Rugpjūtį į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi ne vienas miesto gyventojas, besiskundžiantis triukšmu naktimis. Esą jaunimas dažnai netvarkingais motociklais Telšių gatvėmis laksto su tokiu griausmu, kad net kyla baimė, jog prasidėjo karas. Kas sutramdys triukšmadarius?
Monika GIRDVAINĖ
Gyventojų skundai
Vasaros pabaigoje Luokės gatvės gyventojas pasakojo, kad karštomis dienomis visada miega atidarytais langais, o iš lauko nieko kito negirdėsi kaip motociklų gausmą. Stebina, kad į viešumą jie išlenda vakarop ir miesto gatvėmis laksto iki paryčių.
„Kai butuose karšta, visi miegame atvirais langais, o lauke baisus triukšmas. Pažįstamos septynerių metų vaikas, atsibudęs nuo variklių gausmo, išsigandęs klausė mamos, ar prasidėjo karas. Įdomu, ką veikia policijos pareigūnai naktimis. Neteko matyti jų patruliuojančių mūsų gatvėje“, – dėstė vyriškis.
Panašią nuomonę išreiškė ir Respublikos gatvės gyventojas. Redakcijai telšiškis atsiuntė žinutę.
„Gal Telšių policija atostogose, kad jaunimas duodasi po miestą su motociklais nuo 17 valandos iki 3 valandos nakties žiauriai keldamas triukšmą. Su netvarkingais motociklais.
Kas čia dedasi, „bordakas“. Nebėra ramybės. Už ką policija gauna algą?“ – nepasitenkinimą reiškė vyras.
Gyventojų teigimu, be Luokės ir Respublikos gatvių, motociklininkai dar kelia triukšmą Kepyklos, Dariaus ir Girėno, Karaliaus Mindaugo, Muziejaus gatvėse.
Motociklininkus drausminti sunku?
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Imantė Dirgėlienė informavo, kad pranešimų dėl mieste keliamo transporto triukšmo policija gauna, problema žinoma.
Į visus pranešimus pareigūnai esą reaguoja, bet, nuvykus nurodytu adresu, dažniausiai transporto priemonės jau būna pasišalinusios. Vadinasi, pažeidėjai taip ir lieka nenubausti.
„Jei transporto priemonė viršija leidžiamą triukšmo lygį, tokiai transporto priemonei gali būti panaikinamas privalomosios techninės apžiūros galiojimas. Kol kas Telšių policija neturi garso triukšmo matuoklio, todėl yra problemiškas garso lygio įrodymas“, – paklausus, kaip tramdomi triukšmadariai, komentavo I. Dirgėlienė.
Ar pagrįsti gyventojų priekaištai dėl pareigūnų darbo, policijos atstovė nekomentavo.
Kameros pažeidimų nefiksuoja
Pasidomėjome, ar ramybės metu keliamo triukšmo problema žinoma Telšių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos užtikrinimo skyriaus darbuotojams. Šio skyriaus vedėjas Artūras Stirbys tvirtino, kad jokių gyventojų skundų dėl naktimis keliamo motociklų ir motorolerių triukšmo nėra gauta.
O miesto gatvėmis raižančių jaunuolių nefiksuoja vaizdo stebėjimo kameros?
„Tokių triukšmadarių miesto vaizdo kameros negali užfiksuoti, nes jos neįrašo garso“, – sakė A. Stirbys.
Policijos pareigūnai neturi garso triukšmo matuoklių, kameros pažeidėjų išaiškinti nepadeda, o ir apie kitas priemones, kurių būtų galima imtis pažeidėjams drausminti, kalbinti specialistai neužsiminė. Panašu, kad triukšmą keliantiems jaunuoliams kaip ir nėra ko baimintis, bet ką daryti ramaus poilsio išsiilgusiems gyventojams?
Dėl ramybės laiko
Primename, kad triukšmas pagal paros laiką skirstomas į dienos – nuo 7 val. iki 19 val., vakaro – nuo 19 val. iki 22 val., kai negalima triukšmauti, ir nakties – nuo 22 val. iki 7 val. Nakties ramybės metu draudžiama triukšmauti, atlikti remonto ar statybos darbus.
Gyvenamojoje aplinkoje vykdyti veiklą, keliančią triukšmą (išskyrus statybos darbus), galima nuo 7 iki 22 val., netrikdant viešosios rimties ir neviršijant Lietuvos higienos normoje nustatytų triukšmo ribinių dydžių (viešosios rimties trikdymas – šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais ir kitokiais garsiniais aparatais, kiti triukšmą keliantys veiksmai viešose vietose, o vakaro ir nakties metu – gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą).
Sporto aikštelėse, aikštynuose bei žaliosiose vejose, esančiuose arčiau kaip 50 metrų nuo gyvenamųjų bei visuomeninės paskirties poilsio pastatų, žaisti triukšmingus žaidimus (krepšinį, lauko tenisą, tinklinį, ledo rutulį ir kitus) leidžiama nuo 8 val. iki 22 val., išskyrus organizuojamas varžybas, čempionatus ar kitus renginius, kuriems išduotas Savivaldybės leidimas.
Žinoma naktį nesmagu, tačiau kas nebuvo jauni ir nenorėjo panaktinėti? Ko gero reikia suprasti ir jaunimą. Svarbu laikosi saugumo reikalavimų. Dviračių transporto priemonių sezonas toks trumpas, kad tikrai galima numoti ranka, jei nekeliamas pavojus sau ar aplinkiniams.