintą valandą užregistruotas pranešimas apie Telšiuose įvykdytą nusikaltimą, atsakė: „Dėl minėto įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas. Informacija, susijusi su įvykiu, be prokuroro ar ikiteisminį tyrimą atliekančio pareigūno leidimo neteikiama.“ Taip pat pridūrė, jog tik žinant konkretų telefono numerį, galima patikrinti, kelis kartus iš jo buvo skambinta, kiek kartų neatsiliepta bei kiek laiko neatsiliepta.