
Vasarai įsibėgėjant, žmones džiugina renginių gausa. Dalis rajone vykstančių renginių jau turi senas tradicijas, yra organizuojami ne vieną dešimtmetį. Tarp populiariausių mūsų krašte senųjų švenčių – Joninės, Petrinės, Jokūbinės, iš naujesnių – festivalis „Nuo žolynų iki klojimo“, Kopūstienės čempionatas ir daugelis kitų.
Vasaros švenčių organizatoriai teigia, kad renginių populiarumas, dalyvių ir svečių gausa rodo, jog visa tai žmonėms reikalinga, bei įpareigoja geriau ir išradingiau dirbti.
Pasveikinti Petrai ir Povilai
Tradicinis renginys savaitgalį vyko Tirkšlių pušyne. Čia visi rinkosi į Petrinėms skirtą šventę „Liepos kvepia medumi“.
Ji prasidėjo Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčioje – čia pristatyta dailininko Aleksandro Novako kūrybos darbų paroda. Po to aukotos šv. Mišios.
Tirkšlių pušyne buvo pasveikinti varduvininkai – Petrai ir Povilai, abejingų nepaliko rajono meno kolektyvų pasirodymai. Šalia šurmuliavo amatininkų ir prekybininkų turgelis.
Tirkšlių kultūros centro direktorė Salomėja Macijauskienė „Santarvei“ sakė, kad Petrinės Tirkšliuose švenčiamos daugiau nei du dešimtmečius.
„Kiekvienais metais sulaukiame daug dėmesio, svečių ne tik iš gretimų kaimų, gyvenviečių, bet ir iš kitų miestų. Galime tik pasidžiaugti, kad ir šiais metais viskas praėjo sklandžiai“, – sakė S. Macijauskienė.
Suvienys kopūstienė
Kitas Tirkšliuose organizuojamas renginys – Kopūstienės virimo čempionatas ir kermošius.
„Kermošius taip pat vyksta labai daug metų, gal net daugiau nei Petrinės. Tik seniau šis renginys būdavo kitoks – su žirgų pasirodymais. Dabar labiau akcentuojamas skaniausios kopūstienės virimas, vyksta smagus čempionatas, nes būtent tai vienija bendruomenes, jos aktyviai dalyvauja“, – pasakojo S. Macijauskienė.
Kopūstienės virimo čempionatas Tirkšlių pušyne pirmą kartą surengtas 2019-aisiais – kaip rudens kermošiaus dalis. Šiemet jis numatytas vasaros pabaigoje – rugpjūčio 30 d.
Čempionų titulo ir pagrindinio prizo „Didžiojo samčio“ laimėtojomis yra tapusios Lėtenių ir Auksodės kaimų komandos. Užpernai čempionate nugalėjo Tirkšlių seniūnijos jaunimo komanda, pernai – Šerkšnėnų kultūros centro.
Mažeikiuose – Didžiosios Joninės
Tarp svarbiausių vasaros švenčių – Joninės. Ankstesniais metais ji būdavo rengiama keliose rajono vietose. Pernai rajono valdžia nusprendė, kad pagrindinė Joninių šventė turi vykti Mažeikiuose. Mažesnėms bendruomenėms Savivaldybė nebeskyrė finansavimo šiai šventei, tačiau jos galėjo Jonines organizuoti savo iniciatyva ir savomis lėšomis.
Šventė, vadinama Didžiosiomis Joninėmis, antrus metus iš eilės vyko Mažeikiuose, prie Ventos upės. Į ją susirinko daugiau nei tūkstantis dalyvių, nepabijojusių ne itin palankių orų.
Šventėje netrūko liaudiškų žaidimų, Joninių apeigų, burtų, muzikos, šokių, dainų, įvairiausių pramogų.
Vaikystės pievoje, tapusioje tikra pramogų oaze, šurmuliavo vaikai. Čia veikė atrakcionų parkas, netrūko linksmybių putose, gausiais aplodismentais palydėta įspūdinga Šakių „Cirko karuselė“.
Abejingų nepaliko „Jonvabalių dainelės“. Dainavo Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokiniai, lopšelio-darželio „Eglutė“ ugdytiniai, Kultūros centro Dainos studijos solistės.
Tradiciniame „Joninių suktinyje“ folkloro ansambliai „Alksna“, „Alksnioka“, „Jurginėlio“ šokėjai, kapela „4 Vėjai“ dainomis ir šokio sūkuriu visiems priminė, koks smagus ir užkrečiantis gali būti tautinis paveldas.
Varduvininkai: Janinos, Jonai, Rasos – buvo iškilmingai apdovanoti ąžuolų vainikais.
Grįžo po pertraukos
Skirtingai nuo praėjusių metų, Joninių šventę organizavo ir viekšniškiai, nors ir negavę finansavimo. Be to, šventė sugrįžo į senąją vietą – Užventės kaimą, prie Juodeikių pušyno.
Viekšnių kultūros centro direktorė Inga Gudauskienė „Santarvei“ sakė, kad Joninių šventė praėjo stebuklingai gerai, net geriau, nei buvo tikėtasi. Oras irgi buvo palankus šventės dalyviams.
„Šiais metais pagrindinis organizatorius buvo Remigijus Žiogas su savo kompanija, o mes, Kultūros centras, buvome kaip partneriai, atsakingi už erdvių papuošimą ir etnografinę dalį: senuosius papročius, svečių sutikimą. Rengėme ir liaudiškąją muzikinę programą. Buvome visi vieningai pasiskirstę darbus, gal dėl to taip sklandžiai ir pavyko“, – pasidžiaugė Kultūros centro vadovė.
Kultūros vakarai
I. Gudauskienė sakė, kad visą šią savaitę centro dėmesys skiriamas Viekšnių kultūros vakarams, kurie vyksta jau devintą kartą. Renginyje gausu įvairių susitikimų. Jau įvyko vakarai, skirti teatrui, tapybai, penktadienį vyks poezijos vakaras, šeštadienį kviečia kino po atviru dangumi seansas, o sekmadienį visi rinksis giedoti Tautiškos giesmės.
Rugpjūčio 15-ąją Viekšniuose vyks tradicinė „Molio šventė“, jos „sudedamosios dalys“ – renginiai prasidėjo dar birželio mėnesį. Surengtos kūrybinės dirbtuvės pas Vitalijų Baltutį, vyko užsiėmimas „Prakalbink molį“ su Nomeda Marčėnaite, organizuotas keramikų išvykstamasis seminaras ir kt.
Prieš pat baigiamąjį „Molio šventės“ renginį naujomis skulptūromis bus papildytas Amatų slėnis, kūrybinių darbų tema – „Amatai sukūrė Viekšnius“.
Saugo tradicijas
Tradicija tapo ir Urvikių kultūros centro organizuojamas vasaros festivalis „Nuo žolynų iki klojimo“. Šis renginys kviečia prisiminti ir pajusti senąsias lietuvių tradicijas.
Festivalio metu vyksta šienapjūtės darbų varžytuvės. Šiais metais jose dalyvavo penkios komandos: pjovė žolę dalgiais, daužė pradalges, grėbė šieną ir krovė jį į kupstus.
Festivalio rengėjai įsitikinę: tradicijos – ne praeitis, o gyvas tiltas tarp kartų: „Išmokti senojo amato, prisiliesti prie gamtos ciklų, pajusti bendrystę – tai vertybės, kurias turime perduoti vaikams ir anūkams. Tik taip gyvuos mūsų kultūra“, – deklaruoja Urvikių kultūros centro žmonės.
Šiais metais geriausi pjovėjai atvyko iš Auksodės bendruomenės. Dvejus metus iš eilės geriausi buvo Leckavos bendruomenės atstovai.
Urvikių kultūros centro vadovė Vita Černookienė pasakojo: po varžytuvių visų laukė bendras stalas, muzikinė programa, kurioje netrūko folkloro muzikos bei šokių. Šiuo renginiu taip pat buvo paminėtas Urvikių kultūros centro gyvavimo ir veiklos 50-metis.
Ne tik švenčia, bet ir skatina pažinti, pamatyti
V. Černookienė „Santarvei“ pasakojo apie dar vieną šventę – „Prie Vadaksties krantų“.
Šventė prasidėjo liepos 1-ąją ekskursija daraktoriaus Kazimiero Jagmino takais. Buvo aplankytas K. Jagmino kapas, Purplių malūnas ir Šv. Kryžiaus Išaukštinimo koplyčia bei Laižuvos bažnyčia. Žingsniuota Antano Vienažindžio taku.
Urvikiškiai ruošiasi šiam penktadieniui – visus kviečia į šventės „Prie Vadaksties krantų“ baigiamąją dalį – smagią vakaronę su pramogomis vaikams ir įvairių atlikėjų bei kolektyvų pasirodymais.
Netrukus visi norintieji galės dalyvauti Urvikių kultūros centro tradiciškai organizuojamoje Jokūbinių šventėje Leckavoje. Šio renginio tradicijos mena senus laikus, kai miestelis buvo savotiška stotis Latvijos ir Žemaitijos prekybininkų kelių susikirtimo vietoje. Organizatoriai tikisi, kad liepos 12-ąją lydės geri orai.
Janina Sribaliutė