Praėjusį pirmadienį Telšių rajono savivaldybės Baltojoje salėje visuomenei buvo pristatomi tremčiai atminti paminklo, planuojamo statyti prie Telšių geležinkelio stoties, idėjos-maketai.
Projekto idėjos pasiūlymus, kaip savo baigiamąjį darbą, patikėta sukurti Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto Taikomosios skulptūros studijų 4 kurso studentei Birutei Brazaitytei. Studentės darbo vadovas – dėstytojas profesorius Osvaldas Neniškis.
Aurelija SERVIENĖ
Trys pasiūlymai
Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, atsiprašęs, jog negali dalyvauti diskusijoje, palinkėjo gero darbo ir pasidžiaugė, kad reikalai dėl paminklo jau pajudėjo. „Kada pajudi – tada ir pabaigi. Kartu mes padarysim viską“, – telšiškiai plojimais palydėjo mero žodžius.
Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto atstovai susirinkusiesiems tądien pateikė tris paminklo idėjas.
Pirmoji idėja, sulaukusi bene didžiausio pritarimo, gimė remiantis Marcelijaus Martinaičio knyga „Mes gyvenome“, kurioje akcentuojami pagrindiniai lietuvių būties simboliai – stalas ir kryžius.
Pasak studentės B. Brazaitytės, stalas anuomet buvusi itin svarbi, šventa namų vieta, tad paminklas tremtiniams atminti galėtų jį simbolizuoti. Svarstoma, jog kūrinys būtų pagamintas iš balto granito, o kryželis ant jo – iš bronzos. Ant stalo būtų patiesta simbolinė tautinė juosta su užrašais, istoriniais faktais ir pan. Jei bus pasirinktas šis variantas, planuojama ieškoti ir jam tinkančių aplinkos sutvarkymo būdų.
Antrasis variantas – kryžių kalnelis su trimis kryžiais, simbolizuojančiais Šventąją Trejybę; trečiasis – 2,5 m akmeninė kolona su kryželiais viršuje.
Profesorius O. Neniškis teigė, jog užduotis paruošti idėjas įgyvendinta, bet tai nėra galutinis variantas – dar reikia įdirbio ir diskusijų, kad visi būtų patenkinti rezultatu.
Diskusijos
Diskusijos dalyviai daugiausia kalbėjosi apie pirmąjį studentės pasiūlytą variantą – horizontalų paminklą, kuriame vaizduojamas stalas su kryželiu.
Savo nuomonę išsakė Telšių rajono savivaldybės administracijos architektė Gintarė Baltrūnė: „Nešiuolaikiniam jausmui išreikšti pasirinktas visiškai šiuolaikinis sprendimo metodas. Jis įdomus, trauks akį ir norėsis apie tai kalbėti. Mes standartiškai tremtinių trėmimo vietoje nepastatėme kryžiaus, o pasirinkome kitą variantą. Čia jūs palikote savo namus, bet šis stalas (simbolizuojantis namus) jūsų laukia.“
Studentės idėjas gyrė ir jomis žavėjosi Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkė Regina Chmieliauskienė: „Išskirtinė idėja dėl stalo. Tai – labai svarbus simbolis. Taigi ir pradžia, ir galas – viskas prie stalo.“
VDA dėstytoja Adelė Genovaitė Zinkevičiūtė atmetė vertikalaus paminklo pasiūlymą ir pritarė horizontaliajam: „Mano nuomone, vertikalus kūrinys netinka, čia bus medžių ir šis paminklas kažkur pradings. O viršūnė su kryželiais dings tarp medžių šakų. Horizontalus paminklas – realistiškesnis, reiškiantis trauką prie žemės. Nebūtinai paminklas turi lįsti į akis ir kankinti žiūrovą.“
VDA dekanas Ramūnas Banys tvirtino, kad šis paminklas labai svarbus reprezentuojant mūsų miestą: „Atvyksta svečiai, išlipa iš traukinio ir išeina į erdvę. Reikia galvoti, ir kaip mes juos pasitinkame, ieškoti kažko išskirtinesnio.“
Baimės
Susirinkusieji išsakė ir savo pastebėjimus dėl planuojamos paminklo baltos spalvos, kuri gali būti lengvai teršiama ar kitaip niokojama. Tačiau O. Neniškis visus ramino, jog granitas, naudojant specialias priemones, labai lengvai nuvalomas. Profesoriaus teigimu, reikia viską gerai apgalvoti ir statyti tokį paminklą, kad žmogų jis veiktų psichologiškai, kad asmuo, jį išvydęs, galvotų, jog jo nenugalės. Būtina skulptūrą statyti masyvią, atsparią, nepajudinamą.
Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas tikino, jog skveras prie geležinkelio stoties yra gana saugus, mat jis nėra pereinamas, tad vandalizmo atvejų tikimybė labai maža. Jei reikės, dėl saugumo bus galima pakabinti dar vieną papildomą vaizdo stebėjimo kamerą.
Aikštelės paruošimas
Telšių r. savivaldybės vicemeras Kęstutis Gusarovas taip pat palaikė horizontalaus paminklo idėją. Mero pavaduotojo nuomone, jei norime matyti visą vaizdą, reikia salelę prie geležinkelio stoties tinkamai paruošti: sutvarkyti, pašalinti senus medžius, kurie, anot jo, ten visiškai nebetiktų.
Būtinybei medžius šalinti pritarė ir seniūnas: „Aikštelėje yra du medžiai ir kryžius bei dar viena detalė, kuri nebus reikalinga. Svajojome kažkada čia pastatyti akmenį, tam ir pamatas buvo išpiltas. Jei norime, kad žmonės matytų šį paminklą, aikštę reikėtų išvalyti visiškai. Estetiniam vaizdui trukdo ir čia stovinti lempa.“
O. Neniškio prašymas pradžioje būtų toks, jog iš aikštelės būtų pašalintas bevertis maumedis, lapuotis – estetiškai apkarpytas.
Kitas susitikimas
Daugumos susirinkusiųjų nuomonė buvo vieninga. Telšių mieste stovintys paminklai dažniausiai yra vertikalūs, tad šįkart nuspręsta pasirinkti horizontalų variantą.
Kūrinio autorei patikėta per dvi savaites paruošti keletą eskizų ir išgryninti horizontalaus paminklo idėją.
Kitas susitikimas-diskusija dėl tremtinių paminklo vyks Telšių rajono savivaldybės salėje kovo 21 d., 15 val.
Nuo kada maumedžiai yra beverčiai medžiai? Ar nereikėtų tokiems „architektams” visam laikui atimti atestatų?
Įdomu, kada bus sutvarkytas pėsčiųjų tiltas prie geležinkelio stoties?