Kur vaikas gali susidurti su pasauliu, kurio nepažįsta, su žudynėmis, iškrypėliais, muštynėmis? Dažniausiai – televizoriaus ekrane. Užsienio mokslinių tyrimų duomenimis, televizoriaus žiūrėjimas skatina ankstyvą lytinio brendimo pradžią, autizmą, agresiją, psichikos ir kitus sutrikimus. Žinoma, yra ir teigiama pusė – pažintinės laidos ir pan.
Tėveliai, vedantys savo vaikus į Telšių vaikų lopšelį-darželį „Nykštukas“, susirūpino, kad jų atžaloms pernelyg dažnai leidžiama žiūrėti televizorių.
Tėveliai susirūpinę – dažnas televizoriaus žiūrėjimas kenkia jų vaikams. Telšiškių manymu, vaikai darželiuose gali išsiversti ir be televizorių – vietoje žiūrėjimo į jų ekranus būtų galima užsiimti kita veikla.
Telšių vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Audronė Vitkovskienė taip pat teigė sulaukusi tėvelių nusiskundimų. Tačiau pašnekovė tikino, kad tėvai yra susidarę klaidingą nuomonę – esą vaikams televizorius įjungiamas tik tam tikru laiku ir kai rodomos tam tikros programos. Darželio auklėtoja Virginija Balnienė tvirtino, kad televizorius nėra jungiamas iki pietų – tuomet vyksta pamokos, tačiau neneigė, kad televizorius įjungiamas popiet. Pašnekovės teigimu, jis įjungiamas ir pokaičio metu vaikams, kurie neužmiega, nes esą dvi valandas sunku išgulėti lovoje.
Lopšelio-darželio direktorės teigimu, teks imtis griežtų priemonių. Jei tėvai tam prieštarauja, televizoriumi nebebus galima naudotis.
Telšių vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ televizorius taip pat naudojamas. Tačiau, sekretorės Danutės Dokšienės teigimu, tai daroma tik ugdymo tikslais, kai vyksta tam tikri užsiėmimai. Telšių vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorės Reginos Rondomanskienės teigimu, turimi 2 televizoriai, tačiau jie nėra jungiami – esą yra ir kitos veiklos be spoksojimo į juos.
Anot Telšių vaikų lopšelio-darželio „Berželis“ direktorės Adelės Dichavičienės, patalpose yra vienas televizorius, kuris saugomas po užraktu ir įjungiamas labai retai.
Televizoriai – tik ugdyti
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamento Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Ilonos Grigaravičienės teigimu, lopšeliuose-darželiuose nedraudžiama turėti televizorių: higienos normose įstaigoms, vykdančioms ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, bendruosiuose sveikatos saugos reikalavimuose numatyta, kad kompiuteriai ir televizoriai gali būti naudojami ugdant 3 metų ir vyresnius vaikus.
Tai patvirtino ir Telšių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė. Jos teigimu, nusiskundimų iš tėvų dėl televizorių rodymo jų vaikams nesulaukta, tačiau, jei tai įvyks, teks apsilankyti konkrečiame darželyje.
Psichologės Vandos Benaitienės teigimu, sprendžiant, ar televizoriaus žiūrėjimas kenkia vaikui, reikia atsižvelgti į konkretų atvejį: vaiko amžių, programos turinį ir trukmę. Kai kurios laidos, specialistės teigimu, gali padėti ugdyti vaikus, tačiau kai kurios daro žalą. Pavyzdžiui, jei vaikas žiūrės laidą apie nužudymą, tai gali traumuoti jo psichiką. Anot psichologės, jei vaikas žiūri siaubą keliančias laidas, jis jų turinio arba nesuvokia, arba yra linkęs į agresiją.
Psichologės teigimu, jei vaikas arba suaugęs žmogus žiūri kraupias laidas ir tai jam kelia jaudulį, tai yra normalu. Tačiau jei jaudulio nėra, reikia susirūpinti – baisūs vaizdai neturi būti priimami kaip normalus dalykas.
Informacija
Lietuvos higienos normoje „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji saugos reikalavimai“ numatyta: atstumas nuo vieno vaizduoklio ekrano iki kito vaizduoklio užpakalinio paviršiaus turi būti ne mažesnis kaip 2 m, o tarp šoninių paviršių – ne mažesnis kaip 1,2 m; atstumas nuo vaizduoklio ekrano iki vaiko akių turi būti ne mažesnis kaip 0,4 m, akių žiūrėjimo linija su ekrano plokštuma turi sudaryti statų kampą; vaizdas ekrane turi būti ryškus, nejudėti, nespindėti, nemirgėti, būti be vaiką varginančių šešėlių ir atspindžių. Šviesos šaltiniai turi neakinti, neatsispindėti ekrane; elektromagnetinio lauko lygis, jonizuojančioji spinduliuotė turi atitikti visuomenės sveikatos priežiūros teisės akto reikalavimus; televizoriaus ekrano įstrižainė turi būti ne mažesnė kaip 59 cm. Atstumas nuo ekrano iki arčiausiai sėdinčių vaikų turi būti ne mažesnis kaip 2 m.