Antrajame rinkimų į Seimą ture vos ne vos pergalę išplėšė Darbo partijos kandidatas Valentinas Bukauskas. Išankstiniais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Seimo narys savo varžovą – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą Karolį Martinkų – aplenkė tik 248 balsais.
Antanas NEKRAŠIUS
Mažesnis rinkėjų aktyvumas
Kaip ir daugelis politikos apžvalgininkų prognozavo – antrasis rinkimų turas rinkėjų aktyvumu nesužibėjo. Jeigu pirmajame ture prie balsadėžių atvyko 50,61 proc. visų rinkimų teisę turinčių tautiečių, tai antrajame rinkimų ture jų buvo vos 37,99 proc.
Panašiai ir Telšių vienmandatėje rinkimų apygardoje: pirmajame rinkimų ture atiduoti savo balso atėjo 46,97 proc. rinkimų teisę turinčių telšiškių, o spalio 23 d., t. y. antrajame rinkimų į Seimą ture, – tik 34,97 proc.
Skirtumas tarp kandidatų – vos keli šimtai balsų
Nors rinkėjų aktyvumu Telšių rajonas nieko nenustebino, tačiau laukiant rinkimų rezultatų, greičiausiai abiem kandidatams teko pagalvoti apie širdies lašus. Iki paskutinės akimirkos, kol buvo skaičiuojami rinkėjų balsai, lyderių pozicijos keitėsi. Tai į pirmąją vietą iškopdavo politikos naujokas K. Martinkus, tai jį vėl aplenkdavo politikos senbuvis V. Bukauskas. Įtampa išliko iki galo, bet galiausiai 248 balsais (pirmadienio VRK duomenimis) rinkimus laimėjo V. Bukauskas.
Pirminiais duomenimis, iš viso už Darbo partijos kandidatą sekmadienį balsavo 6 648 (49,75 proc. į rinkimus atėjusių rinkėjų) Telšių rajono gyventojai, už K. Martinkų – 6 400 (47,89 proc. į rinkimus atėjusių rinkėjų). Labiausiai V. Bukauską palaikė Telšių miesto, o K. Martinkų – kaimiškų rajono vietovių gyventojai.
Jeigu lygintume pirmojo ir antrojo rinkimų turų Telšių vienmandatėje rinkimų apygardoje rezultatus – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas tapo žvaigžde. Pirmajame rinkimų ture už jį balsavo vos 2 228 rinkimų teisę turintys piliečiai, o antrajame ture K. Martinkus surinko net 6 400, t. y. 4 172 balsais daugiau! V. Bukauskas, pirmajame rinkimų ture susišlavęs 5 503 balsus, savo rezultatą pasigerino tik 1 145 balsais. Ir, kaip minėta, iš viso surinko 6 648 balsus.
Sutikite, labai panaši situacija kaip ir pernai vykusiuose tiesioginiuose mero rinkimuose. Tik tąkart pirmąjį turą laimėjusį socialdemokratą Saulių Urboną antrajame rinkimų ture vos 123 balsais aplenkė darbietis Petras Kuizinas.
Šįkart iki sensacijos šiek tiek, tiksliau kelių šimtų balsų, pritrūko.
Kad ir kaip ten būtų, tačiau tris Seimo kadencijas – tarsi 12-ka parlamentinių klasių – baigęs V. Bukauskas keliauja į aukštuosius mokslus – ketvirtąją kadenciją. Vienintelė problema – klasės draugai, t. y. Darbo partijos nariai, kartu į aukštąją nepateko: daugiamandatėje rinkimų apygardoje darbiečiai neperkopė 5 proc. ribos.
Tad mūsų seimūnui teks rinktis: vienam krimsti politikos mokslus ar susirasti draugų tarp valstiečių ir žaliųjų, socialdemokratų, o gal net tarp Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų.
V. Bukauskas: „Bendruomenė išlaikė egzaminą“
„Nuotaikos geros. Su Telšių rajono savivaldybės meru bei mano padėjėja Laima Juryte-Zakarauskiene šiandien lankomės rajono ugdymo įstaigose, kurių abiturientams Konstitucijos dienos proga dovanojame vardines Konstitucijas, – pirmadienio rytą telefonu „Telšių ŽINIOMS“ teigė Seimo narys V. Bukauskas. Kalbėdamas apie rinkimų rezultatus, jis pabrėžė, jog gautas Seimo nario mandatas – tai bendruomenės mandatas. Parlamentaras sakė, kad sekmadienį Telšių bendruomenė išlaikė egzaminą, susidorojo su įtampa ir dar vienai kadencijai mandatą perdavė į jo rankas, už tai jis yra labai dėkingas.
Paklaustas, kaip ketina dirbti Seime, kada Darbo partija daugiamandatėje rinkimų apygardoje neperžengė 5 proc. ribos, V. Bukauskas atsakė, jog jo gautas mandatas neturi nieko bendro su partija ir, kaip jis jau ne kartą yra sakęs, dirba ne partija, o joje esantys žmonės. Esą, kaip Seimo narys, jis planuoja tapti vienos ar kitos frakcijos Seime narys. Kokios? Paaiškės po lapkričio 11 d., kada prisieks naujos sudėties Seimas.
Į klausimą, ar po Darbo partijos pralaimėjimo šiuose rinkimuose į Seimą neketina palikti darbiečių, V. Bukauskas atsakė, kad tokių minčių nėra: „Darbo partija nėra dingusi. Mes turime savo merus, Tarybos narius… Juk ta pati Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga keletą kadencijų Seime turėjo vos vieną mandatą, o ką matome šiandien?“
K. Martinkus: „Tai nėra pralaimėjimas – tai maža pergalė“
Antras po rinkimų į Seimą Telšių vienmandatėje rinkimų apygardoje likęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas K. Martinkus „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino, jog gerai vertina rinkimų rezultatus. Jis sakė, kad pirmajame rinkimų ture jam teko grumtis su dviem Seimo nariais ir vienu ministru. Esą ir antrasis rinkimų turas buvo ne ką lengvesnis. Varžovas V. Bukauskas – ilgametis Seimo narys, turintis didelį rajono gyventojų palaikymą. Paklaustas, kokios mintys užplūdo pralaimėjus rinkimus antrajame ture, K. Martinkus atsakė: „Tai nėra pralaimėjimas – tai maža pergalė. Rinkimai baigiasi – rinkimai artėja. Laukiame naujų Savivaldos rinkimų.“
Verta paminėti, jog K. Martinkaus tėvas – Darbo partijos Telšių skyriaus narys. Tad įdomu, už ką antrajame rinkimų ture jis atidavė savo balsą. „Iš tikrųjų nežinau, už ką mano tėvukas balsavo, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo K. Martinkus, – tačiau nemanau, kad jis galėjo būti nešališkas. Tad greičiausiai balsavo už savo šeimos narius.“
Rinkimų dieną viešąją tvarką užtikrino gausios policijos pajėgos
Pasak Telšių vienmandatės rinkimų apygardos komisijos pirmininko Henriko Adomaičio, spalio 23 d. jokių pranešimų apie rinkimų pažeidimus komisija negavo. Buvo gauta informacija tik dėl viename socialiniame tinklalapyje rinkimų dieną pasirodžiusios galimos rinkimų agitacijos. H. Adomaičio teigimu, komisija šią informaciją tirs.
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyr. specialistės Aušros Blaževičienės išplatintame pranešime spaudai teigiama, jog rinkimų dieną ir jos išvakarėse, kaip ir visoje Lietuvoje, Telšių rajone viešąją tvarką užtikrino gausios Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų pajėgos. Buvo patruliuojama visame rajone, daugiausia dėmesio skiriant balsavimo apylinkėms ir jų prieigoms.
LR Seimo rinkimų antrasis turas praėjo sklandžiai, dėl galimo pažeidimo rinkimų dieną gautas vienas anoniminis pranešimas, kuris nepasitvirtino.
Jo, kai Martinkus pabus politiku, nu bent jau Savivaldybės taryboje ar bent kokiu politiko padėjėju, tai gal ir taps geru politiku. Dabar Lietuvai ne laikas į seimą sodinti stažuotojus 4 metams. Tai per brangu. Tegul bent greitakalbe išvardina Lietuvos Prezidentus.
nu ką, bendruomenė, kaip ir molėtai, išsirinko marginalą. laukia gūdi stagnacija. tiksliau, stagnacijos tęsinys dar 4-iem metam
LABAI GERAI SVARBIAUSIA NE TA KAIMIETI -VALSTIETI
O iš kokio didmiesčio išrinktasis, ar nebus iš tryškių kaimo….
Nu jo, dar po elektros stulpus palaipios, kam nors porfelį panešios ir jau Seimo nariu būti galės. Primityvoka, bet lietuviška. Jei jau 12 metų Seime sėdi, tai ir toliau tegu ten bus, koks skirtumas, jei ten nuliuku bus. Ir tegu nejuokina su tais kvietimais į koalicijas. Paskutinė dainelė dainuojama, nebent į kokią partiją nusiplaus
Viską lemia kadrai – sakydavo mano draugas Josifas Visarionovičius. Bukauskas laimėjo tose apylinkėse, kuriuose komisijų pirmininkai darbiečiai. Netikite. Patikrinkite ir suprasite. Na o sekančiuose rinkimuose Bukauskaui bus liūdna, nes nė vieno darbiečio, nebebus komisijos pirmininku. Ir jei norės dar darką patekti į seimą, privalės dirbti su žmonėmis, o ne su komisijų bei bendruomenių pirmininkais ir savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovais.
Savo draugą stalina susikišk į šikna arba bendrauk „ten”. Matau kad 8 klasės.
čIA TIKRŲ TIKRIAUSIA TIESA….
Barsui – Masčio apylinkė, Respublikos, Žemaitės, Šviesos, Kalno,Kęstučio, Sedos, P. Cvirkos – laimėjo V. Bukauskas, vadovavo komisijoms ne darbiečiai… Čia peržiūrėjau pirmas 10 apylinkių…. Iš 10 aštuonios neatitinka Jūsų sakomo teksto. KUO REMDAMASIS SKELBIATE TIKROVĖS NEATITINKANČIĄ INFORMACIJĄ? O pritarėjams – gal pasidomėkim plačiau?