Metų sankirtoje „Telšių ŽINIOS“ aplankė seniausią Telšių rajono gyventoją – Bronislavą Vasiliauskienę. Praėjusį šimtmetį gimusi telšiškė pavasarį minės 106-ąją sukaktį. Padedama artimųjų, senolė vis dar pavaikšto ir gali pasigirti puikiu apetitu.
Paklausta apie pokyčius gimtinėje per šimtą metų, senjorė nusišypso: „Lietuva paseno kartu su manimi…“
Prižiūri vyriausia dukra
Vieniems gyvenimo atriekta kukliau, kitiems – daugiau. Gyventojų registro tarnybos duomenimis, seniausiai Lietuvos moteriai – net 113 metų (gyvena Utenos rajone), o vyriausiam stipriosios lyties atstovui – 108-eri (gyvena Kaune). Nedaug nuo šių ilgaamžių skiriasi ir antrąjį savo gyvenimo šimtmetį skaičiuojanti Telšių rajono gyventoja B. Vasiliauskienė (mergautinė pavardė – Giniotytė).
Šimto penkerių moteris dar atsikelia iš lovos ir žengia keletą žingsnių. Senolė sako nebeturinti bendraamžių giminaičių ar pažįstamų – visi jau iškeliavę Amžinybėn.
Sutuoktinis Stanislovas mirė 1992-aisiais (eidamas 89 metus). Tais pačiais metais našlė liko ir vyriausioji Bronislavos dukra Irena Kontautienė. Pas ją seniausia Telšių rajono gyventoja ir pasitinka gyvenimo saulėlydį.
Anglų kalbos ir istorijos, o vėliau pradinių klasių mokytoja dirbusi Irena – aštuoniasdešimtmetė. Buvusi pedagogė mamą prižiūri negailėdama savo pačios sveikatos ir laiko – galbūt čia ir slypi Bronislavos ilgaamžiškumo paslaptis.
Žinoma, šimto penkerių metų sulaukusio žmogaus priežiūra nėra lengva – nemigo naktys jau tapo įprastos. Dukros teigimu, valdingumu pasižymėjusi mama vadovauti mėgsta iki šiol.
Ilgaamžei keliskart per dieną patiekiamas karštas ir sotus maistas. Bronislava ypač mėgsta mėsos patiekalus, be jų neištveria nė dienos. Tačiau širdies operaciją atlaikiusi Irena nedejuoja – reikia grąžinti ją užauginusiai mamai skolą.
Sveikata nesiskųsdavo
Mažeikiuose gimusi Bronislava vėliau su tėvais persikėlė gyventi į Dadotkų kaimą. Ištekėjusi apsigyveno Trimėsėdžio kaime, turėjo 8 ha žemės. Tarp ūkio darbų moteris rasdavo minutėlę kitą mezgimui, verpimui ir audimui.
Dėl sunkaus darbo ūkyje ar kitų priežasčių straipsnio heroję kankindavo galvos skausmai. Po penkiasdešimtmečio jie liovėsi ir rimtesnių bėdų dėl sveikatos Bronislava neturėjo.
Į Telšius Bronislava ir jos sutuoktinis persikėlė gyventi kolektyvizacijos metu. Vyras iki aštuoniasdešimties metų plušėjo „Masčio“ fabrike staliumi. Moteris dirbo valytoja parduotuvėje, iki pensijos – „Masčio“ medicinos punkte sanitare.
Įsimintinas jubiliejus
Nieko keisto, jog šimto penkerių metų Bronislavos atmintis šlubuoja. Vargiai pastarųjų metų įvykius ir žmones pamenanti ilgaamžė gali daug papasakoti apie kelių dešimtmečių senumo dienas.
Apie savo amžių paklausta moteris kiek pamąsto ir atsako: „Šimtas metų jau yra.“ Mat šimtojo jubiliejaus paminėjimas senolei ypač įsirėžęs atmintin: pagerbęs šimto giminaičių būrys, o valsas sušoktas su kiekvienu šventės vyru!
Senjorės artimieji
Bronislava užaugino keturis vaikus. Šiandieną šimto penkerių metų senjorė gali pasigirti 8 anūkais, 16 proanūkių bei 7 proproanūkiais. Vyriausioji dukra – jau minėta aštuoniasdešimtmetė pedagogė Irena. Telšiuose gyvena Bronislavos sūnus Valerijonas (gim. 1936 m.), Degaičiuose – Antanas (gim. 1942 m.). Kaune nuo 1960-ųjų gyvenanti dukra Aleksandra Mikutienė su iš Rainių kilusiu sutuoktiniu Kazimieru (inžinierius, ekonomistas) į Telšius atvyko sutikti Didžiųjų metų švenčių.
Sulaukęs 92 metų, Čikagoje mirė Bronislavos brolis. Šiame mieste gyvena ir anūkė Vanda. Antroji Bronislavos dukters Irenos atžala – sūnus Egidijus – gyvena Telšiuose.
Senolės sūnus Valerijonas – santechnikas, jo dukra Danutė gyvena Telšiuose, sūnus Virginijus – Vilniuje.
Bronislavos dukros Aleksandros atžala Aurelija pasekė tėvo Kazimiero pėdomis – dirba inžiniere, dukra Jūratė dirba gydytoja. Beje, Jūratė 1993-iaisiais tapo „Mis Lietuva“.
Ilgaamžės sūnaus Antano dukra Vaida dirba Regioninėje Telšių ligoninėje, sūnus Steponas gyvena Telšiuose.
Netrukus – gimtadienis
Balandžio 26 d. Bronislavai sukanka 106-eri metai.
2013-uosius metus „Telšių ŽINIOS“ išlydi su seniausiu Telšių rajono žmogumi. O atrisnojančius 2014-uosius palabinsime rašydami apie pirmąjį Naujųjų metų kūdikį.