Daugybę amžių žaislai buvo gaminami tik iš natūralių gamtinių medžiagų, viena kurių, ir bene populiariausia, buvo mediena. Medinis arkliukas, medinės kaladėlės ar iš medžio pagamintos supynės – visa tai daug kam asocijuojasi su nerūpestinga vaikyste. Šiandieną, kai laikas bėga vis greičiau ir kai kuriems iš mūsų vaikystė yra tik saldus prisiminimas, mediniai žaislai vėl sugrįžta į rinką, o vaikiškų parduotuvių lentynose galima rasti gana platų jų asortimentą.
Kažkada mediniai žaislai buvo vieninteliai, kuriais žaidė mūsų tėvai ir seneliai.Bėgant laikui ir augant pramonei bei didėjant vartojimui, mediniams žaislams atsirado daugybė alternatyvų. Stipriai išaugo įvairių žaislų ir žaidimų pasiūla, o tuo pačiu ir vartojimas. Tačiau mediniai žaislai pamažu ir vėlsugrįžta į mūsų gyvenimą, daugelyje vaikų kambariųpakeisdami plastiką ir gumą. Jie tampa vis labiau ir labiau paklausūs. Pagrindinis kriterijus, dėl kurio tėvai savo atžaloms renkasi medinius žaislus, yra medžiagų natūralumas.Šiandienos pasaulyje bene pati opiausia problema yra aplinkos tarša, tad žmonėms, kuriems svarbi ekologija ir gamtosauga, mediniai žaislai yra geriausia, ką jie gali nupirkti savo vaikui. Irdami jie neteršia aplinkos.
Mediniai žaislai – už ar prieš?
Populiarūs,plastikiniai ir elektroniniai, žaislai, dažnai iškreipia vaiko tikrovės ir pojūčių suvokimą. Įtraukdami į savo mirgantį, žybsintį, cypiantį pasaulį jie skatina vaiką atsiriboti, užsidaryti jame, automatiškai atlikti nurodytas funkcijas ir nemoko ieškoti sprendimų pačiam. Jie neretai yra per daug sudėtingi ir kelia per didelį triukšmą. Vaikas nebesiekia taip jam reikalingo bendravimo. Tokių žaislų gamyboje dažnai naudojamos kenksmingos medžiagos, jie turi daug smulkių, lūžtančių detalių ir nėra saugūs nei vaikui, nei jį supančiai aplinkai. Skirtingai nei aukščiau paminėti plastikiniai žaislai, mediniaižaisliukai skatina smulkiąją motoriką bei sensoriką. Taip pat skatina kūrybingumą, lavina vaizduotę, vaikas atrandaporeikį tyrinėti ir pažinti.
Nors kai kurie iš medienos pagaminti žaislai turi tam tikras formas, pavyzdžiui, transporto priemonės, maisto produktai, įprastiniai namų apyvokos reikmenys, jie vis tiek skatina vaikus įsivaizduoti, mokytis ir žaisti. Kiti mediniai žaislai, tokie kaip lazdelės, kaladėlės, arkos, trikampiai, apskritimai, leidžia vaikams pažinti jų panaudojimo galimybes, pasitelkti į pagalbą kūrybiškumą norint kažką pastatyti.Kai vaikai žaidžiamediniais žaisliukais, jie patys kuria imituojančius garsus ir kitus garsinius efektus. Tai leidžia vaikams kontroliuoti veiklą ir jų neišblaško pašaliniai garsai, kuriuos gali skleisti kai kurie žaislai. Nors kitiems vaikams ir patinka šie žaislų skleidžiami garsai, jie gali trukdyti vaikui mąstyti arba slopinti jo vaizduotę.Labai svarbu dar ir tai, kad vaikasmediniais žaisliukais galės žaisti bet kur ir bet kada. Tėvams nereikės jaudintis dėl senkančios baterijos. Jie taip pat nereikalauja jokių papildomų investicijų.
Yra žmonių, manančių, kad medinius žaislussunkiau prižiūrėti nei plastikinius, tačiau tai nėra tiesa. Iš medienos pagamintų žaislų priežiūra visiškai paprasta. Jie savyje turi natūralių antibakterinių savybių, tad juos užtenka tik retkarčiaisnuvalyti, o plastmasiniai žaislai turi būti valomi nuolatos, kitaip juose kaupiasi bakterijos.
Dar vienas svarbuskriterijusskatinantis tėvus pirkti medinius žaislus – jų ilgaamžiškumas. Sutikite, jog dažnai, vos tik nuperkate vaikui naują žaislą, po kelių valandų jis ateina jau su sulūžusiu žaislu rankose ir ašaromis akyse. Iš medienos pagaminti žaislai yra gerokai patvaresni, nei plastmasiniai. Su mediniais žaislais tikrai galės žaisti ne vienas vaikas, bet ir jo sesės, broliai, pusbroliai, o gal net ir anūkai. Be to, jie žymiai saugesni ne tik mažyliui, kuris žaisdamas savo žaisliukus glaudžia prie veiduko, deda į burną ar apkabina. Mediniai žaislai saugesni bei sveikesni ir mus supančiam pasauliui. Net išmetus medinį žaisliuką, jis tikrai biologiškai suirs.Dažniausiai vaikai žaislų nesaugo ir tėvai dažnai baiminasi, kad sulūžęs žaislas gali sužeisti. Dauguma medinių žaislų lengvai nesulūš, o tai reiškia, kad vaikai nesusižeis aštriomis detalėmis ar pažirusiomis skeveldromis.
Patarimas tėvams
Medinių žaisliukų dabar galima įsigyti daug kur, tačiau būtina stebėti jų ženklinimą – ar jie atitinka Europos Sąjungos reikalavimus ir ar ženklinti CE, tai yra – žaislo saugos reikalavimai turi būti patvirtinti CE tipo tyrimo sertifikatu.Tokius, saugius ir patikrintus, medinius žaislus galima rasti elektroninėje parduotuvėje Kenditoys.com. Čia įsikūrusi įspūdinga žaislų įvairovė – nuo įvairių rūšių lavinamųjų žaisliukų iki senovinių medinių traukinukų. O jei jūsų atžala būsimas kulinaras ar konditeris, parduotuvėje tikrai atrasite iš ko „pasigaminti“ picą ar spalvomis džiuginančias vaisių salotas.
Kodėl dar verta rinktis medinius žaislus? Tiesiog todėl, kad gera žinoti, jogjūsų vaikas savo kelionę po pasaulį pradėskartu su nuostabiu draugu, kuriame vis dar jaučiama medžio šiluma ir jaukumas, ir kuris galbūt lydės jį visą gyvenimą, dovanodamas begalę prisiminimų ir šiltų jausmų.Tėvai, prieš pirkdami žaislą vaikui, turėtų gerai pagalvoti. Juk kartais vienas ekologiškas, truputėlį brangesnis ir tinkamai parinktas žaisliukas gali būti daug naudingesnis negu keli masinės gamybos žaislai.
Visomis už tokius žaislus. Per daug dirbtino aplinkui. Juk vaikučiui stengiamės duoti viską, kas natūralu, tikra, ekologiška. Kiek įmanoma ir leidžia aplinkybės žinoma. Pirmiausia maitinimas ir sauskelnės, drabužėliai, pataliukai, vėliau ir žaislai. Man pačiai tie medinukai yra nepaprastai mieli
Vaikams ypač reikalingi daiktai, kuo iš natūralesnių medžiagų. Labai džiugu, kad populiarėja ekologiškos medžiagos, medis. Dabar vaikiski pledai, patalynės, drabužiai gaminami iš natūralių medžiagų, kad odytė kvėpuotų, nebūtų suirzusi.
Labai smagūs ir lavinantys žaislai. Ačiū už idėjas 🙂
Mediniai žaislai tikrai jauku ir gražu, žymiai mieliau, kai natūralus daiktas pas vaiką rankose, o ne koks plastmasės gabalas. Pas mano sūnų dauguma žaislų mediniai https://www.ciokis.lt/top-zaislai/mediniai-zaislai