Lietuvos laisvosios rinkos institutas sudarė šių metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Iš visų Lietuvos savivaldybių Telšių rajono užima gana aukštą – septynioliktąją – vietą. Tai – geriausias rezultatas per pastaruosius trejus metus.
Savivaldybės gebėjimas panaudoti europines lėšas Telšių miestą ir rajoną pavertė traukos centru. Sumažintas biurokratinis aparatas, teigiami pokyčiai komunalinio ūkio bei investicijų srityse Telšiams nulėmė aukštesnį įvertinimą Savivaldybių indekse. Kur kas didesnių rajonų (Vilniaus, Šiaulių ir kt.) savivaldybės jame tenkinasi žemesne vieta.
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva įsitikinęs, jog Žemaitijos sostinė ir toliau sparčiai kils aukštyn – šios kadencijos valdančiųjų indėlis į rajono gerovę jau netrukus taps dar akivaizdesnis.
„Lietuvos savivaldybių indeksas 2013“ įvertina Lietuvos savivaldybių veiklą. Indeksas sudarytas remiantis įvairiais savivaldybės veiklą apibūdinančiais rodikliais dešimtyje sričių: komunalinis ūkis, transportas, švietimas, sveikata bei socialinė rūpyba. Taip pat vertinti investicijų, mokesčių, turto valdymo, administracijos bei biudžeto rodikliai.
Kiekviena sritis sudaryta iš rodiklių, kuriems savivaldybė gali daryti tiesioginę įtaką savo sprendimais. Jų reikšmės įvertinamos balais nuo 0 iki 100, taip išrikiuojant savivaldybes nuo geriausios iki blogiausios.
Į geriausių Lietuvos savivaldybių dvidešimtuką patenka 52 balus surinkusi Telšių rajono savivaldybė – indekse jai skiriama 17 vieta. Tai – iki šiol geriausias Savivaldybės įvertinimas Lietuvos savivaldybių indekse. Geriausiai įvertinta Kauno r. savivaldybė (68,4 balo), prasčiausiai – 37,4 balo surinkę Šakiai.
Mažėja darbuotojų, ginčų ir skundų
Telšių r. savivaldybės meras V. Kleiva į gerėjančius rezultatus žvelgia atsakingai ir drauge su savo komanda sako sieksiąs dar aukštesnio Savivaldybės įvertinimo.
„Aš visuomet sakiau ir sakysiu: vienas meras, be kitų, nebūtų pajėgus padaryti daug. Geresni rezultatai priklauso komandiniam darbui. Mes visi išmokome dirbti su Europos Sąjungos lėšomis finansuojamais projektais. Pradžioje, teikdami paraiškas 2007–2013 m. europinėms lėšoms panaudoti, daug ko nežinojome. Išmokimas sparčiau darbuotis šioje srityje sąlygojo teigiamus rezultatus“, – tvirtino rajono vadovas.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto išvadose teigiama, jog Telšių r. savivaldybės rezultatai gerėja dėl aukštesnių įvertinimų administracijos, komunalinio ūkio bei investicijų srityse: „Telšių r. komunalinio ūkio srities pagerėjimas didžiąja dalimi priklauso nuo išsamesnių duomenų pateikimo apie centralizuoto šilumos tiekimo organizavimo formą, specialųjį šilumos ūkio planą bei „konkurencinę zoną“. Visi šie kriterijai lėmė geresnį įvertinimą komunalinio ūkio srityje. Augančios materialinės investicijos vienam asmeniui kartu su veikiančių ūkio subjektų skaičiumi lėmė geresnius įvertinimus investicijų srityje.“
„Lietuvos savivaldybių indekse 2013“ nurodoma, jog Lietuvos savivaldybėms priklauso 142 paslaugas teikiančios įmonės. Iš jų – 62 pirtys, 8 laidojimo namai, 16 knygynų, 56 įmonės teikia daugiabučių administravimo paslaugas. Telšių ir Panevėžio savivaldybėse yra daugiausia šias paslaugas teikiančių įmonių: po 11.
Į Lietuvos savivaldybių indekso dvidešimtuką Telšių r. savivaldybė pateko ir dėl kito teigiamą įtaką įvertinimui turėjusio rodiklio – žemesnio už vidurkį Savivaldybėje dirbančių darbuotojų skaičiaus santykio su gyventojais bei mažėjančio ginčų bei skundų skaičiaus. Telšių r. savivaldybės meras neslepia, jog dabartinė savivalda sumažino biurokratinį aparatą: vienas Savivaldybės darbuotojas aptarnauja kur kas daugiau gyventojų, nei kitų Lietuvos savivaldybių tarnautojai. O mažėjantis ginčų ir skundų skaičius patvirtina teigiamus pokyčius Savivaldybės veikloje ir bendradarbiaujant su gyventojais.
Savarankiškai skirstys paramą
Laisvosios rinkos instituto atliktame tyrime pabrėžiama, jog siekti geresnio įvertinimo Telšių r. savivaldybei sutrukdė prastesnis įvertinimas socialinės rūpybos srityje. Savivaldybių indekso rengėjai siūlo užtikrinti, kad socialinę paramą (išmokų ar socialinių paslaugų pavidalu) savivaldybėse gautų tik tie asmenys, kuriems jos tikrai reikia. Tokios pat nuomonės laikosi ir Telšių r. savivaldybės meras. Pasiteisinus penkių bandomųjų Lietuvos savivaldybių bandymui savarankiškai skirstyti socialinę paramą, jau nuo naujųjų metų šią funkciją perims ir Telšių bei kitos Lietuvos savivaldybės.
Socialinės rūpybos srityje prastesni Telšių r. savivaldybės įvertinimai nulemti augančio nedarbo lygio. „Žinoma, rezultatai būtų geresni, jei veiktų bioetanolio gamykla – joje sukurta daug darbo vietų. Pagal paskutinę mane pasiekusią informaciją, taško jos veikloje dar nedėkime. Viltis miršta paskutinė“, – sako V. Kleiva.
Ieško vidurio
Lietuvos savivaldybių indekso rengėjų teigimu, geresnio įvertinimo Telšių rajonui pritrūko ir dėl mokesčių srities: neigiamai galutinį įvertinimą paveikė metodologiniai pokyčiai mokesčių srityje ir naujai atsiradęs žemės mokesčio vertinimas.
„Siekdama palankesnių sąlygų investuoti, skatindama verslumą, Savivaldybė turi sukurti palankią mokesčių sistemą ir mažinti mokesčių tarifus“, – nurodo Laisvosios rinkos institutas. V. Kleivos manymu, Savivaldybė šioje srityje ieško aukso vidurio: kad ir žmogus būtų patenkintas, ir biudžeto skylės nežiojėtų.
Lietuvos savivaldybių indekso apibendrinime teigiama, jog prastesni Telšių r. savivaldybės rezultatai švietimo srityje didžiąja dalimi nulemti egzaminų rezultatų. Prastesnį įvertinimą švietimo srityje gavusioms savivaldybėms siūloma nesudaryti administracinių kliūčių moksleiviams laisvai pasirinkti, jų nuomone, geriausią mokymo įstaigą ir dirbtinai finansiškai nepalaikyti tokių įstaigų, kurios negali išsilaikyti dėl nepakankamo jas pasirenkančių mokinių skaičiaus. Pasak V. Kleivos, Telšių r. savivaldybė užtikrina teisę rinktis švietimo įstaigą – vaikams leidžiama lankyti kokią tik pageidauja rajono mokyklą. Na, o savęs nesugebančioms išlaikyti švietimo įstaigoms, mero teigimu, ugdymo procesui iš Savivaldybės biudžeto lėšų neskiriama: tokios įstaigos išsilaiko mažindamos darbuotojų darbo krūvius. Telšių r. savivaldybė atlieka 6 proc. mokinio krepšelio lėšų paskirstymą švietimo įstaigoms finansuoti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus kriterijus.
Sieks dar geresnio įvertinimo
V. Kleiva tiki savo komandos gebėjimu iškelti Telšių r. savivaldybę į dar aukštesnę poziciją, nei šiemet buvo jai skirta Lietuvos laisvosios rinkos instituto: „Jaučiu ir tikiu, kad einame teisingu keliu. Šią kadenciją mes pakreipėme kita linkme: daugiau koncentruojamės, tolygiau paskirstome lėšas, kad ne tik Telšiai, bet ir rajono miesteliai pajustų pagerėjimą. Jau ruošiamės 2014–2020 m. Europos Sąjungos lėšoms panaudoti. Belieka sužinoti, kam galėsime skirti paramą, ir tvirtai eisime į priekį. Užbėgdamas įvykiams už akių, manau, kad kitais metais Telšių rajono savivaldybės rezultatai bus dar geresni. Politikoje taip jau yra, kad šios kadencijos rezultatai ypač pasijaus kitais metais. Mes manome, kad pradėta daryti daug gerų darbų, kuriuos mums ir reikia užbaigti!“