
Kovo 10-ąją Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ paskelbė 2023 metų Tolerancijos žmogų ir įteikė Leonido Donskio premiją.
Sugiharos fondo valdybos sprendimu Tolerancijos žmogumi išrinkta Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkė, istorikė Janina Bucevičė. Jai įteiktas skulptoriaus Edmundo Frėjaus (1949–2009) sukurtas atminimo medalis ir diplomas.
Aurelija SERVIENĖ
J. Bucevičė aktyviai prisideda prie daugiakultūrės Telšių praeities tyrinėjimo ir pristatymo, ne tik aktyviai veikia savo darbo aplinkoje, bet ir yra aktyvi visuomenininkė, politinių procesų dalyvė. Istorikės dėka Telšiuose grįžta Holokausto sunaikinta žydiškoji miesto tapatybė.
Kartu su Žemaičių muziejaus „Alka“ kolegomis J. Bucevičė aktyviai prisidėjo, kad muziejui perduotas Telšių ješivos pastatas ne taptų dar viena parodų erdve, bet aiškiai atskleistų Telšių ješivos vietinę ir tarptautinę reikšmę, lankytojams pristatytų dar mažai pažįstamą žydų aukštųjų teologijos studijų tradiciją, prasmingai primenant, kad nuo XIX a. antrosios pusės iki pirmosios sovietų okupacijos 1940 m. Telšių ješivos vardas buvo minimas tarp aukščiausio lygio žydiškosios teologijos studijų vietų pasaulyje.
J. Bucevičė tvirtino, jog apdovanojimas ją nustebino, pradžiugino ir įpareigojo: „Esu dėkinga Sugiharos fondui „Diplomatai už gyvybę“ už šį garbingą apdovanojimą. Tačiau vienas lauke ne karys. Tai įvertinimas ne tik manęs, bet ir Telšių – Žemaitijos sostinės kaip multikultūrinio, tolerantiško ir atviro miesto, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės Evos Stonkevičienės ir visų muziejininkų, po kruopelytę renkančių ir saugančių daugiatautės Žemaitijos istoriją, puoselėjančių ješivą, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto prof. Romualdo Inčirausko, prof. Algirdo Žebrausko ir visų menininkų, meno ženkluose įamžinančių atmintį ir žydiškuosius Telšius. Tai taip pat įvertinimas kūrybingų Telšių kultūros, švietimo, savivaldos atstovų, merų ir Tarybos narių, Katalikų Bažnyčios ir visų telšiškių, siekiančių puoselėti, garsinti ne tik dabartinį miestą, bet ir saugoti turtingą, daugiabriaunę mūsų praeitį ateičiai.“
Istorikė nuoširdžiai dėkoja kolegoms istorikams, mokslininkams iš visos Lietuvos, padedantiems atrasti ir pažinti Telšių ir Žemaitijos istoriją. „Tik būdami drauge esame stiprūs stovėdami tiesos, gėrio ir teisingumo pusėje“, – įsitikinusi J. Bucevičė.
Kasmetė Tolerancijos žmogaus nominacija skiriama asmeniui, savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos ir antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių ir kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.