Nuo karo Ukrainoje bėgantys asmenys Lietuvoje ir kitose užsienio šalyse ieško ne tik saugaus prieglobsčio, bet ir darbo galimybių, kad galėtų išlaikyti save ir savo šeimą, turėti darbą ir susigrąžinti įprastą kasdienybę, kuri padėtų bent akimirkai negalvoti apie tėvynėje vykstantį karą ir jo padarinius.
Užimtumo tarnybos Mažeikių skyriaus vedėja Rita Jurkūnienė pažymi: nuo vasario mėnesio Mažeikių rajone įsidarbino 156 ukrainiečiai. O darbdaviai šiuo metu yra užregistravę 24 darbo vietas, į kurias kviečia įsidarbinti ir ukrainiečius.
Registravosi beveik 20 tūkst. ukrainiečių
Užimtumo tarnybos (toliau – UŽT) duomenimis, nuo karo Ukrainoje pradžios UŽT skyriuose visoje Lietuvoje užsiregistravo 19,5 tūkst. ukrainiečių, iš kurių įsidarbino 11,5 tūkst.
Daugiausia įsidarbinusiųjų yra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio miestų bei Vilniaus rajono savivaldybėse.
Šiuo metu UŽT yra užsiregistravę per 6,1 tūkst. darbo ieškančių Ukrainos gyventojų.
Rajone įsidarbino per 150 karo pabėgėlių
Nuo karo Ukrainoje pradžios Mažeikių klientų aptarnavimo skyriuje registravosi 247 ukrainiečiai. Daugiausia besiregistruojančių Ukrainos gyventojų buvo užfiksuota kovo ir balandžio mėnesiais. Vėlesniais mėnesiais mūsų rajone apsigyvenusių ir norinčių registruotis UŽT ukrainiečių skaičius mažėjo.
Bendradarbiaudami su darbdaviais UŽT Mažeikių skyriaus darbuotojai padėjo įsidarbinti 158 ukrainiečiams.
„Daugiausia ukrainiečių įsidarbino pagalbiniais darbininkais, valytojais, laborantais, virėjais, siuvėjais, pardavėjais. Yra įsidarbinusių ir gydytojais, kitu medicinos personalu, buhalteriais, grožio srities specialistais (visažistais, manikiūrininkais, kosmetologais)“, – pažymėjo UŽT Mažeikių skyriaus vedėja Rita Jurkūnienė.
Ji informavo, kad Ukrainos gyventojus dažniausiai įdarbina apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, statybos, apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuose veiklą vykdančios įmonės.
Naujausiais duomenimis, darbdaviai Mažeikių rajone yra užregistravę 121 laisvą darbo vietą. Iš jų – 24 darbo pasiūlymai, kuriuos registruodami darbdaviai nurodė, jog sutiktų įdarbinti ir Ukrainos karo pabėgėlius.
Rajono darbdaviai savo įmonėms pageidauja statybininkų, vairuotojų, fasuotojo, kroviko, valytojo.
Ką privalu žinoti darbdaviui?
UŽT atstovė R. Jurkūnienė teigė, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos yra atleidžiami nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti Lietuvos Respublikoje, todėl juos įdarbinti ketinantys darbdaviai į UŽT dėl tokių dokumentų išdavimo neturi kreiptis.
„Įdarbinamas asmuo turi kreiptis į Migracijos departamentą dėl teisėto buvimo šalyje. Po registracijos Migracijos departamente darbdavys gali įdarbinti asmenį laikydamasis įprastos įdarbinimo tvarkos, kurią numato galiojantys teisės aktai. Nuo 2022 m. balandžio 1 d. ukrainietį, pasitraukusį nuo karo veiksmų, darbinantis darbdavys turi pateikti LDU pranešimą „Sodrai“. Ten nurodomas ir užsieniečio kodas (ILTU kodas)“, – paaiškino specialistė, papildydama, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos gali naudotis aktyviomis darbo rinkos politikos priemonėmis, o darbdaviai, įdarbinę ukrainietį, gali gauti subsidiją darbo užmokesčiui.
Daugiau informacijos apie ukrainiečių įdarbinimo galimybes galima rasti UŽT interneto svetainėje www.uzt.lt/darbdaviams/ukrainieciu-idarbinimas/324.
Karolina Balčiūnaitė