Šiemet projekto „Misija Sibiras 2018“ dalyviai vyko į Kazachstano Respubliką, kur tvarkė istorines vietas Karagandos, Balchašo bei Džezkazgano apylinkėse. Tarp dalyvių buvo ir viena telšiškė – buvusi Žemaitės gimnazijos mokinė Giedrė Lingytė.
„Man didelė garbė dalyvauti „Misijos Sibiras“ veikloje. Ši patirtis yra kartu ir pilietiška, ir asmeninė. Aš dar stipriau myliu savo šalį, geriau suprantu mūsų tautines vertybes. Aš gerbiu žmones, kuriems kažkas rūpi, kurie nėra abejingi, kurie nepasiduoda. Aš labai myliu savo komandą ir tai, ką mes darome. Turiu ko pasimokyti net iš gerokai jaunesnių komandos narių. Man asmeniškai dar kartą pasitvirtino taisyklė, kad ne malonumuose ir komforte mes augam, ne per tai ateina tikri atradimai“, – kalbėjo „Misijos Sibiras“ dalyvė.
Aurelija SERVIENĖ
– Priminkite, kaip esate susijusi su Telšiais? Kada išvykote iš Telšių ir koks buvo tolimesnis Jūsų kelias?
– Telšiuose aš užaugau. Baigiau Telšių Žemaitės gimnaziją. Buvau aktyvus ir gan užimtas vaikas. Nemažą dalį mano laiko užėmė muzika: Telšių muzikos mokykloje mokiausi groti fortepijonu, dainavau chore bei vaikų „popchore“.
Bakalauro studijų metu išvykau gyventi į Klaipėdą, kuri man taip pat labai artima – iš ten kilusi mano mama ir iki šiol gyvena senelis. Mokiausi ekonomiką, dirbau banke.
Vėliau kelias pasuko į išsvajotą Vilnių. Marketingo ir prekybos magistrantūros studijos davė pagrindą tolimesnei profesinei veiklai. Būtent šioje srityje dirbu pastaruosius 9 metus. Telšiai – mano namai, visada buvo ir bus. Visada pabrėžiu, kad esu žemaitė, ir apie Telšius pasakoju su pasididžiavimu, visus kviečiu čia apsilankyti. O Vilnius – mano antri namai, svajonių miestas, kuris nesiliauja toks būti. Kuo daugiau pasaulio pamatau – tuo stipriau įsimyliu ir branginu namus.
– Kaip sugalvojote tapti „Misijos Sibiras“ dalyve? Kas paskatino? Gal jau ne pirmą kartą bandote?
– „Misija Sibiras“ nebuvo tai, kuo aš būčiau ilgai ar aktyviai domėjusis. Projektas buvo visai atsitiktinai „pasufleruotas“ iš man artimos aplinkos, ir aš tą pačią akimirką supratau, kad tai yra MANO „dalykas“, mano užduotis ir aš būtinai turiu prie to prisidėti. Niekada nebuvau istorijos fanatė, didelė pilietiškumo puoselėtoja ar aktyvistė. Bet taip nutikdavo, kad ar su tam tikra organizacija, ar su daina atsidurdavau tokiose situacijose, kur man kažkas viduje sukirbėdavo. Tas tautinis bendrumas, vienybė. Vis pagaudavau save galvojančią, kaip myliu savo namus, savo šalį, tuos iki negalėjimo savus ir gražius žmones, vaikštančius Vilniaus gatvėmis.
Visada jaučiu keistą jaudulį skambant senoms lietuviškoms dainoms, žiūrint senus lietuviškus filmus, dokumentinę medžiagą apie laisvės kovas. „Aptinku“ save 100-mečio proga segint ženkliuką su Vyčiu ar piešiančią tautinę trispalvę ant namie rastos lentos, nes šiandien – vėliavos diena ir aš taip noriu pasistatyti ją prie lango! Tai – tokios akimirkos, kurios nutikdavo natūraliai, davė pagrindą, vedė link dabartinės misijos.
Ir man tai svarbu. Man svarbu pagarba, „mes“ ir ryšys tarp mūsų. Ryšys tarp mūsų ir tų, kurių tarp mūsų nebėra. Man svarbu, kad šios vertybės būtų puoselėjamos, o prisiminimas saugomas. Mūsų tėvai, seneliai, protėviai nešė šviesą ir viltį tamsiausiais laikais, tik per juos mes šiandien esame. Turime nešti šviesą tolyn, per savo gyvenimus, o šiandien tai daryti mums kur kas paprasčiau. Tai yra mažiausia, ką mes galime padaryti. Atsiminti, gerbti, išsaugoti.
– Pereiti „Misijos Sibiras“ atranką nėra lengva. Kaip Jums pavyko? Kokie buvo reikalavimai? Kokios Jūsų būdo savybės pagelbėjo atrankoje? Kas svarbiau: fizinis pasiruošimas ar psichologiniai dalykai?
– Organizatoriai nenurodo konkrečių kriterijų, kuriuos būtina išpildyti, sąrašo. Mūsų komandos nariai labai įvairūs, bet visi gana ryškūs bent kažkuriuo savo asmenybės bruožu. Tai, kas yra bendra absoliučiai visiems: pilietiškumas ir didžiulė motyvacija. Neabejotinai šios savybės ir yra pagrindinės, kurias reikia pirmiausia turėti, ir antra – parodyti. Man asmeniškai, manau, pagelbėjo motyvacija ir iniciatyvumas.
Fizinis pasirengimas, labai geros istorijos žinios ar rusų kalbos mokėjimas – dažnai dalyviams iškylantys klausimai, neretai ir sustabdantys nuo bandymo. Specialaus fizinio pasirengimo tikrai nereikia. Žinoma, turi būti daugiau mažiau sveikas, kad įveiktum elementarias žygių kliūtis, netaptum „stabdis“ komandai. Bet tai, kas yra mūsų viduje: motyvacija, noras, ambicijos, užsispyrimas, smarkiai veda pirmyn ir padeda įveikti bet kokius išbandymus. Aš pati drąsiai galiu būti atsakymas į klausimą dėl fizinio pasiruošimo – kas mane pažįsta, žino, kad nesu labai didelis ir fiziškai stiprus žmogus. Aš mėgstu keliauti, esu patikrinusi save keletame stipresnių žygių ir apie tai, kad galėčiau kažko neįveikti, net nešovė į galvą. Atstumai, pūslės ant pėdų, karštis, šaltis – įveikiama turint daug noro ir tinkamą įrangą. O ypač kai veda jau ne tik asmeninė motyvacija, bet ir stipri komandinė dvasia.
Dėl rusų kalbos – mano gimnazijos auklėtoja patvirtintų, kad tai nebuvo mano nei sėkmingiausias, nei mėgstamiausias užsiėmimas. Vis tik komandoje buvau tarp „mokančių“, o tie, kurie nemokėjo, dar oro uoste buvo skubiai apmokyti skaityti kirilica. Tai labai pravertė, nes didžioji dauguma pavardžių ant antkapių Kazachstane parašyti būtent taip.
Norinčiam prisijungti taip pat svarbu suprasti, kad „Misija Sibiras“ nėra tik dviejų savaičių „stovykla“. Pati ekspedicija yra tik pagrindas pradiniams darbams atlikti, patirčiai surinkti ir per tą patyrimą dar geriau suprasti misijos idėjas. Misijos tikslas yra pilietiškumo skatinimas, todėl mūsų misija po ekspedicijos tęsiasi toliau – aktyviai dalijantis savo patyrimais su moksleiviais ir kitomis pilietiškomis bendruomenėmis. Šiuo metu dėliojame mintis, ruošiame prezentaciją ir jau rugsėjį pradėsime savo kelionę per Lietuvą.
– Į kokią vietą vyko ekspedicijos dalyviai? Kiek iš viso buvo dalyvių? Kokie sunkumai ir kokie džiaugsmai Jus asmeniškai aplankė šioje ekspedicijoje?
– Šią vasarą ekspedicija vyko į Kazachstaną. Lankėmės Karagandos, Balchašo ir Džezkazgano apylinkėse. Tai yra teritorija, kuri šiame istoriniame kontekste turi bendrą pavadinimą – Karlagas (Karlago lagerių sistema). Skirtingai nei Sibiro teritorijoje, Kazachstane tremtinių beveik nebuvo. Veikė didžiulė lagerių sistema, ir žmonės ten buvo vežami kaip „politiniai kaliniai“. Šiais metais Kazachstane aplankėme ir išieškojome 16 kapinių, radome ir sutvarkėme netoli 200 lietuvių kapų, pastatėme 6 kryžius, dvi atminimo plokštes negrįžusiems tautiečiams, sutvarkėme 4 memorialus. Taip pat buvo keli susitikimai su ten tebegyvenčiais lietuviais.
Turėjome išties didelius tikslus, o laiko nedaug. Todėl 24 komandos nariai, pasidalinę į dvi grupes, darbus atliko skirtingose vietose. Pirmas sutiktas sunkumas buvo gamta. Jau gan plačiai nuskambėjo, kai gavome visai ne tai, kam ruošėmės. Pradžioje pasitikusį svilinantį karštį kitą dieną pakeitė lietus ir gan žema temperatūra. Viena grupė, kurioje buvau ir aš, buvo merkiama lietaus tris dienas. Sunkiausia būdavo naktį, kai temperatūra siekė vos 8 laipsnius, o miegojome palapinėse. Drėgmė didžiulė, miegmaišis skirtas vasaros temperatūrai, neslėpsiu: tai buvo didžiausias mano kada nors jaustas šaltis, nuo kurio nėra kur pasislėpt. Ne tik pats užmigti negali, o dar savo drebėjimu pažadini šalia miegantį, ir lauki, kad greičiau ateitų rytas. Gelbėjo komandos narių dalijimasis rūbais, buteliai, pripilti karšto vandens, ir miegas susiglaudus. O ryte, ar išmiegojęs, ar ne – turi keltis ir, nepaisant lietaus, vykti į kapines, nes laiko turim nedaug. Kadangi besirinkdama patogiausią kuprinę savo lietsiaustę palikau vienoje iš jų – teko improvizuoti ir pasigaminti ją iš šiukšlių maišų. Lygiai taip pat vieną rytą gaminomės „bachilus“, kitu atveju po kapinių tvarkymo reikėdavo iš batų pilti vandenį. Išvykus piečiau, į Balchašą, mus vėl pasitiko karštis.
Nelengva buvo vaikščioti kapinėse ne tik dėl lietaus ar svilinančios saulės, bet ir dėl pačių kapinių dydžio. Nieko panašaus nebuvau mačiusi. Kai mes 11–12 žmonių sustojame prie kapinių su užduotimi tiesiogine to žodžio prasme „iššukuoti“ visų kapinių, perskaityti vardų ant kiekvieno paminklo, o kapinių krašto nematyti, entuziazmas akimirkai sušlubuodavo. Kapinės – ne tik didžiulės, bet ir apleistos. Karagandoje – daugiau žalumos, todėl kapinės dažnai buvo apaugusios krūmais, žolėmis, kapų tvoros aukštos ir viena šalia kitos, tekdavo klaidžioti ieškant, kur praeiti, o taip ir pasiklysti. Bet tas jausmas, kai skaitai užrašą ant antkapio ir supranti, kad tai lietuviška pavardė, – neapsakomas. Daug kartų girdėjom vieni kitų šūksnius „RADAU“. Tuomet stebuklingai atsiranda ir jėgų, ir motyvacijos veikti toliau.
Daugelis vietų buvo sunkios psichologiškai. Emocijų nuslėpti jau nepavykdavo, o ir nebebandėme. Pavyzdžiui, „mamyčių kapinės“, kur palaidoti lageriuose gimę kūdikiai ir vaikai iki kelerių metų (nuo 3 metų vaikai būdavo atskiriami nuo mamų ir apgyvendinami atskiruose vaikų lageriuose, todėl tolimesnis jų likimas dažnai nežinomas). Mėlyna tvora aptverta visai nedidelė teritorija, o kryželiai matyti ne tik joje, bet visur tolumoje aplink. Likę tik pavieniai juodi kryželiai ir vos ant kelių randamas vardas, užrašas: „Čia ilsisi…“ Skaudžiausia buvo galvojant, kad čia ilsisi tie, kurie net nespėjo pavargti.
Taip pat ypač jautrios akimirkos, kai statėme pačių pagamintus kryžius. Atrodytų, kryžiai neprofesionalūs, mediniai, neilgaamžiai. Bet kai tiek daug emocijos įdėta juos gaminant ir statant, juose ypač daug geros energijos, – tai tampa stipriu ir vertingu simboliu. Kryžius gaminome laisvu laiku, kai grįždavome iš kapinių. Tai reiškia, kad ir per lietų, ir visiškoje tamsoje, pasišviesdami prožektoriais. Buvo ir taip, kad visai nesisekė „suleisti“ abi kryžiaus dalis ir trukome kone tris valandas. Bet kai jau matai tą „savo“ kryžių, leidžiamą į žemę, matai jį tokį gražų, tokį šviesų, jauti tiek savo, tiek komandos narių emocijas, kai visi susikibę gieda „Tautišką giesmę“, – tada puikiai suvoki viso to prasmę ir nė kiek neabejoji, kad darome teisingai. Viena gražiausių akimirkų, kuri kartu ir be galo jautri, – kai pastatėme atminimo lentą ir kryžių Rytinio Kounrado lageryje, prie vartų griuvėsių. Galbūt todėl, kad iki šiol šioje didžiulėje lagerio teritorijoje nebuvo absoliučiai jokio memorialo ir buvome pirmieji; galbūt todėl, kad šie atminimo ženklai pastatyti tiems, kurių kapų, deja, jau niekas niekada nesuras.
– Ką galite pasakyti apie savo komandą?
– „Misijos Sibiras“ komanda man yra didžiulis atradimas. Tai – komanda, su kuria dabar galėčiau leistis bet kur, žmonės, su kuriais nesinori skirtis. Visiškas stebuklas, dovana ir teigiamų emocijų užtaisas. Reikia suprasti, kad prie iškeltų aiškių tikslų, užduočių, darbų sąrašo turėjo dirbti ne kažkokia susiformavusi profesionalų komanda, o visiškai naujai suburti, vienas kito nepažįstantys, skirtingo amžiaus ir profesijų žmonės. Ir tai nėra tik kelių valandų per dieną darbas, o 24 valandos kartu. Vadinasi, ir nemažai buities. Todėl vienas iš daug mažiau matomų, tačiau ne mažiau svarbių užduočių buvo tapti tikra komanda. Prieš ekspediciją ne vienam kėlė nerimą faktas, kad dieną naktį reikės leisti su svetimais ir gan skirtingais žmonėmis. Tačiau pamatėme, kiek daug kartu gali nuveikti žmonės, vedami vieno tikslo, kokie vieningi tapti. Ypač ačiū tam pirmam lietui, kuris mus gerokai išvedė iš komforto zonos, numetė visas kaukes, „įmobilizavo“ ir labai stipriai suartino.
Dar viena įdomi detalė – su savimi neturėjome mobiliųjų telefonų. Turbūt pirmą kartą teko 11 dienų būti be telefono ir labai tuo džiaugiuosi! Visi buvo vieni su kitais, niekad nelindėjo savo socialiniuose tinkluose.
Mes ne tik daug dirbome, bet ir labai daug juokėmės, verkėme, dainavome. Daina šiame kontekste – taip pat simboliškas momentas. Mūsų tautiečiai, būdami lageriuose ir tremtyje, taip pat daug dainavo ir meldėsi. Tuo išsiskyrė iš kitų, tai buvo kone vienintelė paguoda. Kaip sakė viena dar Lietuvoje kalbinta tremtinė: „Ar dainuosi, ar verksi – kitaip nebus. Todėl ir dainavom ir kai traukiniu išvežė, ir jau tremtyje.“ Kai stovime visa komanda ratu susikibę, dainuojame kurią nors jau savą tapusią dainą, apžvelgi visus veidus – ir kiekvienas toks tikras, toks nuoširdus. Tai štai kiek daug mes turime ir kaip palyginti nesunkiai galime to pasiekti.
– Ar ragintumėte ir kitus dalyvauti „Misijoje Sibiras“?
– Jei tau rūpi, jei esi pilietiškas, neabejingas mūsų istorijai, jauti pagarbą praeičiai ir didžiuojiesi, kur esi dabar, – būtinai. Tai yra vienas iš būdų prisiliesti prie istorijos, augti ir kaip piliečiui, ir kaip asmenybei. Galiausiai tai gali tapti vienas didžiausių gyvenimo nuotykių. Taip pat raginu išgirdus apie „Misijos Sibiras“ rengiamus susitikimus nepatingėti ir ateiti paklausyti – gali būti labai įdomu, galbūt užsikrėsite mūsų idėjomis gerąja prasme. Mes iki galo nesuprasime, nepajausime išgyvenimų tų, kurie buvo tremtyje ar kalėjo lageryje. Galbūt jaunas žmogus, skaitydamas ar klausydamas mūsų pasakojimo, iki galo nesupras ir nepajus to, ką jautėme ekspedicijoje. Bet kai domiesi, klausaisi, esi atviras aplinkai – bet kuriuo atveju kažkas ateina, dar kažkas užstringa ir pasilieka. Gal visai menka mintis, gal koks faktas ar pasakojančio emocija. O tokie „pasilikę“ dalykai mus keičia, kartais įkvepia, kartais iškyla netikėčiausiose situacijose, kartais padeda suprasti ar apsispręsti.
veituo Sibira uzteka Kazakstana
Įsivaizduoju, koks neapsakomas malonumas buvo grįžti namo ir pagaliau atsigulti į savo lovą su švariais patalais https://namutekstile.lt/patalyne/patalynes-komplektai bent man po ilgų mokymų miškuose tai buvo neapsakomo komforto jausmas, kurio šiaip kasdien visiškai nevertiname.