Rugsėjo 11–19 dienomis Telšiuose surengtas Tarptautinis juvelyrikos simpoziumas „Akis 2015 Telšiai“. Visą savaitę Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultete vyko įvairios juvelyrikos menininkų konferencijos, veikė kūrybinės dirbtuvės, buvo rengiamos parodos.
Aurelija SERVIENĖ
Simpoziumo iniciatorė, projekto vadovė VDA Telšių fakulteto dėstytoja Laima Kerienė sakė, jog šiuo projektu buvo siekiama viešinti VDA Telšių fakultetą – vienintelį Lietuvoje ruošiantį juvelyrikos specialistus.
Renginių ciklas prasidėjo spaudos konferencija, kurios metu buvo pristatyti menininkai ir jų darbai. Į Telšius atvyko gausus būrys juvelyrų menininkų iš įvairių pasaulio šalių: Švedijos, Olandijos, Lenkijos, Rusijos ir kt.
„Susirinkome į vienintelę Lietuvoje esančią juvelyrikos mokyklą. Ši specialybė labai reta ir paprastai šiose studijose mokosi tik keletas studentų. Tad kad ši profesija plėtotųsi ir plėstųsi, buvo pakviesta menininkų ir svečių iš kitų mokyklų. Taip norime viešinti savo mokyklą, o ir mūsų studentams smagu pažinti daugiau šios srities atstovų“, – simpoziumo dalyvius sveikino L. Kerienė.
Buvo pristatytas Telšių metalo meno ir juvelyrikos specialybės ir Lodzės dailės akademijos Juvelyrikos mokyklos simpoziume dalyvavusių absolventų kūrybos kelias.
Projekto vadovė pasakojo, kad pokalbiuose menininkai gvildeno šiuolaikinių papuošalų ypatumus: kur slypi papuošalo vertė, prasmė ir grožis, kas yra klasikinis papuošalas ir koks gali būti šiuolaikinis juvelyrikos kūrinys, jo turinys ir funkcija. Kūrybinėse dirbtuvėse dailininkai dalijosi žiniomis apie pasaulio juvelyrikoje jau naudojamas polimerines medžiagas ir jas išbandė. Taip pat naudojo ir savo įprastas: sidabrą, varį, medį, geležį. Įvairių kartų menininkai galėjo dalintis požiūrio ir kūrybinės pajautos įvairove.
Simpoziumo pabaigoje buvo papildyta paroda – autoriai eksponavo ir pristatė kūrybinėse dirbtuvėse sukurtus darbus. Mona Wallstrom iš Švedijos sukūrė kaklo papuošalą „Telšių medis“; Giedymin Jablonski – sagę „Lopšinė 500 mergaičių“; Benas Staškauskas iš natūralių ir sintetinių medžiagų sukūrė žiedus „Mama ir Tėvas“.
Pasak dėstytojos L. Kerienės, Tarptautinio juvelyrikos simpoziumo „Akis 2015 Telšiai“ sėkmė – ne tik skleidžiama žinia apie šią retą meno šaką ir Telšius, bet ir surinkta didelė ir vertinga šiuolaikinės juvelyrikos meno kūrinių kolekcija. Spalio ir lapkričio mėnesiais ji dar bus eksponuojama Telšiuose, Vilniuje ir Kaune.
VDA Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys dėkojo renginio dalyviams, kurie atvyko į Telšius, bei projekto vadovei Laimai Kerienei. Jo nuomone, šis projektas buvo puiki patirtis mūsų studentams bei gera galimybė daug išgirsti ir pamatyti.