Nepaisant žymių pasiekimų gydant širdies ir kraujagyslių ligas, mirtingumas nuo šių ligų ir ankstyvas invalidumas užima pirmąją vietą Lietuvoje. Teigiami poslinkiai mažinant išeminės širdies ligos išsivystymą ir mirtingumą nuo jos šalyje rodo šių rodiklių dinaminį pobūdį ir sąryšį su ligai įtakos turinčiais veiksniais, žinomais kaip rizikos veiksniai. Pastarųjų nustatymas ir mažinimas gali iš esmės pakeisti sergamumo ir mirtingumo nuo šios ligos rodiklius. Pasiekti ženklių poslinkių galima įtraukiant kuo daugiau gyventojų į sveiką gyvenseną skatinančias programas.
UAB „Telšių sveikata“ nuo 2007 m. vykdoma respublikinė „Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa“ apima 40–55 metų vyrus bei 50–65 metų moteris.
Programos tikslai: sumažinti sergamumą ūminiais kardiovaskuliniais sindromais (nestabilia krūtinės angina ar miokardo infarktu, pereinančiu smegenų išemijos priepuoliu ar smegenų infarktu, periferinių arterijų tromboze), nustatyti naujus latentinių aterosklerozės būklių (miego arterijų stenozės, periferinių arterijų ligos, nebyliosios miokardo išemijos) ir cukrinio diabeto atvejus, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Pagrindiniai programos uždaviniai yra:
– nustatyti asmenis, priskirtinus širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, anksčiau nei pasireiškia klinikiniai ligos simptomai;
– parengti rizikos grupei priskirtiems asmenims taikytinas prevencijos programas ir prireikus siųsti juos į specializuotus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinius dėl nuodugnaus laboratorinio, kardiologinio ir angiologinio ištyrimo bei konsultavimo, o nustačius, kad tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ypač didelė, užtikrinti ilgalaikę prevencinę priežiūrą bei atlikti pakartotinius tyrimus.
Šiais metais iš UAB „Telšių sveikata“ užregistruotų suaugusių pacientų susirgimų 22,4 proc. sudaro kraujotakos sistemos ligos. Kiekvienais metais patikrinama maždaug po 1 300 asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei (50–65 m. moterys, 40–55 m. vyrai), ir diagnozė pirmą kartą gyvenime nustatoma apie 500 asmenų.
Epidemiologinių tyrimų duomenimis įrodyta, kad gyventojų sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis labiausiai yra susijęs su tokių rizikos veiksnių, kaip padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ir cholesterolis, rūkymas, viršsvoris, nepakankamas fizinis aktyvumas, sutrikusi gliukozės tolerancija, nesaikingas alkoholio vartojimas, paplitimu. Veiksminga arterinės hipertenzijos kontrolė mažina sergamumą ir mirštamumą nuo minėtų ligų. Sergantieji arterine hipertenzija septynis kartus dažniau serga insultu, šešis kartus dažniau – širdies nepakankamumu, keturis kartus – koronarine širdies liga. Komplikacijos dažnesnės vyresniems gyventojams.
Prevencinių priemonių efekto ir bendrosios širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės pakartotinis vertinimas atliekamas po metų.
Kviečiame visus gyventojus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir įsitikinti, kad Jūsų širdis sveika.