
Lietuvoje šį pavasarį ir vasarą vyko iniciatyva „Šiukšlių medžiotojai“ – tai azartiškas žaidimas renkant šiukšles ir registruojant jas programėlėje, varžantis, kuri komanda surinks daugiausia šiukšlių, jas teisingai išrūšiuos. Liepos 19-ą dieną viena paskutiniųjų „Šiukšlių medžioklių“ įvyko Telšiuose prie Žemaičių kaimo muziejaus. Šioje medžioklėje dalyvavo tradicinių amatų ir žemaičių kultūros stovykloje dalyvaujantys jaunuoliai. Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina – Lietuvos gamtos fondas.
Prie šiukšlių teko žygiuoti per dilgėles
Prie pat Telšių miesto – gražuolis Masčio ežeras. Link jo vingiuojančiuose keliuose vis nugula viena kita šiukšlė. Tad stovykloje dalyvaujantys moksleiviai ir nusprendė apsitvarkyti aplink muziejų, kuriame užsiimdami įvairiomis tradicinėmis veiklomis praleido visą savaitę, bei kelius, vedančius link Masčio.
„Šiukšlių medžiotojai“ žaidžiami naudojantis analogiško pavadinimo programėle „Waste Hunters“, kuri rodo nueitą maršrutą ir šiukšlių rūšis pagal medžiagą – plastiką, popierių, metalą ar stiklą. Žaidėjai savo komandoje turi vieną sekretorių, kuriam nurodo rastų šiukšlių tipą ir kiekį, o šis visa tai žymi programėlėje.
14 Telšių moksleivių pasidalino į tris komandas ir prieš pradėdami susidūrė su techniniais nesklandumais – ne visiems šioje vietoje sklandžiai veikė interneto ryšys. Bet žemaičiai greitai rado išeitį – išsidalino popieriaus lapukus, susirašė šiukšlių rūšis ir nutarė brūkšniukais žymėti surinktas šiukšles taip, kaip jų konkurentai „Waste Hunters“ programėlėje.
Dar kartą pasikartoję, į kokios spalvos maišus keliauja kokio tipo šiukšlės ( stiklas – į žaliąjį, popierius – į mėlynąjį, o plastikas ir metalas – į geltonąjį maišą) jie pasileido ežero link.
Telšiai ir šio miestelio prieigos iš pažiūros atrodo švariai. Tačiau kartais miškai tyliai slepia ištisus sąvartynus. Tai patvirtino ir ši medžioklė – pakeliui link ežero komandos aptiko apleistą pastatą, o jame, kaip moksleiviai svarstė „kažkas turbūt susprogdino automobilį“.
Iš tiesų nesusprogdino, bet išrinko dalimis ir visus nevertingus plastikus paliko gulėti. Į vietą atskubėjus ir „Šiukšlių medžiotojų“ oganizatoriams bendrai sutarta, kad pavojingų atliekų, tokių kaip neaiškios automobilių dalys, medžiotojai nerinks – į maišus susidės tik butelius ir tekstilę.
Kaip tyčia prie šios vietos, kur rasta daugiausia šiukšlių, augo dilgėlės. Todėl dauguma skubiai puolusių prie šiukšlių gavo vieną kitą brūkštelėjimą per nuogas blauzdas. Tačiau azartiškiausieji nepaisė tokios kliūties, pastojusios kelią link pergalės.
Sunkiausia – užbaigti varžybas
Kadangi komandos laikėsi gana arti viena kitos ir toliau rinko šiukšles palei kelią, vedantį per mišką, artėjant finišo laikui bendrai sutarta pasukti atgal link Žemaičių kaimo muziejaus. Tačiau „Tvirtuolių“ komandai tai buvo sunki užduotis – azarto pagautos merginos vis nuklysdavo į miškus ir finišą pasiekė paskutinės, aktyviai raginant vadovėms.
„Tvirtuolės“ ne tik surinko daugiau nei 6 kilogramus atliekų, tačiau ir kruopščiai jas suskaičiavo – iš viso į jų maišus sukrito 255 vienetai šiukšlių.
Vyrukai iš komandos egzotišku pavadinimu „Kapibaros“ surinko tokį pat šiukšlių kiekį svoriu, tačiau nusileido merginoms vienetų skaičiumi. Galiausiai „Garfildo“ komanda surinko daugiau nei 4 kilogramus atliekų.
Atkakliųjų „Tvirtuolių“ komandai atiteko pirmoji vieta ir išgirdus šią žinią bei pamačius prizus (metalines gertuves, puoštas „Šiukšlių medžiotojų“ logotipu) per visą Žemaičių kaimo muziejų nuaidėjo komandos narių džiugesio klyksmas.
Kitos komandos taip pat apdovanotos prizais, padėsiančiais leidžiant laiką gamtoje nekurti papildomų atliekų – tai metaliniais iškylavimo puodeliais bei medvilniniais maišeliais maisto produktams susidėti.
Surinkta per 8000 vienetų šiukšlių ir 30 padangų
„Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės jau suorganizuotos 9-iose Lietuvos apskrityse. Šiuos žaidimus inicijuoja Aplinkos ministerija bei Aplinkos projektų valdymo agentūra, o veda – Lietuvos gamtos fondo atstovai.
Šiuo metu šiukšles išmedžioti dar liko Panevėžio apskrityje.
Į monotonišką visiems pažįstamą darbą įtraukus azartą ir varžymąsi, komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 8000 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtis kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus.
Visos šios atliekos išrūšiuotos ir pristatytos į atliekų priėmimo aikšteles arba – pavojingų atliekų (padangų) tvarkytojams. Tokį žaidimą savo bendruomenėje, mokykloje ar netgi per giminės suvažiavimą galite suorganizuoti ir jūs – tereikia parsisiųsti programėlę „WasteHunters“, sukurti renginį toje vietoje, kurioje esate, išsidalinti šiukšlių maišus ir pasileisti į medžioklę.
https://svrb.no/daglig-renhold-oslo/