
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, išnagrinėjusi nuteisto kauniečio D. Š. apeliacinį skundą, jį atmetė. Telšių apylinkės teismo Telšių rūmų 2021-ųjų rugsėjo 24 dienos sprendimu anksčiau ne kartą teistas jaunuolis buvo pripažintas kaltu dėl sukčiavimo, plėšimo, svetimos mokėjimo kortelės neteisėto įgijimo, laikymo ir jos panaudojimo.
Nuo vaikino nukentėjo ne viena Telšių mieste ir rajone gyvenanti moteris.
Praėjusių metų rugsėjį vadinamąją telefoninių sukčių bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas nustatė, kad nusikaltimai įvykdyti 2020 metų rugpjūčio mėnesį Telšių mieste ir rajone, o sukčių aukomis tapo kelios garbaus amžiaus moterys. Nusikalstamas veikas 24-erių kaunietis padarė iš anksto susitaręs su nenustatytu asmeniu, kurio atžvilgiu ikiteisminis tyrimas yra atskirtas. Vyrai buvo sutarę apgaule įgyti svetimą turtą ir pasiskirstę užduotis: nenustatytas asmuo paskambindavo pasirinktai aukai, prisistatydavo policijos pareigūnu ir pranešdavo tikrovės neatitinkančią informaciją. Tuo pačiu metu jis savo bendrininkui D. Š. per interneto programėlę žinutėmis nurodydavo aukos adresą, pas kurią šis ir nuskubėdavo.
Pirmąją užduotį D. Š. gavo 2020 metų rugpjūčio 6 dieną, kai jo bendrininkas paskambino netoli Telšių gyvenančiai S. Č. ir, melagingai prisistatęs policijos pareigūnu, pranešė tikrovės neatitinkančią informaciją – neva turįs patikrinti pašto darbuotojų jai išmokėtus galbūt netikrus pinigus. Tuo pačiu metu D. Š. jis nurodė aukos adresą ir konkrečią užduotį – prisistatyti policininku, paimti tariamai netikrus pinigus. Policijos pareigūnu prisistačiusiam kauniečiui suklaidinta moteris įdavė 1 800 eurų. Paėmęs pinigus D. Š. išėjo ir daugiau jos namuose nepasirodė.
Kaip vėliau teisme pasakojo nukentėjusioji, įvykio dieną jai į laidinį telefoną paskambinęs asmuo prisistatė esantis iš policijos, teigė turįs patikrinti pašto darbuotojos atneštus pinigus, nes jie esantys galbūt padirbti. Skambinusysis, pasak nukentėjusiosios, pabrėžė, kad jei pinigų neparodys, jai bus paskirta didelė bauda. Atėjusiam tariamam policininkui S. Č. parodė spintoje buvusius pinigus. Paėmęs juos, nukentėjusiosios žodžiais, vyras pasakė, kad pinigus nori nufotografuoti, išeidamas iš namų pridūrė, kad po dvidešimties minučių grįš bei pinigus parneš, tačiau to nepadarė.
Kitą dieną D. Š. gavo dar vieną bendrininko nurodymą – nueiti pas telšiškę G. B. Melagingai prisistatęs policijos pareigūnu, jis buto šeimininkės paprašė neva atliekamam tyrimui dėl banke Telšiuose asmenims išmokėtų netikrų pinigų pateikti patikrinti turimus pinigus. Suklaidinta moteris tariamam policininkui padavė 210 eurų. Kaunietis juos paėmė ir daugiau nepasirodė.
Tą pačią dieną D. Š. apsilankė dar vienos Telšių gyventojos namuose. Policijos pareigūnu prisistačiusiam jaunuoliui telšiškė T. B. turėjo parodyti pinigus, kuriuos jis turįs apžiūrėti ir nufotografuoti, nes jie esantys netikri ir juos platinanti įvardyta kredito unija. Suklaidinta moteris ant stalo padėjo 1 350 eurų. D. Š. juos paėmė, tačiau supratusi esanti apgauta T. B. griebė už savo pinigų. Grumtynių metu buto šeimininkė pargriuvo ant grindų ir ėmė šauktis pagalbos. Tada D. Š. užspaudė viena ranka aukos burną, taip atimdamas galimybę telšiškei pasipriešinti, o kita ieškojo pinigų. Iš T. B. buto jaunuolis paspruko su 300 eurų, nes 1 000 eurų moteris spėjo užsikišti už savo apatinių kelnaičių, o 50 eurų buvo nukritę ant grindų. Kaip vėliau konstatavo medikai, nukentėjusiajai buvo sužalotas veidas – nuo D. Š. suduotų smūgių moteriai lūžo nosies, veido kaulai, nustatyti kiti sužalojimai.
Dar vieną Telšių gyventoją sukčiai įtikino patikėti jiems savo banko mokėjimo kortelę. Rugpjūčio 10 dieną atvykęs ir policijos pareigūnu prisistatęs D. Š. buto šeimininkei B. B. paaiškino, kad įvardytas bankas jai išdavęs neva netikrą mokėjimo kortelę ir jis turįs ją patikrinti. Tariamam policininkui buvo patikėta kortelė su elektroninės atsiskaitymo priemonės prisijungimo PIN kodu. Ilgai nelaukęs D. Š. šia kortele pasinaudojo – per kelis kartus iš bankomato buvo paimti 1 880 eurų.
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida Vytautas Jončas informavo, kad teisme D. Š. visiškai prisipažino padaręs minėtas nusikalstamas veikas. Jaunuolis nurodė, kad visas nusikalstamas veikas įvykdė 2020 metų liepos ar rugpjūčio mėnesį, tikslių datų nepamena.
D. Š. pasakojo, kad jam paskambino pažįstamas vyras ir pasiūlė užsidirbti. Sakė, kad reikės nuvažiuoti į Telšius, ten nueiti pas močiutes, ir, prisistačius policijos pareigūnu, paimti pinigus. Jam už tai pažadėjo vieną trečdalį nuo paimtos sumos. Jaunuolis su tokiu pasiūlymu sutiko, nes labai reikėjo pinigų. Kaunietis sakė tada supratęs, kad jam siūloma daryti nusikaltimą – sukčiauti.
Bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas D. Š. pripažino kaltu ir paskyrė jam vienu trečdaliu sumažintą galutinę bausmę – laisvės atėmimą trejiems metams keturiems mėnesiams ir 1 000 eurų baudą. Ši paskirta bausmė yra subendrinta su Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2021 m. liepos 13 d. nuosprendžiu paskirta bausme dalinio sudėjimo būdu. Iš D. Š. nukentėjusiesiems priteisti daugiau kaip 3 000 eurų civiliniai ieškiniai turtinei žalai atlyginti.
Su tokiu nuosprendžiu nuteistasis nesutiko ir jį apskundė Šiaulių apygardos teismui. Savo skunde jis prašė pakeisti Telšių apylinkės teismo Telšių rūmų 2021 m. rugsėjo 24 d. nuosprendžio dalį dėl jam paskirtos bausmės, pritaikyti Baudžiamajame kodekse numatytas atitinkamas nuostatas ir laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti.
D. Š. teigė, kad pirmosios instancijos teismo nuosprendis dalyje dėl bausmės parinkimo yra nepagrįstas ir neteisėtas. Anot nuteistojo, apylinkės teismo paskirta bausmė yra pernelyg griežta, paskirta neatsižvelgiant į jo atsakomybę lengvinančias ir kitas aplinkybes, neatitinkanti baudžiamosios teisės ir bausmės paskirties bei neproporcinga padarytoms veikoms. Apibendrindamas savo skundą D. Š. akcentavo, jog griežčiausios bausmės – realaus laisvės atėmimo paskyrimas neatidedant bausmės vykdymo – yra pernelyg griežta bausmė, įgyvendinanti tik vieną iš bausmės paskirčių – nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, neatsižvelgiant į jo asmenybę, socialinės brandos lygmenį, išsilavinimą, gyvenimo sąlygas, priežastis, paskatinusias įvykdyti nusikalstamas veikas. Jaunuolis pažymėjo, jog jis augo vienuolikos asmenų šeimoje, kurios materialinė padėtis buvo ypač sunki, vyravo nuolatinis nepriteklius. Baigė tik 9 klases, specialybės neįgijo. Nurodė, kad būdamas nepilnametis buvo pripažintas kaltu dėl nusikaltimų padarymo. Jam paskirta laisvės atėmimo bausmė. Atlikęs bausmę, esą neturėdamas išsilavinimo negavo darbo. Teigė, kad nemąstydamas apie pasekmes įvykdė nusikalstamas veikas, dėl kurių nuoširdžiai gailisi, įsipareigoja atlyginti civilinius ieškinius.
Civilinio ieškovo – banko – atstovas tvirtino neprieštaraujantis, kad nuteistajam bausmės vykdymas būtų atidėtas. Nuteistojo advokatas prašė skundą tenkinti, valstybinis kaltintojas – apeliacinį skundą atmesti.
Bylą išnagrinėjęs apeliacinės instancijos teismas konstatavo, jog atsižvelgus į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumą, į nuteistojo asmenybę – D. Š. šešis kartus teistas, iš ankstesnių teistumų nepasimoko, daro naujas, analogiškas nusikalstamas veikas, nekeičia savo gyvenimo būdo, bei į tai, kad nustatyta viena apelianto atsakomybę lengvinanti aplinkybė ir dvi jo atsakomybę sunkinančios aplinkybės, daroma išvada, kad D. Š. už nusikalstamas veikas paskirtos bausmės ir paskirta galutinė subendrinta bausmė visiškai atitinka bausmių skyrimo pagrindus ir nėra aiškiai per griežtos. Teisėjų kolegija pažymėjo, jog bausmė neišvengiamai susijusi su tam tikrais suvaržymais ir apribojimais, kurie nurodyti įstatymuose, draudžiančiuose tam tikras veikas ir numatančiuose atitinkamas sankcijas – bausmes už jų padarymą. Todėl asmuo, žinodamas apie gresiančią bausmę ir vis dėlto pasirinkęs daryti nusikaltimą, prisiima ir galimas pasekmes, įskaitant ir tikimybę būti nubaustam laisvės atėmimu, o vien tik nuteistojo interesus ir pageidavimus atitinkančios bausmės paskyrimas akivaizdžiai neatitiktų ne tik bausmės paskirties, bet ir teisingumo principo įgyvendinimo.
Teisėjų kolegija nurodė, kad pirmosios instancijos teismo nuosprendis yra teisėtas ir pagrįstas. Paskelbta nutartimi apeliacinės instancijos teismas D. Š. skundą atmetė.
Parengta pagal Šiaulių apygardos teismo inf.