Telšių Žemaitės gimnazija – turbūt prestižiškiausia Telšių rajono bendrojo lavinimo įstaiga. Tačiau ir čia, regis, egzistuoja problemų.
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi gimnazijos moksleivių tėveliai. Laikai sunkūs, klesti bedarbystė, mokesčių našta auga, todėl jie džiaugiasi radę pinigų būtiniausioms savo atžalų lavinimo išlaidoms.
Keturiasdešimt litų – kai kam ši suma galbūt nedidelė, bet daliai tėvelių ji ženkli. Kai kurie telšiškiai, gavę raginimą paremti Žemaitės gimnaziją po 40 Lt, nustėro – už ką vėl? Rinkliavą reikėjo nešti ir pernai, tik ji buvo kone perpus mažesnė – 25 Lt.
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva Žemaitės gimnazijos rinkliavą pasmerkė ir nurodė, kad į įstaigą pasiųs kontrolierius.
Nemokamą mokymąsi valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo įstaigose garantuoja Konstitucija. Ar teorija nesiskiria nuo praktikos?
Į žurnalistus kreipęsi telšiškiai teigia, kad Žemaitės gimnazijoje jau daug metų egzistuoja tradicija: moksleivis turi atnešti nustatytą sumą pinigų.
Telšiškiai pasakoja, kad šiemet, kai stipriai išaugusios maisto, komunalinių mokesčių kainos, kilo ir rinkliava – nuo 25 Lt padidėjo iki 40 Lt. Tėvelių teigimu, jei gimnaziją lanko du tos pačios šeimos vaikai, nustatyta rinkliava mažesnė – po 30 Lt.
Anot gimnazistų tėvų, rinkliava nėra savanoriška – pasakoma konkreti suma, kurią atnešti privaloma.
„Jei pinigų neduosime, mūsų vaikai taps baltomis varnomis – juk gimnazijoje mokosi nemažai vaikų iš pasiturinčių šeimų, kuriems nesuprantama, kaip galima neturėti 40 litų“, – teigia tėveliai.
Lėšos lakui ir kopijavimo aparatui
Žemaitės gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad pinigų rinkimas yra „paramos akcija, kurią organizuoja gimnazijos taryba.“
Surinkti pinigai, anot direktoriaus, skiriami grindims lakuoti (jos perlakuojamos kasmet) ir kopijavimo aparatui (jo nuomai ir spausdinimui).
Ž. Želnio teigimu, už surinktus pinigus visi moksleiviai veltui gali spausdintis neribotą skaičių lapų.
Pašnekovas pasakoja, kad praėjusiais mokslo metais rinkliava vienam moksleiviui buvo 25 Lt, surinkta apie 9 tūkst. Lt. „Pernai surinktų pinigų neužteko, taigi šiemet gimnazijos taryba nusprendė padidinti sumą“, – sako Ž. Želnys.
Žemaitės gimnazijos direktorius teigia, kad surinkti pinigai įnešami į banko paramos lėšų sąskaitą, iš kurios apmokamos sąskaitos už kopijavimo aparatą ir grindų laką. „Viskas yra apskaityta iki cento“, – teigia pašnekovas.
Lėšų trūkumą kamšo iš tėvų piniginių
Anot Ž. Želnio, Savivaldybė gimnazijos ūkinėms reikmėms per metus skiria 5 tūkst. Lt, tačiau tokios sumos esą neužtenka.
Anot pašnekovo, gimnazijai 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio skiria moksleivių tėveliai ir darbuotojai. Žemaitės gimnazijos interneto svetainėje nurodoma, kad 2010 m. iš šios paramos išleista 6 tūkst. 919,17 Lt.
Interneto svetainėje taip pat nurodoma, kad 2010 m. kopijavimo aparato nuomai ir mokesčiui už kopijas išleista 7 tūkst. 728,26 Lt, parketo lakui – 2 tūkst. 375,98 Lt.
Trūko informacijos?
Gimnazijos direktorius nustebo, kad moksleivių tėveliai nėra patenkinti rinkliava. Jis mano, jog dėl to gali būti kalta gimnazijos taryba, kuri esą nenorėjo tiksliai suskaičiuoti rinkliavos, nusprendė, kad „nereikia kapeikinėtis“ ir suapvalino sumą iki 40 Lt.
Paklausus, kad galbūt tėvelių pyktį sukėlė informacijos, kam renkami pinigai, stoka, Ž. Želnys kalbėjo, jog supažindinti su rinkliava buvo liepta klasių auklėtojams per susirinkimus.
Gavo raštus
Sutapimas tai ar ne, bet jau kitą dieną po to, kai „Telšių ŽINIOS“ kalbėjosi su Žemaitės gimnazijos direktoriumi, moksleiviai parnešė namo raštus, užvardytus „Dėl paramos akcijos“.
Dalį jo cituojame: „Telšių Žemaitės gimnazijos tarybos sprendimu, bendruomenei pritarus, jau daug metų prašoma gimnazistų tėvų paremti gimnaziją ne tik skiriant 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, bet ir piniginėmis lėšomis, organizuojant paramos akcijas. Šiais mokslo metais, išaugus sąnaudoms, gimnazijos taryba nusprendė, kad vieno mokinio tėvų paramos gimnazijai dydis galėtų būti 30–40 Lt. Sunkiai materialiai gyvenančios šeimos gimnazijos privalomai neremia, ir niekas to primygtinai nereikalauja. Surinktos lėšos (pagrįstos sąrašais ir parašais) įnešamos į DnB NORD banke esančią gimnazijos paramos lėšų sąskaitą. Lėšas apskaito Telšių rajono savivaldybės administracijos Centralizuotas biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyrius.“
Rašte taip pat nurodoma, kad surinktos lėšos naudojamos kopijavimo aparato nuomos ir mokesčio už padarytas kopijas išlaidoms bei klasių parketams lakuoti.
Tėveliams skirtame rašte, kurį pasirašo Ž. Želnys ir gimnazijos tarybos pirmininkė Aurelija Šviežikienė, taip pat pabrėžiama, jog „savininko teises įgyvendinanti institucija – Telšių rajono savivaldybės taryba – gimnazijai išlaikyti lėšų skiria nepakankamai.“
Mero nuomonė
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva, sužinojęs, jog Žemaitės gimnazijoje egzistuoja rinkliava, buvo kategoriškas: „Aš esu griežtai prieš tokias rinkliavas mokyklose. Negalima taip skriausti moksleivių ir jų tėvų. Mūsų kontrolieriai pasiaiškins, kas ir kiek renka pinigų, kaip jie užpajamuojami.“
V. Kleiva teigia, kad pateisintų tik savanorišką, be raginimų ir reikalavimų tėvelių pagalbą gimnazijai.
Mero teigimu, jei ugdymo įstaigos nori, tarkime, perlakuoti grindis, prieš rugsėjį gali kreiptis į Savivaldybę: „Niekam neatsakome, visada pasistengiame rasti lėšų.“
Švietimo skyriaus pozicija
Telšių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė teigia, kad Telšių Žemaitės gimnazijos taryba, bendruomenei pritarus, jau prieš daug metų yra priėmusi sprendimą mokytojams ir mokiniams sudaryti sąlygas neribotai kopijuoti ugdymo(si) procesui reikalingą medžiagą.
„Taryba aptarė, kad orientacinė vieno mokinio tėvų parama gimnazijai galėtų būti 30–40 Lt. Ši akcija nėra privaloma. Ji skelbiama visus mokslo metus ir dėl terminų nėra reglamentuota“, – teigia D. Mažeikienė.
Anot pašnekovės, apie paramos ir kitų mokyklos biudžeto lėšų panaudojimą Žemaitės gimnazijos direktorius kasmet atsiskaito gimnazijos tarybai, o kiekvienų metų gruodžio mėnesį paramos tikslai pristatomi tėvams per visuotinį susirinkimą.
„Paramos akcijos nėra draudžiamos, tik, manyčiau, kad paramos dydis (nors ir orientacinis), neturėtų būti nustatinėjamas“, – teigė Švietimo skyriaus vedėja.
Lankyti gimnaziją – prestižas?
Regis, kitose Telšių rajono ugdymo įstaigose nėra tradicijos, kuri tuština tėvelių pinigines. Visi „Telšių ŽINIŲ“ kalbinti mokyklų vadovai pasmerkė rinkliavas.
Telšių „Ateities“ vidurinės mokyklos direktorė Virginija Stanienė sako, jog yra kategoriškai nusiteikusi prieš rinkliavas. V. Stanienė pasakoja, kad jų įstaiga trūkstamų lėšų prisiduria iš 2 proc. tėvelių pervedamos gyventojų pajamų mokesčių dalies.
„Jūs įsivaizduokite, nemokamas maitinimas pas mus skiriamas maždaug dviem trečdaliams moksleivių. Apie kokias rinkliavas gali būti kalba…“ – teigia V. Stanienė.
Pašnekovė prisimena, jog prieš daug metų mokyklos bendruomenė norėjo įrengti radiją. Tuomet svarstyta, jog po keletą litų galėtų prisidėti moksleiviai, tačiau norinčiųjų skirti lėšų buvo labai mažai.
V. Stanienė pastebi, kad dažnai vaikų tėveliai gimnaziją laiko neeiline mokykla, o tokia, kurią lankyti yra prestižas, todėl ir užmerkia akis prieš kai kuriuos dalykus.
Nusiteikę prieš rinkliavas
Telšių „Džiugo“ vidurinės mokyklos direktorius Mindaugas Sabaliauskas teigia, kad rinkti pinigus iš moksleivių yra draudžiama. Tai akcentavo ir „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Petras Stulpinas, prisipažinęs, jog 2002 m. buvo baustas už tai, kad mokykla rinko lėšas iš tėvų.
„Tokių rinkliavų negali būti. Tai – įstatymo pažeidimas. Kai buvau nubaustas, žinojau, kad ir kitos mokyklos renka pinigus, bet tylėjau, nes nenorėjau ištraukti varnų į paviršių“, – teigia pašnekovas.
„Kodėl turėtume tėvus apkrauti Savivaldybės funkcijomis?“ – savo nuomonę dėl rinkliavų mokyklose išreiškė Tryškių Lazdynų Pelėdos vidurinės mokyklos direktorius Juozas Maneikis.
Eigirdžių pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Juškienė sako, jog moksleivių tėveliai pinigus renka nebent tada, kai kuriai nors šventei nori pasisamdyti vedėją.
Telšių kurčiųjų pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja ūkio reikalams Edita Danupienė sako, kad mokyklai skiriamų lėšų užtenka, tad apie piniginę paramą iš tėvelių niekada negalvota.
Nuomonės
Žemaitės gimnazijos prezidentė Agnė Živatkauskaitė teigia, jog metinė rinkliava – gana puikus sumanymas. Mergina pasakoja, kad moksleiviams dažnai reikia atsišviesti, išsispausdinti įvairią informaciją. Kitose mokyklose, anot moksleivės, vieno lapo spausdinimas kainuoja 10 ct, o gimnazistams spausdinimas apmokamas iš rinkliavos lėšų.
Tiesa, Žemaitės gimnazijos prezidentė informavo, kad moksleiviai prie spausdinimo aparato nėra prileidžiami – reikiamą informaciją atšviečia mokytojai.
„Telšių ŽINIOS“ norėjo išgirsti Žemaitės gimnazijos tarybos narių nuomonę, tačiau kalbinti asmenys neišdrįso jos išreikšti – gimnazijoje mokosi jų vaikai…
Gimnazijos tarybos pirmininkės Aurelijos Šviežikienės teigimu, sprendimas nešti 40 Lt rinkliavą buvo priimtas per birželio mėnesio susirinkimą. Jame esą dalyvavo 5 mokytojai, 5 moksleivių tėvai ir 5 gimnazistai. „Žinoma, būna ir nepatenkintų. Tačiau pinigus galima atnešti per visus mokslo metus: per savaitę po litą, per mėnesį po 4 Lt“, – sako Žemaitės gimnazijos tarybos pirmininkė. Pašnekovės teigimu, mokytojams rinkliava netaikoma.
Anot A. Šviežikienės, gimnazijoje yra apie 400 moksleivių. Nesunku suskaičiuoti, kad iš moksleivių per šiuos mokslo metus gali būti surinkta apie 16 tūkst. Lt.