Milijonas litų – tiek valstybė sumokėjo už skiepus nuo pandeminio gripo. Vieni tokią vakciną laiko išsigelbėjimu nuo ligos, kiti – dar vienu farmacininkų būdu pasipelnyti. Kaip žinome, šalyje net tarp medikų skiepai nuo pandeminio gripo nesulaukė didžiulio susidomėjimo. Ne išimtis – ir Telšių rajonas. Pandeminio gripo vakcina „Pandemrix“ Telšių apskritį pasiekė antradienį. Tačiau rajono medikai nelinkę ja pasikliauti – iš visų Telšių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų skiepytis panoro vos keliasdešimt asmenų.
Norinčiųjų nedaug
Antradienį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro darbuotojai apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigoms išdalijo 1 350 pandeminio gripo vakcinos dozių. Telšių visuomenės sveikatos centro (VSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Rimos Razguvienės teigimu, iš šio skaičiaus 440 dozių skirta Telšių rajono, 390 – Plungės ir Rietavo, 520 – Mažeikių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.
Pasak R. Razguvienės, skiepytis panoro 11 UAB Telšių šeimos klinikos darbuotojų, 8 UAB „Telšių sveikata“ darbuotojai, 12 medikų iš VšĮ Telšių pirminės sveikatos priežiūros centro, 17 Telšių apskrities ligoninės medikų, 3 darbuotojai iš L. M. Šilgalienės įmonės „Sveikata“, 2 asmenys, dirbantys Varnių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, 10 VšĮ Luokės pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojų, 2 odontologai, 1 akių ligų kabineto medikas ir 4 UAB Žemaitijos psichikos sveikatos centro darbuotojai.
Reikia kreiptis į šeimos gydytoją
Pastaruoju metu sergamumo pandeminiu gripu skaičiai gerokai mažesni. Tačiau prognozuojama, jog jau šį mėnesį padaugės sergančiųjų gripu. Telšių VSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja tvirtino, kad sunku numatyti, ar tikrai sulauksime antrosios pandeminio gripo bangos, tačiau, atsigręžus į praeitį, tai esą tikėtina – tris sykius, kai buvo užklupusi pandemija, kaskart atsirisdavo antroji jos banga.
Skiepytis nuo pandeminio gripo gali visi Telšių rajono gyventojai. Asmenys, norintys tai padaryti, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir užsiregistruoti.
Užsiregistravusiųjų skaičius siunčiamas į Vilnių. Jei pageidaujančiųjų skiepytis atsiras daugiau, nei turima vakcinos, Sveikatos apsaugos ministerija žada jos nupirkti papildomai.
„Skiepytis ar ne – tai kiekvieno žmogaus reikalas. Tačiau ypač siūloma skiepytis tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis“, – teigė R. Razguvienė. Ji pati skiepų atsisakė, nes yra alergiška.
Nesiskiepys
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Telšiuose Paulius Rumbutis į klausimą, ar skiepysis, nukirto: „Griežtai ne“. Medikas tikino, kad jo pasirinkimą lėmė tai, jog jau persirgo pandeminiu gripu. „Spalį sirgau taip sunkiai, kaip dar niekada nebuvau sirgęs. Temperatūra buvo pakilusi iki 41 laipsnio. Man buvo gėda – bandau mokyti žmones, kaip gyventi sveikai, o susirgau pats. Jau galvojau, kad ir į ligoninę teks gultis“,– prisiminė medikas, manąs, kad antrą kartą pandeminis gripas jo nebepalies.
„Gal būčiau pasiskiepijęs prieš pirmąjį sirgimą, dabar, kai persirgau, nebenoriu“, – sakė P. Rumbutis. Deja, tuomet Lietuva dar nebuvo įsigijusi vakcinos nuo pandeminio gripo.
Skiepytis nuo pandeminio gripo nepanoro ir Telšių apskrities ligoninės direktorė Alma Vitkienė. „Mano požiūris toks – skiepytis nereikia“, – teigė didelę darbo patirtį medicinos srityje turinti ligoninės direktorė. Medikė neslėpė, jog geriau išgers vaistų ir ligą „išgulės“, negu skiepysis.
Šeimos gydytojas Albertas Kojelė taip pat tikino abejojantis, ar verta skiepytis nuo pandeminio gripo: „Ar naudinga skiepytis nuo įprasto, sezoninio gripo, man abejonių nekyla – šešerius metus skiepijuosi ir tiek pat laiko nesergu. Tačiau, ar skiepytis nuo pandeminio gripo, dar abejoju, nežinau, ar tai būtų naudinga.“
A. Kojelė teigė, kad jo pacientai vangiai registruojasi norėdami pasiskiepyti nuo pandeminio gripo – praėjusią savaitę buvo užsiregistravę vos trys. Vakcinos įstaigoms dalijamos flakonais. Kiekviename jų yra po 10 vakcinos dozių. Taigi sąraše turi atsirasti bent 10 pageidaujančiųjų skiepytis.
UAB „Telšių sveikata“ direktorius Alvydas Rimašauskas nuo pandeminio gripo taip pat nesiskiepys: „Esu pasiskiepijęs nuo sezoninio gripo“, – sakė medikas.
Informacija
Kiekvienoje šalyje sprendžiama, kurios žmonių grupės nuo pandeminio gripo turėtų būti skiepijamos pirmiausia. Europos Sąjungos institucijos rekomendavo skiepyti visus suaugusiuosius ir vyresnius nei 6 mėn. vaikus, sergančius lėtinėmis ligomis, nėščiąsias bei sveikatos priežiūros sistemos darbuotojus.
Pandeminio gripo rizikos grupėms priskiriama: bet kokio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos, lėtinės kvėpavimo takų ligos, įskaitant sunkią ir vidutinio sunkumo astmą, taip pat esantys būklės, kuri sunkina kvėpavimą ar sukelia kitas lėtines sveikatos problemas (pvz.: turintys didelio laipsnio nutukimą, kai kurias fizines negalias). Palyginti su kitais suaugusiaisiais, nėščiosios, užsikrėtusios pandeminiu gripu, turi 4 kartus didesnę riziką susirgti sunkesnėmis pandeminio gripo formomis.
Skiepytis nerekomenduojama asmenims, kurie alergiški vištienai, kiaušiniams ar bet kuriai vakcinos sudedamajai daliai.
Iki šiol nustatytos lengvos nepageidaujamos reakcijos po skiepijimo pandeminio gripo vakcina panašios į tas, kurios kyla po skiepijimo sezoninio gripo vakcina.
Rekomenduoja žoleles
Garsi Telšių apskrityje (Mažeikių r.) gyvenanti žolininkė Jadvyga Balvočiūtė teigė negalvojanti apie pandeminio gripo skiepus. Susirgusi sloga, žolininkė gydėsi natūraliomis medžiagomis – į nosį įsidėjo kvapiosios pelargonijos, naudojo sidabro vandens tamponus, kurių įsigijo Šiauliuose, Dvaro gatvėje.
„Jei žmogus tiki ir turi informacijos, kad tokie skiepai naudingi, manau, jis turi skiepytis“, – sakė vaistininkė, sukūrusi daug individualių receptų. Žolininkė rekomendavo skaitytojams, kovojantiems su virusu ir norintiems stiprinti imunitetą, vartoti natūralius preparatus: gerti vingiorykštės, debesylo, rausvažiedės ežiuolės, tramažolės, gervuogių lapų, šaltalankio, gauromečio, raudonųjų dobilų žiedų, čiobrelių, medetkų arbatas. „Sergant reikia gerti kuo daugiau arbatų. Labai stipri priešvirusinė žolė – ugniažolė, tačiau su ja reikia elgtis labai atsargiai, ilgai ir po daug jos vartoti negalima“, – informavo J. Balvočiūtė.
Žolininkė gyventojams rekomenduoja patiems prisirinkti žolelių, o ne pasikliauti tomis, kurios parduodamos parduotuvėse: „Plikydama arbatą maišelyje, aš jį visada praplėšiu, nes noriu matyti, kas ten įdėta.“
Pasak J. Balvočiūtės, žoleles geriausia susidėti į atskirus indelius ir laikyti jas tamsoje, nes šviesoje žolelės netenka dalies gerųjų savybių. Krečiant šalčiui, žolininkė pataria išgerti ežiuolės arbatos, o sergantiesiems gripu – gerti jos arbatas, pažymėtas 17 ir 29 numeriais.
Lietuvoje nuo 2009 m. birželio iki 2010-ųjų sausio patvirtinti 793 susirgimai naujuoju A (H1N1) gripu. Per tą patį laikotarpį užregistruotas 21 mirties atvejis nuo pandeminio gripo sukeltų komplikacijų.
Telšių VSC duomenimis, per 2010 m. antrąją savaitę Telšių apskrityje užregistruoti 5 gripo ir 594 ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejai.