
Tai Europos Ekonominės Erdvės fondo finansuojamas tarptautinis projektas, kurį įgyvendina Lietuvos ir Norvegijos senosios muzikos ansambliai “Canto Fiorito” bei “Silva Norvegica”. Šio projekto tikslas – bendradarbiaujant su regionų mokyklomis bei parapijomis supažindinti mokinius su jų miestuose saugomais istoriniais vargonais ir istorine muzika, kuri buvo atliekama Lietuvoje, kai šie vargonai buvo sukurti.
Projektui atrinkti vertingiausi istoriniai vargonai Kretingoje, Varniuose, Adakave ir Kartenoje (projekto veiklos taip pat bus įgyvendinamos ir Telšiuose su vėlyvesnio laikotarpio vargonais). Projekto metu šie barokiniai vargonai buvo suderinti ir restauruoti, parengti koncertinėms veikloms. Edukacinių renginių serijoje vaikams bus suteiktos žinios apie senąją muziką, kad jie tinkamai pasirengtų išgirsti baigiamąjį koncertą, kuriame skambės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso ir baroko muzika. Baigiamasis koncertas taip pat bus skirtas ir bendrajai šių miestų publikai, kad vietos bendruomenės būtų skatinamos aktyviau naudoti jų istorinį paveldą ne tik liturgijoje, bet ir profesionalioje kultūrinėje veikloje, kad susipažintų su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikos paveldu.
Šiuo projektu taip pat siekiama paskatinti muzikos mokyklų mokinius domėtis istoriškai pagrįstu senosios muzikos atlikimu. Varnių ir Kretingos muzikos mokyklų fortepijono specialybės moksleiviams bus surengtos vargonų meistriškumo pamokos su norvegų vargonininku iš ansamblio „Silva Norvegica” Nikolai Endresen Dahl.
Pagrindinė projekto tikslinė grupė – tai Kretingos, Varnių, Adakavo, Kartenos ir Telšių 5-12 klasių moksleiviai, kurie dalyvaus iš viso 4 edukacinėse veiklose:
- Projekto meno vadovo Rodrigo Calveyros parengtoje multimedijų pamokoje, kurią kaip įžangą į projektą mokyklose praves mokytojai.
- Pojekto meno vadovo vedamoje pamokoje apie vargonus pačioje bažnyčioje.
- Edukaciniame koncerte su pasakojimais bei užduotimis.
- Baigiamajame koncerte.
Multimedijų pamokoje vaikai bus supažindinti su senosios muzikos sąvoka ir principais, skirtumais tarp istorinių ir modernių instrumentų ir istorinių vargonų svarba. Bažnyčiose prie vargonų vaikams bus papasakota apie konkrečiai jų miestelio istorinius vargonus, kuo jie vertingi ir ypatingi, bus pademonstruotas vargonų veikimo principas, registrai, derinimas, muzikos pavyzdžiai. Edukaciniame koncerte vaikai susipažins su pagrindiniais instrumentais, kuriais buvo grojama kartu su bažnyčių vargonais: kornetais, barokiniais trombonais ir balsais, taip pat su svarbiausiomis to laikotarpio muzikos stilistinėmis savybėmis, vaikams bus pasakojama, į ką atkreipti dėmesį, skatinami analizuoti girdimą muziką. Baigiamajame dieniniame koncerte mokiniams dalyvaus pilna dviejų ansamblių sudėtis: 5 dainininkai, kornetų ir barokinių trombonų atlikėjai, viola da gamba atlikėjas ir vargonininkas. Šiame koncerte moksleiviams bus pristatyta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzika ir svarbiausi Abiejų Tautų Respublikoje dirbę kompozitoriai, tokie kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi ir kiti.