Prieš aštuonerius metus užstato sistema Lietuvoje atsirado siekiant apsaugoti gamtą nuo gėrimų pakuočių atliekų, kad kuo mažiau butelių ir skardinių liktų miškuose ir paežerėse. Ilgalaikiai rezultatai rodo, jog toks sprendimas pasiteisino. 2023 m. Lietuvoje užstato sistema surinko rekordinį skaičių pakuočių – beveik 686 mln. vienetų.
Pasidomėjome, ką apie taros surinkimą galvoja „Telšių ŽINIŲ“ „Facebook‘o“ paskyros skaitytojai. Rubrikoje „Nuomonių laukas“ paklausėme, ar jie naudojasi taromatais. Ar vis dėlto dažniau išmeta pakuotes į konteinerius? Ir ar reikėtų naujovių, pvz., kad taromatai priimtų stiklainius?
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Skaitytojų nuomonė
Visi komentavę skaitytojai pasisakė, kad naudojasi taromatais, ir dauguma pritarė, kad reikėtų naujovių.
Skaitytoja Lina Mišeikienė rašė: „Gamta mūsų namai. Visada į taromatą atiduodame butelius.“
Raimonda Jonusienė: „Tik į taromatą atiduodu. Iškart pasijuto, kad gamta švaresnė.“
Monika Šlapkauskienė: „Tik į taromatą, ranka nekyla išmesti to, kas gali būti rūšiuojama. Būtų puiku, jei atsirastų galimybė ir stiklainiams.“
Laimutė Lapinskienė, Adelė Stockienė, Vihalmina Vaitiekutė-Kiršienė, Daiva Bagočienė teigė, jog būtų gerai, kad taromatai priimtų stiklainius. Henrikas Bičiulis pridūrė, kad reikia, jog priimtų pakuotes ir nuo stipriojo alkoholio, ir nuo aliejaus.
Vaida Raibužienė mano, kad tai visomis prasmėmis naudinga iniciatyva. ,,Akivaizdžiai sumažėjo alaus tuščių tarų. Tik va, jei ima alaus, kodėl neima vyno ar degtinės? Jei ima kai kuriuos šampano butelius, kodėl ne visus? Manau, kad ir pieno, kefyro butelius galėtų priimti. Savaime suprantama, kad stiklainius taip pat. Yra kur tobulėti“, – tokią nuomonę išreiškė V. Raibužienė.
Taros surinkimo statistika Telšių rajone
Komunikacijos agentūros „Fabula“ vyr. projektų vadovės Ingos Tarasonienės pateiktais VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) duomenimis, iš viso Lietuvoje 2023 m. surinktas 686 mln. pakuočių kiekis yra rekordinis. Taros surinkimo vietose, kurios yra Telšių rajono savivaldybėje, 2023 metais gyventojai grąžino 8 544 309 pakuotes. Iš jų: 4 239 300 PET plastiko butelių, 3 913 309 aliuminio skardines, 7 906 plieno skardines, 383 794 stiklo butelius. Palyginimui: 2022 metais Telšių rajono savivaldybėje buvo grąžintos 8 555 306 pakuotės. Taigi grąžintos taros skaičius išliko stabilus ir labai panašus į ankstesnių metų. Rezultatai Telšiuose atspindi visos užstato sistemos stabilumą ir efektyvų veikimą Lietuvoje.
Kiekvienas paaukotas užstatas yra išsaugotas miško plotas
„Užstato sistemos administratoriaus“ iniciatyva „Keisk tarą į šlamančius“ pernai padėjo surinkti daugiau kaip 15,5 tūkst. eurų „Sengirės fondui“, kuris rūpinasi senųjų miškų išsaugojimu.
Nuo pat užstato sistemos starto Lietuvoje užstato dydis vartotojams išlieka nepakitęs – 10 centų už grąžintą PET plastiko butelį, aliuminio ar metalo skardinę, stiklinį butelį. Užtat visuomenės noras prisidėti prie aplinkos išsaugojimo pastebimai auga.
Už surinktas lėšas fondas išpirks seno, sengire tapsiančio, miško plotus, taip apsaugodamas juos nuo žalingos žmogaus veiklos ir leisdamas miškui ir jo biologinei įvairovei klestėti natūraliai. Kiekvienas paaukotas butelio ar skardinės užstatas padės išsaugoti net 1000 kv. cm seno miško, tad paaukota suma taps didesniu nei 1,5 ha seno miško plotu.
Komunikacijos agentūros „Fabula“ vyr. projektų vadovė I. Tarasonienė teigia, jog malonu konstatuoti, kad telšiškiams senųjų Lietuvos miškų išsaugojimas išties rūpi ir žmonės išgirdo „slamantys.lt“ kvietimą prisidėti saugant gamtą.
„Užstato sistemos administratoriaus“ duomenimis, pagal paaukotą sumą (beveik 300 eurų – t. y. 3 000 pakuočių užstatą) Telšiai patenka tarp dešimties sengirėms daugiausia lėšų paaukojusių miestų. Paaukota suma leis išsaugoti 300 kvadratinių metrų miško“, – sako I. Tarasonienė.
Žada naujovių, bet tikslai išlieka tie patys
UASD vadovo Gintaro Varno teigimu, gyventojai toliau aktyviai palaiko užstato sistemą ir priima naujoves. Pavyzdžiui, sėkmingai naudojasi pernai Vilniuje pastatytu naujo R1 tipo taromatu, į kurį galima vienu kartu suversti iki šimto PET plastiko ir metalo skardinių.
Kokios naujovės planuojamos įdiegti arba jau yra įdiegtos Telšiuose ir ar planuojama surinkti ir kitas taras?
„Kol kas R1 tipo taromatų plėtra bus vykdoma didesniuose Lietuvos miestuose. Tačiau 2023 metais naujovės Telšių neaplenkė – dviejose „Norfos“ parduotuvėse (Gedimino g. ir Luokės g.) pastatyti nauji galingesni taromatai. Prekybos centre „Rimi“ (Plungės g.) įdiegtas naujas papildomas T9 tipo taromatas“, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo vyr. projektų vadovė I. Tarasonienė.
G. Varno tvirtinimu, stiklainiai, stipriųjų gėrimų, kefyro ar pieno plastikinės pakuotės keliauja į rūšiavimo konteinerius ir gali būti taip pat sėkmingai perdirbami, kaip ir užstato pakuotės. Tiesiog už kefyro, pieno ir pan. pakuotes nėra taikomas užstatas, todėl gyventojams netaikomas mokestis už jų atliekų išvežimą.
Užstato sistemos veiklą apibrėžia Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymas. „Užstato sistemos administratorius“ įgyvendina įstatymo nuostatas, kurios nurodo, kokios pakuotės dalyvauja užstato sistemoje. Įstatymus Lietuvoje priima Seimas, nuo kurio ir priklauso sprendimai dėl užstato sistemos ateities ir bet kokių pokyčių, susijusių su kitų gėrimų ar produktų pakuočių surinkimu ir tvarkymu.