Akyli gyventojai mato tai, ką dažnas valstybės tarnautojas būtų linkęs daryti nepastebėtas. Vieniems atrodo, kad jų niekas nepažįsta, kitiems – kad, jeigu pasiekei valstybės tarnybą, gali veikti ką tinkamas. Darbo metu valdininkai, užuot tarnavę gyventojams, vis dar nevengia pasisukinėti po parduotuves arba sutvarkyti kitus asmeninius reikalus. Žinoma, dažnas pasakys, kad valstybės tarnautojai – irgi žmonės, bet, sutikite, keistokai atrodytų sustabdytas gamyklos konvejeris, nes darbininkui prireikė kostiumo iš, pavyzdžiui, dėvėtų rūbų parduotuvės… Apie valstybės tarnautojų darbo kontrolę kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Sauliumi Urbonu.
Dar prieš keletą Telšių rajono savivaldybės tarybos kadencijų Savivaldybės administracija įsirengė stebuklingas duris, pro kurias į savo darbo vietą gali patekti tik valstybės tarnautojai, turintys tam tikras korteles. Šių durų veikimo principas gana elementarus: darbuotojas jas atidaro panaudodamas savo kortelę ir taip kompiuteryje pažymi, kad sėkmingai atvyko į darbą arba kad sėkmingai baigė darbo dieną. Tačiau, laikui bėgant, valdininkų armijai okupavus ir buvusį Telšių apskrities viršininko administracijos pastatą, minėtos durys tapo „apeinamos“, mat dalis Savivaldybės darbuotojų į savo darbo vietas gali patekti ar išsmukti nepastebėti pro apskrities pastato duris.
„Kartą per mėnesį arba dažniau peržiūrime kompiuteryje sukauptus duomenis – kada darbuotojai atvyko į darbą, kada iš jo išėjo, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Urbonas. – Deja, šiandien, kai dalis Savivaldybės skyrių perkelti į buvusias Telšių apskrities viršininko administracijos patalpas, šie duomenys nebėra tokie tikslūs.“ Anot S. Urbono, nors apskrities pastato durys taip pat yra pritaikytos panašiai darbuotojų kontrolei (gali būti atidaromos naudojant korteles), tačiau Savivaldybės tarnautojai panaudoti jų negali, nes pastatas nepriklauso Savivaldybės administracijai: „Buvusiame Telšių apskrities viršininko administracijos pastate yra įsikūrusių kitų valstybės institucijų, ne vien tik mes. O ir svetimame pastate negalime taip savivaliauti.“
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, pasižymėjimas, atėjus ar išeinant iš darbo vietos, nėra vienintelė priemonė darbo kontrolei užtikrinti. „Kiekvienas darbuotojas dirba tam tikrame skyriuje – yra skyrių vedėjai, pavaduotojai, kurie taip pat kontroliuoja savo pavaldinių darbą. Jeigu atsitinka taip, kad darbo metu žmogus dėl objektyvių priežasčių turi palikti savo darbo vietą, jis apie tai informuoja savo tiesioginį vadovą.“
Tačiau, kaip tada paaiškinti vis dažnėjančius pranešimus „Telšių ŽINIOMS“ apie tai, kad valstybės tarnautojai, užuot dirbę savo darbą, pastebimi apsipirkinėjantys parduotuvėse? „Jeigu aš žinočiau konkrečius faktus apie tai, kada kuris ir kur Savivaldybės darbuotojas pastebėtas darbo metu parduotuvėje, galėčiau inicijuoti tarnybinį patikrinimą. Tai yra netoleruotinas, akivaizdus darbo drausmės pažeidimas, už kurį baudžiama, – tikino S. Urbonas. – Kaip bebūtų, tačiau per visą savo darbo laiką nesu gavęs nei vieno nusiskundimo dėl šio klausimo. Gaila, tačiau gyventojai, jeigu taip yra, visų pirma turėtų informuoti mane, o ne laikraščio redakciją (matyt, redakcija labiau pasitikima). Tada būtų galima atitinkamai reaguoti. Mes stengiamės Savivaldybės administracijos darbą pagerinti, kad atėjęs žmogus būtų kuo geriau aptarnautas.“