Vidaus reikalų ministerija paskelbė tarnybinio patikrinimo išvadas dėl Telšių policijos pareigūno Liudo Šimkaus žūties tarnybos metu aplinkybių. Nustatyta, kad rugpjūtį Tryškių miestelyje sulaikydami peiliu ginkluotą smurtautoją, pareigūnas L. Šimkus ir jo porininkė padarė taktinių klaidų. Taip pat pranešama, kad nukentėjusiam policininkui ir jo porininkei turėję padėti kolegos pagalbą suteikė netinkamai. Telšių aps. vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko ir pareigūnų laukia neeiliniai patikrinimai.
Naujų duomenų paskelbta ir L. Šimkaus nužudymo byloje – psichiatrai nustatė, kad pareigūno nužudymu įtariamas 25 m. Artūras Noreika yra nepakaltinamas.
Monika GIRDVAINĖ
Įžvelgė taktinių klaidų
Praėjus dviem mėnesiams po Telšių aps. VPK Kelių policijos skyriaus vyriausiojo patrulio L. Šimkaus žūties, tarnybinį patikrinimą atlikusi Vidaus reikalų ministerija nustatė esmines nelaimės dieną padarytas klaidas. Viena pagrindinių nelaimingo atsitikimo problemų įvardytas prastas taktinis pareigūnų pasirengimas sulaikant peiliu ginkluotą smurtautoją.
Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas ministerijos išplatintame pranešime spaudai teigia, kad visoms su šiuo įvykiu susijusioms policijos grandims pritrūko profesionalumo. Ministras konstatavo, kad atgaminus įvykių seką nuo įtariamojo motinos skambučio policijai iki to momento, kai pareigūnas L. Šimkus krito nuo mirtino dūrio peiliu, pareigūnai visiškai arba dalinai nesilaikė patvirtintų privalomų procesų.
Patikrinimo išvadose teigiama, kad inspektorius, priėmęs kolegų pagalbos prašymą, privalėjo reaguoti ir užtikrinti, kad pagalba būtų suteikta laiku. Kaip parodė tyrimas, nebuvo įsiklausyta ir pareiga, kurią privalo vykdyti policija, nustumta pačiai pareiškėjai.
„Į įvykio vietą atvykę patruliai nekoordinavo veiksmų tarpusavyje, išsidėstymas buvo nesaugus, privalomų atstumų nesilaikyta. Taigi taktika silpna, daug saviveiklos“, – pabrėžė ministras.
Taip pat pažymima, kad pareigūnai buvo aprūpinti visomis reikiamomis specialiosiomis priemonėmis, tačiau, net ir žinodami apie laukiančias grėsmes, šarvines liemenes paliko automobilyje.
Ministro teigimu, vertinant kiekvieno pareigūno elgesį atskirai, sunkių tarnybinių nusižengimų nenustatyta, bet silpnos grandys sudarė silpną grandinę.
Viršininkas išvadų nevertina
Remiantis patikrinimo išvadomis, Lietuvos policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui pavesta spręsti klausimą dėl tarnybinių nuobaudų skyrimo. Nurodyta atlikti Telšių aps. VPK viršininko R. Rudmino neeilinį tarnybinės veiklos patikrinimą. Taip pat pavesta suorganizuoti tarnybinį patikrinimą dėl galimai netinkamos Telšių aps. VPK tarnybiniuose automobiliuose įrengtos įrangos naudojimo kontrolės bei užtikrinti ir sudaryti teisines prielaidas, kad taktiniai mokymai būtų privalomi visiems policininkams.
Komisariato viršininkui Remigijui Rudminui pavesta spręsti policijos inspektoriaus, kuris netinkamai reagavo į pareiškėjos pagalbos prašymą, tarnybinės atsakomybės klausimą bei suorganizuoti neeilinį žuvusio pareigūno porininkės tarnybinės veiklos patikrinimą. Taip pat vadovas privalės organizuoti pareigūnų pirmosios medicinos pagalbos teikimo mokymus, pagal pavaldumo lygmenis nustatyti kompetencijos, atsakomybės ir kontrolės ribas naudojant ir prižiūrint telemetrinių, vaizdo ir garso įrašymo įrenginių veikimą tarnybiniuose automobiliuose.
R. Rudminas, „Telšių ŽINIŲ“ paklaustas apie tarnybinio patikrinimo išvadas ir jam pavestus spręsti klausimus, nedaugžodžiavo. „Tarnybinio patikrinimo išvados nevertinamos, jos yra vykdomos“, – sakė komisariato viršininkas. Jis informavo atliksiąs jam pagal kompetenciją paskirtus tarnybinio patikrinimo išvados siūlomosios dalies pavedimus.
R. Rudminas komentuoti, ar pats įžvelgia kokių klaidų savo, kaip viršininko, veiksmuose organizuojant pareigūnų rengimą, nebuvo linkęs. Galima suprasti, kad tai paliekama spręsti vadovo tarnybinės veiklos vertinimą atliksiančiai Policijos departamento vadovybei.
R. Rudminas pranešė, kad Veiklos skyriaus pareigūno (išvadose įvardyto kaip inspektoriaus) tarnybinės atsakomybės klausimas bus išspręstas per Vidaus tarnybos statute numatytą terminą, o neeilinį žuvusio pareigūno porininkės tarnybinės veiklos vertinimą žadama atlikti jai grįžus į tarnybą. 22 metų pareigūnė po kraupaus įvykio yra pasiėmusi nemokamų atostogų.
Įtariamasis – nepakaltinamas
Kiek kitokia linkme pasisuko ir pareigūno L. Šimkaus nužudymo byla – psichiatrų teigimu, pareigūno nužudymu įtariamas 25 m. Artūras Noreika yra nepakaltinamas. Šią žinią pranešė ikiteisminį tyrimą dėl pareigūno nužudymo atliekanti ir vadovaujanti Šiaulių apygardos prokuratūra, gavusi įtariamajam skirtos stacionarinės teismo psichiatrijos-psichologijos ekspertizės išvadas. Jose skelbiama, kad 25-erių vyras, darydamas nusikalstamą veiką, taip pat ir šiuo metu negali suprasti savo veiksmų esmės, negali jų valdyti ir yra nepakaltinamas. Dėl lėtinio psichikos sutrikimo A. Noreikos elgesys yra vertinamas kaip neprognozuojamas, socialiai pavojingas, todėl jam būtinas gydymas.
Atsižvelgdamas į gautas išvadas, prokuroras spalio 17 d. kreipėsi į Telšių r. apylinkės teismą dėl įtariamojo perkėlimo į psichiatrijos ligoninę griežto stebėjimo sąlygomis iki tol, kol įvyks teismo posėdis dėl priverčiamųjų medicininio pobūdžio priemonių taikymo.
Telšių r. apylinkės teismo nutartimi rugpjūčio 14 dieną įtariamasis buvo suimtas trims mėnesiams.
Primename, kad 36-erių L. Šimkus tarnybos metu žuvo rugpjūčio 12-ąją. Jis bandė tramdyti prieš motiną smurtavusį sūnų, kurio smūgis peiliu į kaklą pareigūnui buvo mirtinas.
Kyla klausimas- ar tas Noreika buvo įskaitoje kaip psichiškai nestabilus asmuo, ar iš viso jis registruotas pas Telšių PSC gydytojus Naujokus? Jeigu buvo-kažkam turi kėdės girgždėti-jeigu ne, tai kur motina, seniūnas su soc. darbuotojai? Lengviausia atleisti apylinkės inspektorių, „kadravykus”, tą patį komisariato viršininką. Nors dėl R. Rudmino abejoju. Jis tarnavęs Šilalėje, Tauragėje gero vardo tikrai neturi.
Pritariu Benui, juk kaltinti mažiausius yra lengviausia. Tikrai tiek seniūnas, tiek socialiniai darbuotojai privalo žinoti seniūnijos gyventojų problemas ir padėti jas spręsti gyventojams. Juk tas kvailumas to vaiko neatsirado iš karto, o ir sena motina ar galėjo įveikti tą jo agresiją. Reikia daugiau atidumo ir rūpesčio vieni kitais, o ne ieškoti kaltų tik tam, kad nubausti. Reikia daryti išvadas ir keistis visiems
o kur medikai, nejaugi jie nematė, kad augo vaikas neįgalus, kur pedagogai, kur socialinė darbuotoja?