
Telšių rajono savivaldybės taryba pritarė dviem tarptautiniams projektams: „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“ ir „Kartu daug geriau“. Jų bendra vertė, tenkanti Telšių rajono savivaldybės administracijai, – daugiau nei 120 tūkst. Eur. Iš biudžeto Savivaldybė prie projekto turės prisidėti daugiau kaip 10 tūkst. Eur.
Vadinamieji „minkštieji projektai“ neva skirti Savivaldybės administracijos darbuotojams, kad šie iš užsienio partnerių „pasisemtų gerosios patirties“. Tačiau ne visi Tarybos nariai su tuo sutiko. Prieštaravusiųjų nuomone, projektai labiau skirti Savivaldybės administracijos darbuotojų „pakeliavimui“.
Antanas NEKRAŠIUS
Projektas skirtas pagerinti biudžeto sudarymo procesui
Vienas iš tarptautinių projektų – „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“. Kaip teigiama, jo tikslas – su kitais projekto partneriais (iš Estijos, Suomijos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos) pasikeisti biudžeto sudarymo ir jo pristatymo visuomenei gerąja patirtimi.
Įgyvendinant projektą, numatoma pristatyti kitiems projekto partneriams Telšių rajono savivaldybės biudžeto sudarymo procesą, išanalizuoti galimybes įtraukti visuomenės narius į biudžeto sudarymo procesą, pasinaudojant kitų partnerių gerąja patirtimi, pagerinti biudžeto sudarymo procesą, įtraukiant visuomenę ir teisingai pristatant biudžetą visuomenei.
Projektas bus įgyvendintas per 3 metus. Telšių rajono savivaldybės administracijos biudžetas projekte – 68 600 Eur. Esą reikalingas prisidėjimas – apie 11 tūkst. Eur. Tačiau Telšių rajono savivaldybės administracija turės galimybę susigrąžinti kompensavimo būdu iki 50 proc. minimalaus būtinojo bendrojo finansavimo išlaidų, t. y. bus reikalinga prisidėti nuosavomis lėšomis apie 5 500 Eur.
Projekto „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“ paraiška teikiama finansavimui gauti pagal 2014–2020 m. Interreg Baltijos jūros regiono programos kvietimą.
Savivaldybė su turkais dalinsis turima didele turizmo plėtros patirtimi
Kitas tarptautinis projektas – „Kartu daug geriau“. Projekto paraiška teikiama finansavimui gauti pagal Turkijos ir Europos Sąjungos tarpusavio partnerystės veiksmų plano dotacijos schemos kvietimą. Pagrindinis projekto partneris – Artvin savivaldybė (Turkija). Kiti partneriai: Telšių rajono savivaldybė, Artvin Coruh universitetas (Turkija), Artvin bitininkų draugija (Turkija), Telšių rajono bitininkų draugija.
Pagrindinis minėto projekto tikslas yra pasikeisti patirtimi kultūros paveldo valdymo, ekologinio turizmo srityse.
Kaip teigiama aiškinamajame sprendimo rašte, Telšių rajono savivaldybės administracija turi didelės patirties turizmo plėtroje: Masčio ežero ir Telšių miesto senamiesčio pritaikymas turizmui ir rekreacijai, laimėta Eden projekto nominacija kaip patraukliausia turizmo vietovė, šiuo metu įgyvendinami 3 e-rinkodaros projektai, turizmo objektų ženklinimo projektas, dalyvaujama kartu su Lenkijos, Vokietijos, Švedijos partneriais Pietų Baltijos tarpsieninio bendradarbiavimo projekte „Baltijos paveldo maršrutai“ ir t. t.
O Turkijos Artvin savivaldybė turi daug saugomų teritorijų, kuriose išvystyta bitininkystė. Jie kuria įvairius produktus ir gaminius iš medaus, bičių vaško ir kt. produktų, juos pristato parodose, mugėse. Tačiau turkams trūksta žinių, kaip tai galima būtų panaudoti turizmo sektoriuje. Taip pat jie turi daug kultūros ir gamtos paveldo objektų, kurių valdymas yra sudėtingas, blogai reglamentuotas ir kelia jiems didžiulį susirūpinimą. Paveldo objektus Artvin savivaldybė taip pat ketina įtraukti į turizmo maršrutus.
Ir čia į pagalbą turkams ateina didelį patirties bagažą kultūros paveldo valdymo, ekologinio turizmo srityse turinti Telšių rajono savivaldybė. Įgyvendinant projektą, numatomi patirties pasikeitimo vizitai, kurių metu vyks diskusijos, mokomieji seminarai, praktiniai užsiėmimai, dalyvavimas mugėse, parodose ir pan., ekoturizmo veikloms skatinti per bendras Lietuvos ir Turkijos bitininkų veiklas. Taip pat bus sudarytas ir elektroninėje erdvėje skelbiamas ekoturizmo maršrutas, išleisti leidinukai, sukurta filmuota medžiaga bei nagrinėjami teisės aktai, reglamentuojantys paveldosaugos objektų apskaitą ir tvarkymą, jie bus analizuojami ir palyginami.
Projektą „Kartu daug geriau“ planuojama įgyvendinti per 12 mėnesių. Projekto biudžetas – apie 120 tūkst. Eur. Telšių rajono savivaldybės administracijos biudžetas projekte – apie 60 tūkst. Eur. Pagal Turkijos ir ES tarpusavio partnerystės veiksmų plano dotacijos schemos taisykles, reikalingas prisidėjimas – 6 tūkst. Eur.
Opozicija: „Projektai skirti administracijos darbuotojams pakeliauti“
Svarstant sprendimo projektus Telšių rajono savivaldybės taryboje, daugiausia diskusijų sukėlė projektas „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“. Sprendimą pristatęs Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Rimantas Adomaitis neslėpė, kad komiteto nariams projektas didelio įspūdžio nepadaręs. Tačiau iškart pabrėžė, jog galbūt jis duos ne tiek materialinės naudos, kiek patirties, kuri vėliau gal ir virs į materialinę naudą.
Už projektą mūru stojo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas. Esą šiandien Telšių rajono gyventojų įtraukimas į biudžeto formavimą bei informavimas apie jį vyksta. „Patys mes važiuojame per seniūnijas, pristatome biudžetą, kviečiame gyventojus aktyviai dalyvauti jo formavime, – Tarybos posėdžio metu kalbėjo S. Urbonas. – Projektas „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“ tikrai yra svarbus ir naudingas, nes bus pasisemta patirties iš užsienio partnerių, susipažinsime, kaip jie tai daro.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Almantas Lukavičius sutiko, jog keistis patirtimi yra labai svarbu ir niekas tos svarbos nenuginčys. Tačiau politikas stebėjosi projektui skiriamų lėšų dydžiu. Esą Telšių rajono savivaldybės administracijai tenkanti dalis – 68,6 tūkst. Eur – yra labai didelė. „Kodėl tokiam projektui skiriamos tokios lėšos?“ – klausė A. Lukavičius. – Jeigu tik tobulinti biudžeto pristatinėjimo mechanizmui visuomenei – suma yra per didelė. Suprantu, kad tai Europos Sąjungos lėšos. Tačiau mes taip pat esame Europos Sąjungoje ir mokame įmokas. Tad gal reikėtų pradėti skaičiuoti pinigus? O kalbant apie prisidėjimą iš Savivaldybės biudžeto: vienam projektui reikės 5 500 Eur, kitam – 6 000 Eur, bendra suma – per 10 tūkst. Eur. Tai – pakankamai nemažos lėšos. Su jomis būtų galima jau kažką nuveikti, juolab kad problemų rajone tikrai turime.“
Tarybos narys nepraleido progos įgelti S. Urbonui: esą visi tie važinėjimai po seniūnijas, deklaracijos, jog visuomenė įtraukiama į biudžeto formavimą, yra tik žodžiai. „Kaip jūs įtraukiate žmones į biudžeto formavimą, jeigu net į Tarybos narių pasiūlymus neatsižvelgiate? Biudžetas suformuojamas kabinete ir tik tada pristatinėjamas gyventojams“, – dėstė A. Lukavičius.
Kolegai pritarė Tarybos narys Algirdas Bacevičius. Anot politiko, teiginiai, jog įgyvendinus projektą į biudžeto formavimą bus labiau įtraukiama visuomenė, yra tik tušti žodžiai: „Jūs niekada su visuomene nesitarėte ir nesitarsite. Paprasčiausiai taip ir sakykite, kad norite lėšų savo darbuotojams pamaloninti!“
Abu Tarybos narius palaikė Kęstutis Trečiokas: „Pritarčiau šiam projektui tik su viena sąlyga: jeigu kartu į tuos susitikimus su užsienio partneriais vyktų ir opozicijos atstovas, kuris papasakotų, kaip jūs „kabinate makaronus“ gyventojams. Tegul pasaulis žino, kokią demokratiją mes čia vaidiname. O kitu atveju projektas… na, nebent dėl administracijos darbuotojų pakeliavimo…“
Tarybos posėdyje pakviesta plačiau pakomentuoti, kas per projektas „Dalyvavimas biudžeto sudaryme“ yra bei kodėl numatomos tokios didelės sumos, komandiruotėmis į užsienį pagarsėjusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Laima Simanauskienė sakė, jog įgyvendinant projektą planuojamos kelionės į kitas užsienio šalis. Esą į jas vyks Savivaldybės administracijos darbuotojai. „Darbuotojų mokymams Savivaldybė nelabai turi galimybę skirti lėšų. Tarptautiniai minkštieji projektai yra puiki niša, jų metu darbuotojai įgyja patirties, žinių ir kompetencijos“, – tvirtino L. Simanauskienė.
Galiausiai balsų dauguma Tarybos nariai pritarė abiem tarptautiniams projektams.
ai, dirbt nemokam, bent pakeliausim.
Jo, kiek kalbama, tai keliauja tik 2 išskirtinės personos lydėdamos vadovus: viena gerai moka kalbą, kita išmano teisinius dalykus, kurių labi reikia užsienyje. Tai negi opozicija negali pasidomėti tuomi?
Labai gerai gyvenam,o ko ir nepakeliauti?Viską reikia imti iš gyvenimo.O jei rimtai ,tai protu nesuvokiama,liaudis pavargo klausytis debiliškų paaiškinimų apie kelionių naudą mūsų išrinktiesiems.Nei vieno protingo visose delegacijose,svetima gėda.Ti kokia nuomonė apie mus ir mūsų tautą?ABORIGENAI ir ne kitaip.
Klausimas. Važiuojantys į tikslinius seminarus (biudžeto sudarymo subtilybės) turėtų nepriekaištingai mokėti anglų kalbą. Ar numatytieji specialistai gerai moka angliškai? Labai abejoju. O gal ir vertėjas kartu važiuos?