
Pralėkė spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Telšių Žemaitės gimnazijos bibliotekininkė Rosita Gaižauskienė šiais metais skaičiuoja darbo tarp knygų dešimtmetį.
Nors darbo bibliotekoje nemažai – knygų priėmimas, jų išdavimas, ataskaitų rašymas, fondo tvarkymas, nurašymai, moteris atvirauja, jog smagiausia jos darbe – bendravimas: „Vieni ateina konkrečios informacijos, kitiems reikia knygų arba tiesiog pasikalbėti. Aš čia galiu planuotis veiklą pagal save, atsižvelgdama į lankytojus ir savo galimybes. Žinoma, kai reikia pagalbos, visada jos sulaukiu iš kolegų.“
Aurelija SERVIENĖ
Biblioteka
Telšių Žemaitės gimnazijos biblioteka – tai atviras švietimo ir informacijos centras, mokymo, mokymosi ir laisvalaikio praleidimo vieta su tam skirta informacine ir technine baze. Mokyklos biblioteka vykdo informacines ir edukacines funkcijas, tenkina mokyklos bendruomenės poreikius, savo fondais ir veikla dalyvauja ugdymo procese, čia sudaromos sąlygos ir pagerinamos galimybės moksleiviams savarankiškai mokytis, o pedagogams rengtis pamokoms ir ieškoti naujų darbo metodų.
Mokyklos bibliotekos fondas komplektuojamas, tvarkomas, saugomas ir populiarinamas atsižvelgiant į ugdymo proceso poreikius. Iš viso bibliotekos fonduose yra daugiau nei 40 000 egz. dokumentų. Skaitykloje įrengtos 25 darbo vietos, iš jų 9 – kompiuterizuotos, su internetine prieiga.
„Bibliotekoje taip pat veikia ugdymo karjerai centras. Šiuolaikinio darbo pasaulio dinamika ir mokymosi galimybių įvairovė kelia gausybę reikalavimų žmogui jo karjeros kelyje. Ruošdami mokinius ateičiai, juos mokome racionaliai ir kūrybingai mąstyti, efektyviai bendrauti, mokėti susirasti ir valdyti informaciją“, – kalba bibliotekininkė.
Informacijos perteklius. Kaip nepasimesti?
R. Gaižauskienė džiaugiasi, kad gimnazijos mokiniai kultūringi, smalsūs ir brandūs žmonės, bet kartu ir pastebi, jog, kaip ir visa jaunoji karta, jie susiduria su nuolatinės informacijos gausa, laisvu jos pasiekiamumu ar net pertekliumi. Kritinis mąstymas, geros rekomendacijos, socialinė aplinka formuoja jauno žmogaus pasaulėžiūrą. Informacijos gausoje nepasimesti padeda privalomos / rekomenduojamos literatūros sąrašai, kurie nurodo tinkamą literatūrą. Svarbu ne kiekybė, o kokybė – gimnazistai skaito gerą literatūrą.
Bibliotekininkės teigimu, nors skaitymas – iš pirmo žvilgsnio primityvus ir lėtas procesas, bet jis lavina atmintį, koncentraciją, padeda geriau susikaupti, įsidėmėti informaciją, efektyviau mokytis ir siekti geriausių rezultatų – gimnazistai tai žino.
Skaitmeninių knygų ir kitų išteklių laisvas pasirinkimas daro įtaką bibliotekos populiarumui, bet skaitmeninės paslaugos ir šaltiniai yra lygiaverčiai spausdintų knygų fondams bei tradicinėms bibliotekų programoms.
Bibliotekininkė įsitikinusi, kad jeigu mokinys geba pasirinkti tinkamą informacijos šaltinį, jį analizuoti ir interpretuoti, smagu, tokiu atveju lieka aptarimas, įdomūs pokalbiai, diskusijos ir pritaikymas.
Geranoriški santykiai, konstruktyvus bendradarbiavimas, saugi aplinka bibliotekoje padeda susitelkti bendriems tikslams, siekti akademinių ir kitų pasiekimų. Biblioteka atlieka informacinę paiešką pagal moksleivių ir mokytojų pateiktas užklausas, tenkina mokyklos bendruomenės narių informacinius ir edukacinius poreikius.
Dešimtmetis tarp knygų
R. Gaižauskienė šiais metais švenčia darbo dešimtmetį Žemaitės gimnazijos bibliotekoje. Paklausta, kokia literatūra ją žavi, atsako: „Mėgstu įvairią literatūrą. Pastaruoju metu kaip ir daugelį sužavėjo Kristinos Sabaliauskaitės romanai. Dirbant bibliotekininku nebūtina skaityti daug knygų, nors meilė knygai ir skaitymui – padeda. Daug svarbiau požiūris į darbą ir atidumas žmogui. Reikia ne tik skolinti knygas, bet ir skirti žmonėms dėmesį, išklausyti, patarti, šypsotis, dalytis naujienomis.“