Palyginti su 2014 metais, Lietuvos savivaldybės tapo skaidresnės: 2018 m. jų skaidrumo vidurkis padidėjo nuo 56 iki 69 balų iš 100 galimų, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) savivaldybių skaidrumo tyrimas. Daugiausiai apie savo veiklą viešina Joniškio (94 balai) ir Alytaus (90 balų) rajonų savivaldybės, mažiausiai – Kalvarijos (39 balai), Trakų (46 balai) ir Pakruojo (46 balai) rajonų savivaldybės. Telšių rajono savivaldybė surinko 74 balus, t. y. 22 balais daugiau, nei buvo įvertinta 2014 m.
Tyrimo rezultatai
Nors dauguma savivaldybių nenurodo, kokių pasiūlymų iš lobistų ir interesų grupių atstovų sulaukia tarybų nariai ir administracijų vadovai, įtakos darymas savivaldoje tapo skaidresnis. Prieš 4 metus nė viena savivaldybė neskelbė, su kuo susitinka jų vadovai, o 2018 m. tai viešino jau 30 savivaldybių.
Dauguma šalies savivaldybių nurodo, kaip galima pranešti apie galimus korupcijos atvejus, tačiau tik 3 iš 4 teigia, kad užtikrina pranešėjų duomenų konfidencialumą.
Trečdalis savivaldybių nenurodo, kokias dovanas gali priimti jų darbuotojai, o kokių – ne.
Tik kas 6 savivaldybė (iš viso 9 savivaldybės) finansines ataskaitas pateikia taip, kad jose veiktų kompiuterinė paieškos sistema, leidžianti analizuoti dokumentus ir ieškoti duomenų pagal raktinius žodžius.
Savivaldybės mažiausiai informacijos atskleidžia apie savivaldybių politikų ir administracijų vadovų interesus bei gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus.
Savivaldybės tarybos narių ir darbuotojų interesus išsamiausiai pristato Birštono, Joniškio ir Telšių rajonų savivaldybės (po 75 balus), antikorupcines priemones – Alytaus ir Joniškio rajonų savivaldybės (po 100 balų), apie viešuosius pirkimus geriausiai atsiskaito Joniškio rajono ir Klaipėdos miesto savivaldybės (po 100 balų), apie galimybes gyventojams dalyvauti savivaldybės veikloje – Alytaus, Joniškio ir Molėtų rajonų savivaldybės (po 100 balų).
Atsižvelgdamas į tyrimo rezultatus, TILS parengė rekomendacijas, kaip savivaldybės galėtų tapti skaidresnės. Jose siūloma užsibrėžti kelis svarbiausius antikorupcinius tikslus ir juos viešinti, užtikrinti galimybę saugiai pranešti apie negeroves, skelbti susitikimus su interesų grupėmis, finansinius duomenis skelbti atvirų duomenų formatu, viešinti gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus.
Tyrime vertinta, kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.
Telšiai skaidrumu vejasi lyderius
Trumpai apžvelkime Telšių rajono savivaldybės rezultatus. Kaip jau minėjome, mūsų Savivaldybė 2018 m. surinko 74 balus iš 100 galimų. Nepapuolėme tarp pačių skaidriausių šalies savivaldybių, bet ir labai neatsilikome. 2014 m. Telšių rajono savivaldybės skaidrumas buvo įvertintas 52 balais. Tad akivaizdu, kad per ketvertą metų Telšiai sulaukė teigiamų pokyčių.
Nors rezultatai akivaizdžiai rodo, kad mūsų Savivaldybė eina teisingu keliu, tačiau tyrimą atlikę specialistai baksnoja pirštu į tam tikras sritis, kuriose reikėtų pasitempti.
Pavyzdžiui, pati silpniausia sritis skaidrumo atžvilgiu – tai informacijos apie Savivaldybei priklausančias įmones stoka. Šią sritį TILS specialistai įvertino vos 33 balais iš 100 galimų bei rekomendavo Savivaldybei viešinti visas jai priklausančias įmones, įstaigas ir bendroves, nurodant, kokią dalį akcijų valdo Savivaldybė. Taip pat, specialistų nuomone, Savivaldybė turėtų viešinti, kokius asmenis delegavo į bendrovių valdybas, bei nurodyti jų skyrimo į šį postą priežastis. Reikia paminėti, kad 2014 m. ši sritis TILS specialistų buvo įvertinta 62 balais.
Daugiausiai skaidrumo balų – 100 iš 100 – Telšių rajono savivaldybė surinko teikdama informaciją apie Telšių rajono savivaldybės tarybos darbą. Internetinėje Savivaldybės svetainėje galima pamatyti, kaip balsavo kiekvienas Tarybos narys individualiai, pamatyti posėdžio vaizdo įrašą ir pan.
Kitose srityse, kurių skaidrumas buvo vertinamas, Telšių rajono savivaldybė pasirodė geriau nei vidutiniškai. Štai skelbiama informacija apie darbuotojus buvo įvertinta 75 balais (lygiai tiek pat buvo 2014 m.). Iki „pilnos laimės“, t. y. kad pasiektų 100 balų skaidrumą, Savivaldybei TILS specialistai rekomendavo darbuotojų atliekamas funkcijas ir pareigybes skelbti prie kiekvieno darbuotojo, ne tik prie bendro departamentų ar skyrių aprašymo. O siekiant išvengti interesų konfliktų ar net jų regimybės, Savivaldybės tarybos narių ir Administracijos vadovų asmeninės viešų ir privačių interesų bei turto deklaracijos turėtų būti skelbiamos viešai prie konkrečių darbuotojų.
Antikorupcijos srityje Telšių rajono savivaldybė įvertinta 71 balu (2014 m. buvo 50). TILS specialistų nuomone, trūksta informacijos apie tai, su kokiomis interesų grupėmis susitinka meras, Tarybos nariai ir vadovaujamas pareigas einantys Savivaldybės darbuotojai. Taip pat Savivaldybės svetainėje nėra nurodoma tvarka (taisyklės) dėl galimų / negalimų dovanų ir kelionės išlaidų.
Informacijos apie Savivaldybės finansus sklaida įvertinta 83 balais (lygiai tiek pat buvo 2014 m.). Specialistų nuomone, Savivaldybės skelbiamose finansinėse ataskaitose turi veikti kompiuterinė paieškos sistema.
75 balais TILS savivaldybių skaidrumo tyrime įvertinta Telšių rajono savivaldybės teikiama informacija apie viešuosius pirkimus. 2014 m. ši sritis buvo įvertinta vos 25 balais. Tam, kad pasiektų visišką skaidrumą, TILS specialistai mūsų Savivaldybei rekomenduoja interneto svetainėje skelbti darbuotojų, atrenkančių viešųjų pirkimų laimėtojus, viešų ir privačių interesų deklaracijas bei pagrįsti, kodėl buvo pasirinktas būtent tas, o ne kitas viešųjų pirkimų laimėtojas.
Galiausiai paskutinė skaidrumo atžvilgiu vertinta sritis – tai gyventojų dalyvavimas savivaldos procesuose. Ji įvertinta 67 balais ir tai yra pakankamai nuostabu, nes 2014 m. ši sritis nesurinko nė 10 balų iš 100 galimų. Buvo įvertinta vos 8 balais. Tam, kad surinktų maksimalų balų skaičių, Savivaldybė, anot TILS specialistų, turėtų viešinti viešųjų konsultacijų metu iš gyventojų gautus pasiūlymus bei kokius sprendimus jų atžvilgiu priėmė.
„Visame pasaulyje žinomos nevyriausybinės organizacijos, kurios nešališkumu niekada nebuvo suabejota, atliktas išorinis auditas ir jo rezultatai nudžiugino: Telšių rajono savivaldybė surinko 74 balus, t. y. 22 balais daugiau nei 2014 m., – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas. – Šis įvertinimas yra viso Telšių rajono savivaldybės administracijos kolektyvo kryptingo darbo rezultatas. Mes esame už veiklos viešumą ir skaidrumą, tad ir toliau kartu su komanda tobulinsime Telšių rajono savivaldybės internetinę svetainę, skelbsime kuo daugiau informacijos apie Savivaldybės veiklą, apie galimybes gyventojams dalyvauti savivaldos procesuose.“
Parengta pagal www.jurgiokepure.lt
Ha Ha, o kaip su butų ūkio direktoriaus konkursu, tai ir vėl statistika turi kristi žemyn,matomai jiem jau į krauja iauges tas žulikiškumas ir nieks čia nebepadės…
Būtent,mere Petrai kaip jūms su butų ūkio direktoriaus kėde?Ar daug degtinėlės išgėrėt iš pretendento į kėdę kišenėlės? Ar dr kokių gėrybių gavot pasidalykit su „labai”mylimais rinkėjais.Labai lauksim jūsų išsamaus atsakymo.
Kuizins yr melagis ir tik eilinį kartą apgauti žmonės už jį tebalsuos
Vau. Kas čia dabar? Kažkas kris, apsikeis pareigomis ir vėl grįš?