
„Gelbėkit. Plungės gatvėje, statybvietėje, žūsta liepos!“ – pagalbos šauksmas pasiekė redakciją. Nuvykę į įvykio vietą iš tikrųjų išvydome sukrečiantį vaizdą – vieni medžiai apkasti gruntu apie pusantro metro gylyje, kiti skęsta vandeniu užtvindytame griovyje.
Giedra AKAVICKIENĖ
Kaip jau rašėme, sklypuose Plungės g. 41, 43, 45, priklausančiuose UAB „Skaidora“, nugriauti buvę pastatai, vežamas gruntas, lyginamas sklypas ir bus statomas didžiulis prekybos centras.
Deja, statybvietėje nereikalingi tapo medžiai. Suprantama, jie trukdo. Todėl, kaip įžvelgė akyli telšiškiai, medžiais galimai siekiama atsikratyti juos pražudant, t. y. vienus apkasant giliai gruntu, o kitus paskandinant vandenyje.
Kreipėmės į Telšių rajono savivaldybės administraciją prašydami atsakingų darbuotojų nuomonės.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėja Kristina Jankauskienė „Telšių ŽINIOMS“ atsakė, kad teritorijos savininkas kreipėsi į Telšių rajono savivaldybę su prašymu išduoti leidimą kirsti medžius, tačiau jis kol kas neišduotas.
Kaip teigė K. Jankauskienė, gyventojų nuogąstavimus dėl sąmoningo medžių naikinimo – pilant vandenį – vertina rimtai, tačiau nori patikinti, kad dėl perteklinio vandens liepos nemiršta.
„Pavasariais neretai pasitaiko lietingų, drėgnų orų, kai tam tikrose vietose trumpam susikaupia paviršinis vanduo. Tačiau per laiką jis natūraliai nusidrenuoja į gruntą. Liepoms, kaip ir daugeliui kitų vietinių rūšių medžių, tokios sąlygos nėra pavojingos – jos yra prisitaikiusios prie mūsų klimato ir trumpalaikis drėgmės perteklius jų nežaloja“, – tvirtino Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėja K. Jankauskienė.
Balandžio 10 dieną papildomai teiravomės, ar kas nors iš Savivaldybės buvo nuvykę į vietą, dėl kiek vienetų ir kokių rūšių medžių teritorijos savininkas kreipėsi leidimo nupjauti. Iš Savivaldybės gavome atsakymą, kad atstovai buvo nuvykę į vietą apžiūrėti sklypo. Nustatyta, kad vanduo, sėmęs medžius, nuleistas ir šiuo metu jiems nebekelia pavojaus. Tačiau vieno medžio kamienas yra apkastas žemėmis. Sklypo savininkas apie tai buvo informuotas ir įpareigotas pašalinti žemes nuo medžio kamieno.
Iš viso teritorijos savininkas pateikė prašymą leisti pašalinti 15 saugotinų liepų.
„Nors teritorijos savininkas yra kreipęsis dėl leidimo pašalinti medžius, kol nėra patvirtintas detalusis planas, leidimas nebus išduotas. Medžių šalinimo klausimas bus nagrinėjamas tik vėlesnėje detaliojo plano rengimo stadijoje. Toje stadijoje bus sprendžiami ir kiti esminiai aspektai – sklypo ribų formavimas, pastato vietos ir dydžio nustatymas, inžinerinių tinklų trasavimas, privažiavimų ir automobilių stovėjimo aikštelių planavimas, taip pat sprendimai dėl medžių išsaugojimo ar šalinimo“, – komentavo Savivaldybės atstovas Antanas Nekrašius.
Pasak Savivaldybės, visi šie sprendiniai bus viešinami ir derinami su atsakingomis institucijomis. Tik patvirtinus detalųjį planą ir išdavus statybą leidžiančius dokumentus galės būti suteiktas leidimas šalinti numatytus medžius.
Skaudžia keliolikos pasmerktų medžių istorija susidomėjo ir Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos. „Telšių ŽINIŲ“ duomenimis, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atliks vietos apžiūrą, įvertins aplinkybes ir pateiks visuomenei informaciją.
Medžiai yra svarbūs mūsų kraštovaizdžiui ir ekologijai. Įvykiai Plungės gatvėje esančioje statybvietėje kelia klausimų, kaip atsakingai tvarkomasi su aplinka ir kiek tai rūpi Savivaldybės ekologams. Tai, kad medžiai gali būti naikinami dėl statybų, nesusitvarkius leidimo juos pjauti, gyventojams kelia didelį susirūpinimą.
Schema paprasta: medžiai numiršta garantuotai, jų vertė nulinė, mokėti už juos nebereikia…
Detalus planas nepatvirtintas,o darbai jau vyksta? Žemės darbų be leidimo statybai irgi negali būti. O dėl medžių, tai manau žmonės visais atvejais verkia. Išpjaus tuos medžius,pastatys tą centrą ir apsodins naujais. Nes priešingu atveju niekur negalėtum nieko statyti davatkų respublikoje