
Praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai patvirtino 2019–2021 m. Telšių rajono savivaldybės strateginį veiklos planą, kuriame įrašė kelias naujas priemones, koregavo ankstesnius priemonių pavadinimus. Būtų lyg ir viskas puiku, jei ne žodis „valkataujantys“, kuris sukėlė diskusijas, jog plano turinyje yra daugiau „netvarkos“ negu „tvarkos“. Taigi, kadencijos pabaigoje Tarybos nariai susivokė, kad visus tuos metus dirbo pagal Strateginį veiklos planą, kuriame įrašytos tokios rajono vystymosi strategijos, kaip „viešųjų tualetų priežiūra“, „gatvių šlavimas“, „šienavimas“ ir pan.
Antanas NEKRAŠIUS
Strateginis veiklos planas – tai detalus trumpalaikis planavimo dokumentas, rengiamas kasmet ir numatantis Telšių rajono savivaldybės veiksmus ateinantiems trejiems metams.
Sprendimo projektą dėl 2019–2021 m. Telšių rajono savivaldybės strateginio veiklos plano tvirtinimo kolegoms pristatęs Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Rimantas Adomaitis teigė, jog sprendimu siekiama papildyti planą keliomis naujomis priemonėmis bei atlikti esamų priemonių pavadinimų korekcijas. Strateginį planą papildžiusios priemonės: projekto „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“ įgyvendinimas; Telšių regioninio STEAM atviros prieigos centro kūrimas; Vaikų krepšinio ugdymo organizavimas; Telšių rajono krepšinio komandos dalyvavimo Nacionalinės krepšinio lygos čempionate dalinis finansavimas; Telšių rajono futbolo komandos dalyvavimo Lietuvos futbolo federacijos varžybose dalinis finansavimas; Viešųjų paslaugų, suteiktų Telšių rajono gyventojams, tenkinant socialinius poreikius, kompensavimas; Socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo programa.
Svarstant sprendimo projektą, Telšių rajono savivaldybės tarybos nariui Benediktui Šniaukui užkliuvo vienoje iš Strateginio veiklos plano priemonių įrašytas žodis „valkataujančių“. Socialinės paramos įgyvendinimo programos 12 priemonėje, kur kalbama apie socialinės rizikos asmenų 2016–2021 m. integracijos ir socialinės pagalbos programos įgyvendinimą, rašoma: „Sprendžiant valkataujančių asmenų socialines problemas ir susipažinus su kitų savivaldybių patirtimi tikslinga pastatyti atskirą konteinerinį namelį, kuriame nuolat galėtų gyventi iki 6 asmenų savarankiškai. Telšių rajone gyvena iki 40 valkataujančių asmenų, kuriems suteikus apgyvendinimo paslaugas tam skirtose patalpose, būtų užtikrinamas elementarus socialinių poreikių patenkinimas. Nameliui įsigyti prašoma skirti 25 tūkst.“
„Ar negalėjote panaudoti gražesnio žodžio nei „valkataujantys“? Pavyzdžiui, benamis ar pan., – klausė sprendimo autorių B. Šniaukas. – Taip pat neaišku ir dėl Strateginiame plane numatytų terminų, per kuriuos turi būti įgyvendintos priemonės. Vienur nurodyti terminai 2011–2017 m., kitur – 2010–2016 m. Ar tos priemonės neįvykdytos? Kodėl palikti šie terminai?“
Reaguodamas į kolegos pastebėjimus, R. Adomaitis pašmaikštavo: „Valkataujančiam galima surasti epitetą: nežinantis, kur eiti.“
Sprendimo projekto autorė Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Šarūnė Žebrauskaitė-Lekavičienė B. Šniaukui atsakė, jog visas Strateginis veiklos planas kartu su visais priedais buvo ištaisytas kalbos tvarkytojos. Esą, jos teigimu, pats žodis „valkataujantis“ yra tinkamas vartoti. O jį pavartojo ir į Strateginį veiklos planą įrašė Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė.
„Dėl Strateginiame veiklos plane įrašytų terminų: prieduose nurodyta, kad tai yra 2010–2020 m. Telšių rajono savivaldybės strateginio plėtros plano priemonės, kurios patvirtintos Tarybos sprendimu, – politikams aiškino Š. Žebrauskaitė-Lekavičienė. – Šiandien mes pakeisti Strateginio plėtros plano negalime, bet ateityje galime inicijuoti jo pakeitimą. Šiuo metu mes privalome rašyti terminus tokius, kokie yra patvirtinti Strateginiame plėtros plane. Taigi, čia viskas tvarkoje.“
Į šiuos valstybės tarnautojos žodžius sureagavo tvarkietis Kęstutis Trečiokas: „Dėl to „viskas tvarkoje“: nu, ne tvarkoje. Galbūt daugiau netvarkoje, negu tvarkoje. Aš suprantu, kad kalbos tvarkytoja nesikiša į dokumento turinį, bet, pavyzdžiui, vienoje Strateginio veiklos plano pastraipoje įrašyta: „2019 m. bus įgyvendinti 5 melioracijos statinių ir sausinimo sistemų rekonstrukcijos projektai“ ir toliau rašoma, kad „padidės informuotumas apie Telšių rajono lankytinas vietas ir objektus, padidės apsilankiusių turistų skaičius, suorganizuotų reprezentacinių turų, pažintinių ekskursijų ir jų dalyvių skaičius, parodų, kuriose dalyvauta, skaičius“. Na, žinote, melioracijos įrenginiai labai yra susiję su turizmu… Skaitykime tai, ką parašome, nes jau anekdotai išeina.“
K. Trečiokas pažėrė dar daugiau pavyzdžių, kaip antai: Verslo skatinimo programoje nurodyta, kad bus pastatytos šiukšliadėžės Karaliaus Mindaugo g., Telšiuose (toje pačioje programoje numatyta vykdyti ir viešųjų tualetų priežiūrą, teritorijų šienavimą, – red.), arba Savivaldybės valdymo programoje numatyta „kompiuterizuoti Savivaldybės administraciją ir jai pavaldžias įstaigas“: „Ką tai reiškia? Kompiuteris vietoje Administracijos stovės? Kaip Strateginio veiklos plano priemonė nurodytas netgi gatvių šlavimas! Na, atsiprašau… Tokių dalykų prirašyta, kad man ranka nekyla balsuoti. Paskui anūkai paklaus: ar tu buvai sąmoningas, kada kėlei ranką?“ Dokumentas, atrodo, visiškai neskaitytas ir iš kažkur nurašytas. Strateginis veiklos planas turi padėti įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, misiją, rajono viziją, o ne gatvių šlavimą!“
Reaguodamas į Tarybos nario žodžius, Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas pabrėžė, kad K. Trečioko pasiūlymas užfiksuotas posėdžio protokole, ir artimiausiu metu bus peržiūrėtas Strateginio veiklos plano turinys. Tačiau patvirtinti naujas plano priemones visgi reikia. Balsų dauguma Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino 2019–2021 m. Telšių rajono savivaldybės strateginį veiklos planą.
Jei ką, tai Lietuvių kalbos žodynas. Kas yra valkatauti? 1. būti be namų, bastytis kaip valkatai 2. valkiotis be darbo, tinginiauti, nerimtai elgtis. Sinonimai:yra valkata, trampas, vaikščioti, bastūnas, trepenti, trepsėjimas, trepsėti, basius, kekšė, valkiotis. Jei politikas nežino, kur eiti. Va čia, tai tikrai anekdotas.
Kas privertė „valkatauti”–Telšių rykliai sunaikinę fabrikus ir gamyklas,o patys tapo milijonieriais,jaunimas spėjo pasprukti,o pensininkai vaituoja gaudami ubago išmoka.