Vis garsiau šiandien kalbama apie gamtos taršą plastiku. Parduotuvėse svarstoma plastiko maišelius uždrausti, riboti ar apmokestinti. Šiai problemai spręsti prekybos centrai vis dažniau siūlo daugkartinio naudojimo maišelius.
Aurelija SERVIENĖ
„Telšių ŽINIŲ“ skaitytojus feisbuke kvietėme padiskutuoti apie plastiko maišelius. Džiugu, jog į šį kvietimą telšiškiai atsiliepė gana aktyviai: komentavo, dalijosi nuotraukomis ir patirtimi.
Vaida Raibužienė rašė: „Apsipirkti visada einu su savo drobiniu „terbuku“. Arba perku tiek, kiek į glėbį telpa. Vaisius, daržoves imu palaidus, o kasininkės bamba, kad reikėjo dėti į maišelį. Kalbant apie plastiko maišelius, tai ir šiukšlių maišų klausimą reikia kelti. Taip pat kaip ir pieno, acto butelių supirkimo.“
Renata Šimkutė-Tikuišienė pasisakė, jog seniai jau nenaudoja plastikinių maišelių, o į parduotuves vaikšto su medžiaginiais maišeliais: „Manau, kad visų pirma turi pasikeisti žmonių mąstymas ir įpročiai.“
Vaida Udovičienė komentavo: „Daugumoje užsienio šalių popieriniai maišai nemokami. O Lietuvoje kažkas baisaus… Būtų popieriniai maišai žmonėms prieinami už „ačiū“, būtų tvarka. Tad vien dėl to žmonės viską sukiša į plastiką.“
Rita Bružienė rašė: „Maišeliai blogai, plastikas blogai, bet… pradėkim nuo savęs. Visų pirma reiktų nešiukšlinti ir to mokyti vaikus. Oi, kiek plastiko ir visokio kito „gėrio“ paliekama miškuose, stovyklavietėse, pajūryje. Protu nesuvokiama, kodėl šiukšlę mesti reikia bet kur. Na, ne visur yra šiukšlių dėžių, bet juk ne debilai esame (taip manau), galime tą šiukšlę ir į kišenę įsidėti, kol bus galimybė išmesti. Tada nereikės apmokestinti maišelių ir sveriamos silkės vynioti į popierių.“
Stiprėja ekologinis sąmoningumas
Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, jog nemokamų plastikinių maišelių naudojimas kasmet mažėja ir prie to prisideda stiprėjantis ekologinis sąmoningumas. Labai lengvų plastikinių maišelių šiemet sunaudota beveik dešimtadaliu mažiau nei pernai.
„Tvari pakuotė ir plastiko mažinimas yra labai svarbi mūsų socialiai atsakingos veiklos kryptis. Jau kuris laikas kryptingai dirbame ir taikome įvairias iniciatyvas, kurios prisideda prie perteklinio plastiko naudojimo mažinimo“, – sakė M. Tilmantas.
Jo teigimu, visi „Maximos“ parduotuvėse naudojami plastikiniai maišeliai yra tinkami perdirbti: „Pastaraisiais metais esame išplėtę labai lengviems plastikiniams maišeliams siūlomas alternatyvas: pavyzdžiui, duonos gaminiams sudėti yra skirti popieriniai maišeliai, popierių naudojame ir grilio gaminiams supakuoti. Pirkėjams siūlome įsigyti daugkartinius maišelius, kurie yra skirti vaisiams ir daržovėms. Taip pat siūlome popierinius bei daugkartinius pirkinių maišelius įsigytoms prekėms susidėti. Pastebime, kad kasmet vis daugiau pirkėjų renkasi popierinius pirkinių maišelius.“
Pirkimų departamento direktorius sakė, jog šį rudenį „Maximos“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa rodo, kad net 70 proc. klientų pirkiniams parsinešti naudoja savo turimą rankinę, krepšį ar įsigytą daugkartinį maišelį.
Pirkėjams rūpi gamtos apsauga
Prekybos centro „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis patikino, jog vis daugėja žmonių, kuriems rūpi gamtos apsauga, tad daugkartinių maišelių naudojimo atvejų daugėja, bet plastikiniai maišeliai taip pat išlieka populiarūs.
D. Ryliškio tvirtinimu, specialių skaičiavimų, kiek ir kokių parduotuvių pirkėjai sunaudoja vienkartinių maišelių – nėra atlikta. Telšių pirkėjai esą šių maišelių panašiai sunaudoja kaip ir kitų miestų.