Europos Komisija gruodžio 4 d. Telšiuose organizuoja diskusiją, kur vietos bendruomenės yra kviečiamos į atvirus debatus apie užimtumo, verslo ir investicijų perspektyvas regione. Panašios diskusijos šiais metais turėtų įvykti Marijampolės ir Anykščių regionuose.
Prieš debatus buvo atlikta regionų gyventojų nuomonės apklausa. Marijampolės, Anykščių ir Telšių rajonų gyventojų buvo teirautasi apie aktualiausias vietos problemas, įsidarbinimo ir verslo galimybes, perspektyviausias regiono plėtros kryptis. Bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas tyrimas parodė, kad savo rajono strateginius tikslus artimiausiems 5–7 metams geriausiai žiną teigė Anykščių gyventojai (52 proc.), Telšiuose ir Marijampolėje taip tvirtino atitinkamai 39 proc. ir 33 proc. respondentų.
Paklausti, ar žino, kokius pagrindinius tikslus siekia įgyvendinti jų miestas ar rajonas, labiausiai užtikrinti buvo Anykščių rajono gyventojai: 52 proc. respondentų tvirtino žiną strateginius regiono tikslus. Telšiuose ir Marijampolėje daugiau nei pusė gyventojų (57 proc. ir 59 proc.) prisipažino savo rajono tikslų nežiną.
Perspektyviausia sritimi, į kurią derėtų investuoti ES paramą, dauguma apklausos dalyvių laikė gamybą. Tokiai nuomonei pritarė beveik du trečdaliai (63 proc.) telšiškių, trečdalis (36 proc.) anykštėnų ir ketvirtadalis (25 proc.) marijampoliečių. Visgi perspektyvesne sritimi už šią marijampoliečiai laiko turizmo infrastruktūros tobulinimą – už ją pasisakė 40 proc. šio miesto gyventojų. Atitinkamai turizmą perspektyvia sritimi laiko 26 proc. telšiškių ir tik 18 proc. anykštėnų.
Paklausti, kaip pasikeitė galimybės jų regione įsidarbinti ar pradėti plėtoti nuosavą verslą per pastaruosius penkerius metus, beveik pusė Marijampolės gyventojų (48 proc.) atsakė, kad jos nepasikeitė. Vis dėlto daugiau nei pusė anykštėnų (52 proc.) manė, kad galimybių šiose srityse sumažėjo. Atitinkamai tokios nuomonės laikėsi kas trečias (32 proc.) telšiškis ir 24 proc. marijampoliečių. Kad galimybių daugėja, tvirtino 28 proc. Telšių, 19 proc. Anykščių ir 18 proc. Marijampolės gyventojų. 57 proc. marijampoliečių ir 55 proc. telšiškių galvoja, kad įsidarbinimo ir verslo galimybės jų regione panašios arba geresnės nei visoje Lietuvoje. 47 proc. anykštėnų manė, kad galimybės jų regione yra prastesnės.