Minėjimas
Paskutinį balandžio šeštadienį Baltoji mokykla – Telšių Žemaitės gimnazija – paminėjo savo šimto metų sukaktį. Šiaip jau tikrasis mokyklos gimtadienis yra sausio 18 diena. Būtent tada Lietuvą valdžiusi okupacinė vokiečių administracija išdavė leidimą steigti gimnaziją Žemaitijos sostinėje. Šimtmetį švęsime visus metus. Balandžio saulė bei prabudusi pavasario žaluma tikrai labai tiko prisiminti jaunystei, gyvenimo džiaugsmui, šviesioms viltims, kurias į gyvenimą išsinešė tūkstančiai gabių ir aktyvių Žemaitijos jaunuolių.
Buvusių abiturientų, mokytojų ir svečių susirinko apie penkis šimtus, ir nors į jaunystę, kaip į šiltą meškino ausį, atgal nebeįlįsi, jiems buvo smagu prisiminti metus, kai visos jūros atrodė iki kelių.
Minėjimas prasidėjo šv. Mišiomis Mažojoje bažnytėlėje, kuri švyti visai šalia Baltosios mokyklos, o jos klebonas prelatas Juozas Šiurys jau daug metų yra ištikimas gimnazistų bičiulis. Mišių metu giedojo mokytojų, tėvų ir gimnazistų choras.
Vėliau visi susibūrė Baltojoje mokykloje ir prisiminė, bent jau stengėsi prisiminti dalelę šimto metų istorijos. Vedliais į šimtmetį buvo keturių kartų gimnazistai: Viktorija Bružaitė, Tadas Jovaišas, Romanas Rokas Klingeris ir Emilija Gailiūtė.
Gimnazistai visada šaunūs
Prie gimnazijos atvykusiuosius smagiu maršu pasitiko Muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras, vadovaujamas Roberto Surblio. Dauguma grojusiųjų – gimnazistai. O pučiamųjų muzika – sena mokyklos tradicija. Mokytojo Konstantino Dobrovolskio suburtas pučiamųjų orkestras labai patiko mokiniams ir „šiurpino“ Žemaitijos sostinę net trisdešimt septynerius metus (1948–1985 metais).
Minėjime dalyvavo nemažas pulkas K. Dobrovolskio mokinių, kurie atsinešę instrumentus irgi smagiai sugrojo.
Jiems visi plojo atsistoję. Mokytojo sūnus buvęs LR sveikatos apsaugos ministras Romualdas Konstantinas Dobrovolskis sakė, kad su keliais kitais buvusiais gimnazistais suskaičiavo, jog muzikantais tapo apie aštuonis šimtus šios gimnazijos abiturientų. Žinomiausi muzikai: Antanas Rekašius, Jurgis Gaižauskas, Pranas Balčiūnas. Svečias kartu su žmona pasveikino gimnazijos bendruomenę, padovanojo saksofoną ir trimitą, kad gyventume „su muzika“ – juk tai pašėlusiai smagu.
Baltąją mokyklą ir šokiai yra „valdę“. 1956 m. mokykloje įkurtas dainų ir šokių ansamblis, 1967 m. šokių būrelyje šoko apie 110 mokinių, o šokti mokėsi visi – tiek mokiniai, tiek mokytojai. Tais laikais mus net vadino „šokančia mokykla“. Ta proga minėjimo dalyviai, buvę šokėjai, šokių mokytojos Janinos Sabeckytės- Karnišovos mokiniai sušoko valsą. Ir savo mokytoją pasveikino.
Ne svetimas gimnazijai ir teatro menas – spektakliai pradėti statyti vadovaujant direktoriui Jonui Jogaudui ir tebestatomi iki šiol. Vienas iš vedėjų T. Jovaišas padeklamavo V. Mačernio eilėraštį ir taip pasveikino savo teatro meno mokytoją Liudą Sabeckytę-Lėverienę.
Sveikinimai
Dabartinis gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys pasveikino susirinkusiuosius ir pasakojo, kad gimnaziją jau baigė daugiau kaip keturi tūkstančiai Žemaitijos jaunuolių.
Tikrai nuoširdžiai pasveikino visus ir gimnazijos šimtmečiu džiaugėsi jau devyniasdešimt aštuonerių metų sulaukusi buvusi gimnazistė, o vėliau ir mokytoja, telšiškė Stanislava Kochanauskaitė. Ji pati dėl sveikatos būklės į minėjimą ateiti negalėjo. Šią įdomią asmenybę ir puikią mokytoją prisimena daugelis buvusių mokinių ir linki irgi sulaukti garbingo šimtmečio.
Buvusi mokyklos direktorė Irena Parakininkienė (ją 1992 metais pakeitė dabartinis direktorius Ž. Želnys) sakė, kad Baltoji mokykla visada buvo jos pirmieji namai.
Žurnalo „Metai“ redaktorius Danielius Mušinskas prisipažino, kad savo laiku skubėjo baigti mokyklą ir troško ją greičiau palikti, o dabar norėtų grįžti ir pradėti mokytis nuo dvyliktos klasės iki pirmos. Viską suvoktų naujai…
Sveikinimo žodį tarė ir pirmojo direktoriaus Antano Simaičio dukterėčia Irena Simaitytė-Norvaišienė.
Iš JAV atvykusi viešnia 1968 metų laidos abiturientė Laimutė Širvinskaitė-Apanavičienė perdavė Čikagoje gyvenančio profesoriaus chemijos mokslų daktaro Broniaus Jašelskio sveikinimą. Profesorius jau skaičiuoja devyniasdešimt antruosius metus, tačiau niekada nepamiršo Baltosios mokyklos ir yra įsteigęs stipendijų fondą. Vienkartinės stipendijos kasmet išmokamos geriausiai besimokantiems gimnazijos abiturientams. Žodžiais neapsiribojo – šimtmečio proga fondą papildė ir nuo šiol stipendijos bus solidesnės.
Tėvų klubo „Drauge“ prezidentas Romanas Klingeris prižadėjo, kad klubas apmokės knygos apie gimnaziją išleidimą.
Valdininkai ir politikai tradiciškai irgi pasakė gražių žodžių, įteikė dovanų mokyklai bei apdovanojo mokytojus padėkos raštais. Tris LR Seimo raštus perdavė Seimo nario V. Bukausko atstovė Laima Jurytė-Zakarauskienė, du – Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Regina Pocienė. Tris raštus įteikė rajono meras Petras Kuizinas, dar tris – Administracijos direktorius Saulius Urbonas, tris – Švietimo ir sporto skyriaus vedėja (irgi mūsų abiturientė) Danutė Mikalauskaitė-Mažeikienė.
Visi kiti norintys galėjo savo linkėjimus bei sveikinimus užrašyti ant specialios arkos mokyklos fojė.
Elė KAKANAUSKIENĖ