
Paspaudus šaltukui ir užšalus vandens telkiniams prasideda pramogų metas ir vaikams, ir suaugusiesiems. Vaikus vilioja žaidimai ant ledo, žvejai skuba pasimėgauti poledine žūkle. Ugniagesiai gelbėtojai primena apie saugaus elgesio ant ledo taisykles ir akcentuoja jų laikymosi svarbą.
Specialistų teigimu, ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
„Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas, nes jame yra daug oro. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai“, – sako ugniagesiai gelbėtojai.
Jie pataria einant ledu aplenkti vietas, kurios apneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų.
„Prieš lipdami ant ledo apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas būtų galima greitai nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas – galėsite lazdas greitai numesti“, – pataria specialistai.
Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.
Patarimai, kaip elgtis įlūžus
- Nepraraskite savitvardos! Greitai ištieskite rankas į šalis, kad galėtumėte išsilaikyti ant vandens paviršiaus. Laikykite galvą iškėlę virš vandens.
- Šaukitės pagalbos.
- Lėtai, atsargiai, nedarydami staigių judesių, apsisukite į tą pusę, iš kurios atėjote. Jeigu įlūžote užšalusioje upėje, iš eketės išlipkite prieš srovę. Neplaukite pasroviui, nes upės srovė jus gali įtraukti po ledu.
- Jeigu bandant išlipti iš eketės ledas lūžta, reikia laužyti tol, kol pasieksite tvirtesnį ledą. Nesikabinkite už eketės kraštų, o plačiai išskėskite rankas ant ledo ir užšliaužkite kiek įmanoma toliau ant ledo, o jau po to atsargiai iškelkite vieną koją paskui kitą iš vandens. Jokiu būdu nebandykite iš karto stotis ant kojų.
- Išlipę iš eketės šliaužkite arba ridenkitės į tą pusę, iš kurios atėjote. Atsistokite tik pasiekę tvirtą ledą, nesiilsėkite, bet kiek įmanoma greičiau pasiekite vietą, kur galėsite persirengti ir sušilti.
Patarimai, kaip gelbėti įlūžusį
Pastebėję įlūžusį žmogų, šaukdami praneškite, kad skubate jam į pagalbą. Nedelsdami skambinkite bendrajam pagalbos centrui 112 arba paprašykite aplink esančių žmonių tai padaryti. Prieikite prie jo ne arčiau kaip 10 metrų ir sustokite! Įvertinkite situaciją ir savo galimybes.
Nesiartinkite prie pat eketės krašto, nes galite įlūžti. Artėkite labai atsargiai, geriausia – šliaužkite, plačiai į šonus išskėtę rankas. Jeigu turite lentą, šliaužkite ant jos. Saugiu atstumu, 3–4 metrai nuo eketės krašto, skęstančiajam paduokite tai, ką turite po ranka: lazdą, lentą, šaliką, storą virvę, automobilio vilkimo lyną, kad skęstantysis galėtų įsikabinti. Kai žmogus įsikimba, lėtai tempkite jį iš eketės šliauždami atbulomis. Neduokite įlūžusiajam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą.
Atsidūrę saugioje vietoje kaip galima greičiau nukentėjusįjį sušildykite, duokite gerti karštos arbatos, aprenkite sausais drabužiais. Griežtai draudžiama duoti nukentėjusiajam alkoholio.
Būkite budrūs ir atsakingi!
Parengta pagal Telšių PGT inf.