Ketvirtadienį Telšių rajono savivaldybės tarybai ruošiamasi teikti sprendimo projektą, pagal kurį siūloma pritarti bei įgalioti Telšių rajono savivaldybės merą Vytautą Kleivą pasirašyti Merų paktą. Šiuo dokumentu Telšių rajono savivaldybė įsipareigotų siekti Europos Sąjungos klimato ir energetikos tikslų iki 2020 m. sumažinti CO2 išlakas bent 20 proc. Apie Merų pakto iniciatyvą kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoju Petru Kuizinu. Merų paktas – tai ambicinga iniciatyva, įtraukianti Europos miestus ir miestelius kovoti prieš klimato kaitą. Pasirašiusieji Paktą miestai, savivaldybės įsipareigoja siekti Europos Sąjungos klimato ir energetikos tikslų iki 2020 m. sumažinti CO2 išlakas bent 20 proc. Norėdamos tai pasiekti, savivaldybės turi pasirengti Darnios energetikos veiksmų planus,
įgyvendinti efektyvios energetikos bei atsinaujinančios energijos strategijas.
Pasak Savivaldybės mero pavaduotojo P. Kuizino, šiandien iš viso prie Merų pakto yra prisijungusios 4 000 savivaldybių iš 46 valstybių. Lietuvos savivaldybės prie šios iniciatyvos pradėjo jungtis dar 2008 m. „Šiandien dešimt iš šešiasdešimties šalies savivaldybių yra pasirašiusios Merų paktą: Utena, Šilalė, Šilutė, Kaunas, Panevėžys, Vilnius ir t. t., – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo P. Kuizinas. – Jeigu Telšių rajono savivaldybės taryba pritars – mes būsime vienuolikti.“
Vicemeras teigė, kad pagrindinės mūsų rajono sritys, kuriose būtų galima ženkliai sumažinti CO2 išlakas, – tai transportas ir šilumos ūkis. „Pavyzdžiui, Panevėžio miestas investavo 6 mln. Lt ir įsigijo 6 naujus dyzeliu ir elektra varomus autobusus, – kalbėjo pašnekovas. – Tai per metus jiems mieste pavyko sumažinti CO2 kiekį 8 tonomis. Turint mintyje, jog Telšiai kitąmet gaus 10 naujų, dujomis varomų, autobusų, – tai jau bus didelis žingsnis mums mažinant CO2 išlakas.“
Kita sritis, kurioje, anot Savivaldybės mero pavaduotojo, būtų galima gerokai sumažinti CO2, – šilumos ūkis. „Pirmiausia ir svarbiausia – reikia skatinti daugiabučių namų renovaciją, – tvirtino P. Kuizinas. – Kuo daugiau bus renovuota daugiabučių namų – tuo mažiau bus suvartojama šilumos, kurios gamyba yra viena iš daugiausiai išleidžiančių CO2.“ Kaip rajone paskatinti daugiabučių namų renovaciją, vicemero žodžiais, tai jau atskiras klausimas: „Yra minčių, tačiau šiandien aš jų nenorėčiau atskleisti.“ Pašnekovas prasitarė tik tiek, kad tarp Savivaldybės ir daugiabutį namą norinčių renovuoti gyventojų turėtų atsirasti trečias „žaidėjas“ – įmonė, kuri tuo užsiimtų. Ši atliktų visus renovacijos darbus – pradėdama nuo dokumentų rengimo, baigdama projektų įgyvendinimu. Net ir paskolą iš bankų imtų ne gyventojai, bet minėta įmonė. Tokiu atveju daugiabutį namą renovavę gyventojai kas mėnesį sulauktų dviejų sąskaitų – už šildymą (kuris būtų gerokai pigesnis) bei už atliktą renovaciją.
Pasak P. Kuizino, yra daugelis kitų būdų, kaip mažinti CO2 kiekį: „Pavyzdžiui, Akmenės rajonas nuėjo visai kitu keliu. Pas juos didžiausias CO2 gamintojas – tai asbesto gamykla. Akmenės savivaldybė sudarė bendradarbiavimo sutartis su privatininkais ir visame mieste pakeitė elektros lemputes į ekonomiškas. Sumažinę elektros suvartojimą – jie sumažino ir CO2 išmetimo kiekį.“
Rajono vicemeras tvirtino, kad Telšių rajono savivaldybė, įsipareigodama sumažinti CO2 kiekį 20 proc., nieko mainais už tai negaus: „Tačiau tai yra labai geras dalykas, nes mes prisijungtume prie iniciatyvos kovoti su šiltnamio efektą žemėje keliančiais faktoriais.“
Telšių rajono savivaldybės tarybai pritarus Merų paktui – dokumento pasirašymo ceremonija vyktų Briuselyje, Europos Parlamente.