Pastarosiomis dienomis Telšių rajone sulaukta kritulių, tačiau ūkininkams padaryta žala nebepataisoma: suskeldėjo pūdymai, nesudygo pasėliai, dėl išdegusių ganyklų naudojami žiemai kaupti pašarai, mažėja pieno žaliavos kiekiai, susiduriama su kitomis problemomis.
Pirmadienį Ekstremalių situacijų komisija dėl sausros ir kilusių padarinių paskelbė ekstremalią situaciją.
Telšių rajono savivaldybės teritorijoje yra pasiekti pavojingo meteorologinio reiškinio – sausringo laikotarpio aktyviosios augalų vegetacijos metu rodikliai (Sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos metu pavojingu meteorologiniu reiškiniu laikomas tada, kai HTK < 0,5 išsilaiko 15–30 dienų).
Sausringas laikotarpis, kaip pavojingas reiškinys, Telšių rajone tęsiasi iki šiol, iškritę krituliai sudaro apie pusę įprasto kritulių kiekio tokiu metu.
„Daug bendrauju su rajono ūkininkais, žinau jų problemas dėl sausros ir nuogąstavimus dėl įsipareigojimų. Lietaus užsakyti negalime, tačiau tai, kas Telšių rajono savivaldybės galioje, padarysime. Ekstremalios situacijos paskelbimas ūkininkams padės apsisaugoti nuo galimų sankcijų už neįvykdytus įsipareigojimus. Pasistengsime, kad ūkininkai dėl sausros būtų atleisti nuo žemės mokesčio kitiems metams (šiems atleisti dėl liūčių), tarsimės su rajono pieno supirkėjais, kad netaikytų sankcijų dėl sumažėjusių pieno kiekių, žiūrėsime, ar, pasinaudojus situacija, nekeliamos pašarų kainos“, – teigia Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Saulius Urbonas.
Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Europos Komisijos komisarą, atsakingą už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, Filą Hoganą, prašydamas pagalbos dėl sausros padarinių. Europos Komisijos prašoma leisti Lietuvos ūkininkams pūdyme, deklaruotame kaip ekologiniu atžvilgiu svarbi vietovė, šienauti ir ruošti pašarus arba juose ganyti gyvulius netaikant sankcijos. Taip pat prašoma leisti taikyti minimalaus augalų išlaikymo dirvoje termino reikalavimo išimtį plotams, kuriuose deklaruoti įsėliniai arba posėliniai augalai žalinimo reikalavimų atitikimui. Taip pat siekiama, kad būtų suteikta teisė netaikyti sankcijų už nenušienautas pievas.
Galimybės gauti paramą
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrius informuoja, kad ūkininkai gali kreiptis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos“, susijusią su pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu. Valstybė kompensuoja iki 65 proc. pasėlių draudimo įmokų ūkininkams.
Visus 2018 metus Savivaldybėje renkamos paraiškos ūkinių gyvūnų draudimo įmokoms kompensuoti. Taip pat šiais metais yra numatyti du rinkimai pasėlių ir augalų draudimo įmokoms kompensuoti – pirmasis baigsis birželio 29 d., o antrasis prasidės rugsėjo 3 d. ir baigsis gruodžio 31 d.
Paraiškas gali teikti augalininkyste, sodininkyste ar daržininkyste užsiimantys ūkio subjektai, norintys, kad būtų kompensuotos paramos pasėlių ir augalų nuo iššalimo ir (arba) sausros draudimo įmokos.
Nepaisant to, įvyko draudžiamasis įvykis ar ne, pareiškėjui, apdraudusiam pasėlius ir (arba) augalus nuo iššalimo ir (arba) sausros, kai draudžiamasi nuo didesnių kaip 30 proc. produkcijos nuostolių, kompensuojama iki 65 proc. draudimo įmokos sumos, neviršijant kompensuojamų draudimo įmokų sumos dydžių 1 ha deklaruoto ploto pagal augalų rūšis.
Žemės ūkio ministerija informuoja, kad ūkininkai gali kreiptis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos“, susijusią su pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu – valstybė ūkininkams kompensuoja 65 proc. pasėlių draudimo įmokų.
Telšių rajono savivaldybės administracijos inf.