Telšių trečiojo amžiaus universitetas (TAU) kasdieninę veiklą paįvairina edukacinėmis išvykomis, seminarais, susitikimais su įdomiais Lietuvos ir Telšių krašto žmonėmis.
Sveikatinimosi fakultetas (dekanė Valdonė Pikiotienė) spalio 17 dieną surengė ekskursiją į Kelmę. Kultūros ir pilietinės savimonės fakultetas (dekanė ir lektorė Danutė Juškienė) 2023 metais per paskaitas gilinosi į filosofo Vydūno (Vilhelmo Storostos) gyvenimą, kūrybą, filosofiją. Spalio 21-ąją organizuota edukacinė išvyka į Klaipėdos kraštą: aplankytas Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, susitikta su Klaipėdos VšĮ „Trečiasis amžius“ direktore Birute Petraitiene, kuri papasakojo, kuo gyvena uostamiesčio TAU studentai. Pažiūrėjus Klaipėdos dramos teatre Augusto Strindbergo spektaklį „Tėvas“, neliko abejingų, kilo noras diskutuoti apie pagrindines šeimos vertybes: meilę, pagarbą, ištikimybę, pasitikėjimą, kalbėjimo ir susikalbėjimo svarbą. O Drevernoje laukė ne tik gardūs pietūs iš šviežios žuvies, bet ir beveik tris valandas trukęs edukacinis užsiėmimas. Priekulės kultūros centro Drevernos skyriuje mus pasitiko Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais pasipuošusios folkloro grupės „Žvejytės“ moterys. Vadovė Virgina Asnauskienė sakė: „Mes saugom šišioniškių folklorą – etnines šio krašto šaknis, mes dainuojam, šokam, „fogeliuojam“ (pasakojam) visokias istorijas.“ Juokavo: ,,Paklausus žemaitį, ko reikia žvejybai, jis atsako, kad meškerės, o šišioniškis – kad tinklų. Taigi anas yra meškeriotojas, o šis – žvejys.“ Vadovė pabrėžė, kad jų etninė programa „Į žvejus eisiu“ ne scenai skirta, ir iš karto buvome įtraukti į edukacinius žaidimus, kartu šokome, dainavome, mokėmės šišioniškių tarmės žodžių.
Spalio 27 d. direktorė D. Juškienė kartu su Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos komanda TAU studentus pakvietė dalyvauti seminare-edukaciniame užsiėmime „Amžėti veikliai, išmintingai, kūrybingai – patirtys, iššūkiai, galimybės“. Jį vedė Loreta Sungailienė, etnomuzikologė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro nematerialaus kultūros paveldo specialistė, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė, įvairių kultūrinių projektų iniciatorė.
Lektorė dalijosi savo profesine patirtimi scenoje ir televizijoje, kartu su TAU studentais analizavo kūno ir dvasios grožio santykio reikšmę skirtingais amžiaus tarpsniais, kvietė diskutuoti apie amžėjimo iššūkius ir būdus, kaip juos įveikti ir išmokti amžėti aktyviai, kūrybingai, su polėkiu, pateikė pavyzdžių, kaip formuoti patogų ir stilingą įvaizdį, suderintą su asmenybės tipu ir fizinio kūno pokyčiais.
Seminare, kuris finansuojamas iš Telšių rajono savivaldybės biudžeto Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos Telšių trečiojo amžiaus universiteto edukacinio projekto „Kūno ir dvasios grožis amžėjant: savivertė ir tvarumas“ (projektą parengė ir vykdo TAU direktorė D. Juškienė), dalyvavo beveik 100 TAU studentų. Vokalinis-instrumentinis ansamblis „Akimirka“ (vadovė Daiva Lingienė) kartu su L. Sungailiene padainavo keletą romansų.
Dar po savaitės, lapkričio 8-ąją, Kultūros ir pilietinės savimonės fakultetas TAU studentus pakvietė į poetinę-muzikinę popietę „Gyvenimas – kopimas į kalną“. Telšių krašto poetai Elena Šidlauskienė ir Juozas Šileika skaitė savo poeziją, dalijosi mintimis, kaip gimsta eilėraštis. E. Šidlauskienė atsinešė ne tik anksčiau sukurtų eilėraščių pluoštelį, bet ir ypatingą dovaną – išvakarėse specialiai šiam susitikimui su TAU studentais parašytą eilėraštį „Tartum kopi į kalną“ ir sodriu išraiškingu balsu perskaitė:
Gyveni… – tartum kopi į kalną… –
Jo viršūnė kas žingsnis ryškėja…
Jokio kelio nenutiesta – jokio vieškelio,
Jokio asfalto… –
Gal pramintas, gal ir ne čia vyniojasi takas, –
Tai jis kyla aukštyn,
Tai vėl krinta į apačią… (ištrauka)
Poetas J. Šileika papasakojo savo biografiją, net kelis kartus pabrėždamas, kad jis – kaimo, gamtos žmogus, taip pat paminėjo, kad jo giminystės šaknys susietos su rašytoja Žemaite. Jo žmona Janina Šileikienė pasidalijo įspūdžiais apie vyro kūrybos kelią, kada buvo kūrybos pradžia, atskleidė, kad dažniausiai jis rašo paslapčiomis, kad dukros paskatino išleisti dvi eilėraščių knygeles. Vieną eilėraštį, dedikuotą jos asmeniniam jubiliejui, perskaitė ir padėkojo, kad gali pabūti kartu su poeziją mėgstančiais žmonėmis.
Popietę vedė, poetus kalbino fakulteto dekanė D. Juškienė, skambėjo ansamblio „Akimirka“ atliekamos dainos, padėkos žodžiai. Menų fakulteto Rankdarbių grupės (dekanė Eugenija Buivydė) sukurti darbeliai ir kitos dovanos įteiktos poetams, su kuriais dar ilgokai kalbėtasi prie arbatos puodelio.
Universitetas nuolat ieško patrauklių veiklos būdų ir formų, kad sudomintų, atlieptų poreikius studentų, ne tik gyvenančių Telšiuose, bet ir tolesniuose nuo Telšių miesteliuose. Tad direktorės paskatintos dvi aktyvios TAU narės – Anglų kalbos fakulteto dekanė Janina Banienė ir Jūratė Vielienė – ėmėsi iniciatyvos – Tryškiuose įvyko Telšių TAU Tryškių filialo steigiamasis susirinkimas, kuriame dalyvavo apie 30 būsimų studentų. Direktorė D. Juškienė pristatė TAU veiklas, supažindino su nuostatais, parapijos klebonas Darius Povilaitis sveikino iniciatyvą, pažadėjo talkinti organizuojant paskaitas. Susitarta ir nutarta, kad Telšių TAU Tryškių filialas steigiamas nuo 2024 metų sausio. Filialo koordinatorė – J. Banienė, pavaduotoja – J. Vielienė.
Universitetas ne tik organizuoja veiklą rajono TAU studentams, bet ir kviečia šalies TAU meno saviraiškos kolektyvus į sambūrį-varžytuves lapkričio 24 dieną Telšių kultūros centre. Paraiškas dalyvauti jau pateikė 15 TAU kolektyvų iš Klaipėdos, Vilniaus, Šiaulių, Tauragės, Kelmės, Kėdainių, Kuršėnų, Naujosios Akmenės, Gruzdžių, Plungės, Rietavo, Mažeikių, Anykščių, Radviliškio, Telšių. Tikimės nuotaikingos šventės. Nors ir varžytuvės, bet pralaimėjusių nebus!
Telšių TAU direktorė Danutė JUŠKIENĖ