
Telšių regionas jungiasi prie „Camino Lituano“ piligriminio kelio. Mūsų rajone jau paruoštos trys atkarpos – apie 70 km – per Žemaitijos laukus ir kalnelius, aplankant bažnyčias, koplyčias, šventvietes, piliakalnius, dvarus, istorinio ir kultūrinio paveldo vietas.
Piligriminis kelias mūsų rajone prasideda nuo Telšių, eina per Luokę, Viekšnalius, Pavandenę, Janapolę ir baigiasi Varniuose.
Aurelija SERVIENĖ
„Camino Lituano“ – kas tai?
„Camino Lituano“ kultūros kelias – pirmas ir vienintelis savarankiškai keliauti paruoštas 500 kilometrų šiuolaikinis piligrimų kelias, besidriekiantis per visą Lietuvą ir prisijungiantis prie Europos tarptautinio Šv. Jokūbo kelių tinklo.
Kelias prasideda ties Latvijos ir Lietuvos siena Žagarėje, vingiuoja per Šiaulių, Kauno, Alytaus apskritis ir pasiekia Lenkiją, kurioje susijungia su „Camino Polaco“ piligrimų taku.
„Camino Lituano“ suskirstytas į vidutiniškai 25 kilometrų dienos kelionės etapus, jis sužymėtas tradicinėmis geltonomis rodyklėmis bei kriauklėmis. Visą maršrutą sudaro 21 etapas nuo Žagarės iki Seinų. Prie pagrindinio kelio prisijungia naujos atšakos, kuriomis „Camino Lituano“ kelią galima pasiekti iš kitų Lietuvos kampelių. O nuo šiol ir iš Žemaitijos sostinės!
Etapų stotelėse piligrimų ir žygeivių patogumui veikia nakvynės vietos, maitinimo įstaigos, yra kita reikalinga infrastruktūra.
„Camino Lituano“ – ne tik pažymėtas maršrutas žemėlapyje. Tai – gyvas socialinis, kultūrinis, ekonominis reiškinys, prie kurio prisideda ir vietinės bendruomenės.
Keliu einantys piligrimai aplanko bažnyčias, koplyčias, šventvietes, piliakalnius, pažintinius takus, apžvalgos bokštus, archeologijos, gamtos paminklus, muziejus, dvarus, istorinio ir kultūrinio paveldo vietas. Ten sutinka žmonės, kurie pasakoja vietos istoriją.
Kelias sukurtas be jokių projektinių lėšų ar valstybės pagalbos: visus darbus atliko „Camino Lituano“ bendruomenė ir savanoriai.
Šv. Jokūbo keliai Europoje
„Camino Lituano“ kelias sukurtas ispaniškojo „Camino de Santiago“ kelio pagrindu.
Labiausiai pasaulyje žinoma piligrimystės vieta – Santjago de Kompostelos miestas Ispanijoje, apaštalo šv. Jokūbo kapas katedroje ir kelių tinklas, besidriekiantis per visą Ispaniją. „Camino de Santiago“ kasmet eina šimtai tūkstančių piligrimų.
Tačiau Šv. Jokūbo keliai iki Ispanijos veda ir nuo kitų Europos valstybių, o jais į Santjago de Kompostelą keliaudavo ir keliauja piligrimai iš visos Europos.
Kiekviena Vakarų Europos šalis turi savo Šv. Jokūbo kelius, turinčius pavadinimus tos šalies kalba: prancūzai – „Chemin de Saint Jacques“, vokiečiai – „Jakobsweg“, anglakalbiai – „Saint James ways“, belgai ir olandai – „Jacobsroute“ ir t. t.
Šiuo metu piligriminiais keliais rūpinamasi tiek kiekvienoje šalyje individualiai, tiek ir visoje Europoje.
Kas yra piligrimas?
Piligrimas (lot. „peregrinus“ – svetys, užsienietis) – tai keliautojas, pėsčiomis lankantis šventas vietas, susijusias su tikėjimu ir religija. Priežastys, dėl kurių žmonės leidžiasi į tokią kelionę, yra įvairios – religinės, dvasinės, asmeninės.
Per Žemaitijos laukus ir kalnelius
„Camino Lituano“ Žemaitijos atšaka, einanti per Žemaitijos laukus ir kalnelius, užsuka į Telšių rajoną.
Didžioji dalis „Camino Lituano“ piligriminio kelio mūsų rajone eina per Varnių regioninį parką. Susipažinti su šia atkarpa „Telšių ŽINIAS“ pakvietė vienas iš savanorių, piligriminio kelio mūsų rajone iniciatorius Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos Varnių regioninio parko grupės vyr. specialistas, laikinai vykdantis patarėjo funkcijas, Andrius Bajorūnas. Pradžia buvo tokia: vieną dieną jam paskambino verslininkas iš Kauno ir pasiūlė idėją sukurti piligiminį taką per mūsų rajono gražiausias vietas ir apylinkes. Kalbėtis su bendruomenių pirmininkais, klebonais, aktyviais žmonėmis, kas galėtų prie šios idėjos palaikymo prisidėti. Dėstė planus, kaip neišleidžiant didelių lėšų, tik turint iniciatyvą ir gerų žmonių dėka galima padaryti daug gražių darbų, kurie bus naudingi, jais džiaugsis, vertins ir naudosis. Pasak A. Bajorūno, tokia ir buvo piligriminio kelio pradžia mūsų rajone: kas darbais, kas sumanymais, kas kuoliukais ir pan.
„Camino Lituano“ kelią kas 100 metrų, o kartais ir dažniau, žymi mėlyni kriauklę primenantys ženkliukai. Jie sudėti ant kuoliukų, nupiešti ant stulpų, tiltų, medžių, akmenų, kad keliautojams būtų kuo aiškesnė kryptis.
Andrius ir pats negali atsistebėti, kaip visa tai pavyko įgyvendinti per metus. Šiandien kelyje sutikti piligrimai iš Kauno, Klaipėdos ir net Ispanijos liudija, kad viskas padaryta ne be reikalo, o tokio rezultato tikėtasi tik po kelerių metų.
„Piligrimai keliauja senkeliais. Juos lydi gražūs vaizdai, eidami sutinka įdomių žmonių. Tai kultūras jungiantis kelias“, – sakė A. Bajorūnas.
Pirmasis etapas
Piligrimai į Telšius atvyksta autobusais, traukiniais, atveža draugai, ir prasideda pirmasis kelionės pėsčiomis etapas: Telšiai–Rainiai–Pakapiai. Kelionės atstumas: 17,3 km.
Žygio pradžia – Žemaitijos sostinėje, kur galima aplankyti Šv. Antano Paduviečio katedrą, Mažąją bažnytėlę, Žemaičių sieną, mieste paieškoti meškų skulptūrų ir leistis į žygį iki Rainių koplyčios. Vėliau žvyruotais takeliais piligrimai pasiekia Stulpinų koplyčią su unikaliais veidrodžiais, relikvijomis. Pasakojama, kad šioje vietoje kažkada tekėjo šaltinis, o jo vandeniu plovęs akis stebuklingai praregėjęs aklasis. Todėl šioje vietoje jis pastatė koplyčią. Joje prikabinta daug veidrodžių, kuriuos sunešė čia apsilankę tikintieji.
Vėliau piligriminis kelias vingiuoja per Žemaitijos laukus ir miškus iki Pakapių kaimo, aplankant Garbės kalnelį, kurio papėdėje eina nežymus, aukšta žole ir krūmų šakomis apgaubtas senasis Luokės kelias. Čia stovi koplytėlė, daug kryžių – įvairiausiomis intencijomis statytų. Kitoje kelio pusėje piligrimų laukia pirmoji nakvynės vieta, kur juos pasitinka „Gražinos sodybos“ šeimininkai Gražina Gaižauskienė ir jos sūnus Mantas. Noriai dalijasi legendomis ir šių apylinkių istorijomis.
Mantas piligrimams siūlo nakvynę ne tik sodyboje, jiems paruošta ir įdomesnių vietų – nameliai miško tankmėje, o dabar įrengiamas namelis po žeme. „Gražinos sodyboje“ per savaitę apsilanko apie 5–7 piligrimus.
Šeimininkė sako, jog keliaujantys žmonės labai įdomūs, kupini gerumo, gyvenimiškų istorijų. Įvairias asmenines šventes sodyboje rengianti Gražina pastebėjusi, jog į puotas žmonės atvyksta savęs užmiršti, o piligrimai keliauja savęs atrasti.
Pasak Manto, jau 20 metų jų šeima dirba turizmo srityje, norėjosi kažko naujo, tad mielai prisijungė prie „Camino Lituano“ kelio.
Antrasis etapas
Antrasis piligriminio kelio etapas – Pakapiai–Viekšnaliai. Piligrimai keliauja vietovėmis, kur kadaise blaškėsi Tadas Blinda.
Toldami nuo Pakapių kaimo piligrimai žingsniuoja Biržuvėnų link, kur juos pasitinka dvaro sodybos šeimininkas Klaidas Stasiukaitis. Pristato dvaro istoriją, leidžia pailsėti, mielai pasiūlo puodelį kavos. Čia „Telšių ŽINIOS“ sutiko keliaujančią piligrimę – licėjaus mokytoją iš Kauno, maloniai pasisveikino ir su dviem keliautojomis iš Ispanijos.
Pasisvečiavus Biržuvėnuose laukia kelias link Luokės. Ten piligrimai užsuka į Luokės Visų Šventųjų parapiją, kopia į Šatrijos kalną, aplanko papėdėje rusenančią amžinąją ugnį. Norintys čia gali apsistoti. Nakvynę Pašatrijo dvare siūlo jo šeimininkas Vytautas Kondratas.
Kita stotelė – Viekšnaliai. Čia piligrimų nakvyne rūpinasi bendruomenės pirmininkė Sonata Butnorienė. Pasitinka juos, nakvynei užleidžia bendruomenės namus, jei reikia, kaime pasiteirauja sūrio, medaus.
Anot A. Bajorūno, šis piligrimų kelias naudingas ne tik keliaujantiems, naudą jau pajuto ir rajono bendruomenės, smulkieji verslininkai. „Galima visa tai prasmingai išnaudoti“, – sakė pašnekovas.
Trečiasis etapas
Trečiasis piligriminio kelio etapas: Viekšnaliai–Varniai. Kelionės atstumas: 30,1 km.
Palikę Viekšnalius piligrimai pasiekia Kūlio Daubą ir iškeliauja link Janapolės. Po apsilankymo Janapolės Šv. arkangelo bažnyčioje keliautojai laukiami bibliotekoje, kur juos svetingai sutinka bibliotekininkė Dalia Martinkienė: jei reikia, ir pamaitina, apnakvindina, aprodo etnografinį muziejų. Piligrimų dėmesį visada prikausto, atrodytų, neįtikėtinas Dalios pasakojimas apie jų apylinkėse aptiktas mezolito laikų kapavietes. Bet tai faktas: vykdant tyrimus buvo aptikti seniausi akmens amžiaus žmonių kapai Lietuvos teritorijoje ir vieni iš seniausių Rytų Pabaltijyje. Planuose – šią vietą įtraukti į keliautojų maršrutą.
Bibliotekininkė žavisi keliautojais: „Piligrimai keliauja iš didelių miestų, po vieną, su savimi, su išėjusiais, su Dievu… Keliauja miškais, laukais, kalnais, pėsčiomis ir su dviračiais.“
„Telšių ŽINIOS“ sutinka dviračiais keliaujančias dvi moteris iš skirtingų Lietuvos vietų. Užsimezga šiltas pokalbis. Moterys pajuokauja, kad Žemaitijos kalvomis minti dviratį nėra lengva, bet ir kuprinę nešti būtų nė kiek ne geriau, tačiau jos niekur neskubančios – džiaugiasi gamta, aplankytomis vietomis, sutiktais žmonėmis…
Išėjus iš Janapolės liks keliolikos kilometrų gražus žemaitiškas kelias iki Varnių, aplankant Pavandenę. Vietinis gyventojas Aldanas Driežis keliautojus pasitinka atverdamas bendruomenės namų duris ir kiek įmanoma pasirūpina jų gerove. Piligrimai aplanko Pavandenės Šv. Onos bažnyčią, pakeliauja aplink Pavandenę papildomai įrengtu atskiru piligrimų keliu (8 km), pažymėtu mėlynu angelo ženklu.
Palikę Pavandenę visi iškeliauja link Varnių, kur jų laukia nakvynės vieta – Ožtakiuose veikianti Varnių regioninio parko Gamtos mokykla.