Praėjusią savaitę Seimas priėmė LR socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą. Juo siūloma mažinti socialines išmokas visoms socialinėms grupėms.
Pagal Seime priimtą LR socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą, nuo 2010 m. sausio mėn. mažinamos senatvės pensijos, pareigūnų ir karių valstybinės pensijos, nedarbo socialinio draudimo pašalpos, mažinama galimybė gauti išmoką vaikui, o nuo 2010 m. liepos 1 d. bus perskaičiuojamos ir motinystės, tėvystės socialinio draudimo pašalpos.
Šiuo įstatymu net iki 70 proc. mažinamos dirbančių asmenų gaunamos pensijos. Taip pat bus perskaičiuojamos kompensacinės išmokos, mokamos pagal LR teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymą, rentos, mokamos pagal Kūno kultūros ir Sporto įstatymus, bei kitos pašalpos ar išmokos.
Dėl LR socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo turi apsispręsti ir šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Seimo Darbo partijos frakcija kreipėsi į Prezidentę, prašydama vetuoti šį įstatymą. Prašyme teigiama: „LR Seimo daugumos priimtas LR socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinasis įstatymas dar labiau skurdina ir taip skurdžiai gyvenančius asmenis. Šiame įstatyme numatytos priemonės neturės teigiamos įtakos ekonomikos ir vartojimo augimui, užimtumo didinimui ir „Sodros“ biudžeto pajamų didėjimui.“ Telšiškis Seimo narys Valentinas Bukauskas prieš posėdį, kuriame vyko 2010 metų biudžeto svarstymas, susitiko su Vilniuje mitingavusiais pensininkais ir neįgaliaisiais, išklausė jų mintis, nuogąstavimus. Atsižvelgdamas į tai, V. Bukauskas tikino nepritaręs įstatymui, kuriuo mažinamos socialinės išmokos. Tačiau didesnė dalis (81 Seimo narys) 2010 biudžetą laimino: prieš balsavo 56, susilaikė 2 Seimo nariai.
Senatvės pensijos
Laikinuoju įstatymu pirmiausia atsižvelgiama į mažas pensijas gaunančius žmones: 650 Lt dydžio ir mažesnės socialinio draudimo pensijos nemažinamos.
Didesnės pensijos bus mažinamos proporcingai. Didžiausią planuojamų mažinti pensijų gavėjų būrį sudaro 700–850 Lt dydžio išmokas gaunantys žmonės. Priedas už viršijantį 30 metų darbo stažą nebus liečiamas.
Mažinant išmokas dirbantiems pensininkams – tiek gaunantiems socialinio draudimo, tiek valstybines pensijas – taip pat siūloma taikyti solidarumo principą. Pensijos mažės diferencijuotai, priklausomai nuo gaunamo uždarbio. Mažesnį atlyginimą gaunančiam žmogui pensija mažėtų nežymiai, o didesnį – daugiau. Uždirbantiesiems iki 200 Lt pensija mažėtų tik 2,5 proc., nuo 600 iki 800 Lt –10–15 proc., 2 100 Lt – 50 proc., 4 200 ir daugiau litų – 70 procentų.
Siekiama, kad mažą atlyginimą gaunantis žmogus, nežymiai sumažinus pensijos dydį, galėtų ir toliau papildomai užsidirbti, tęsti aktyvų gyvenimą. Tik tolygiai didinant mažėjimo procentą ir nesukuriant uždarbio ar pensijų „slenksčių“, nebus preteksto susimažinti oficialų uždarbį, nes negauta pensijos dalis visada yra „atperkama“ papildomu uždarbiu.
Dirbantiems pensininkams siūloma pensijas mažinti taip:
jei darbo užmokestis – 200 Lt, pensija mažinama 2,5 proc.,
jei darbo užmokestis – 400 Lt, pensija mažinama 5 proc.,
jei darbo užmokestis – 800 Lt, pensija mažinama 15,6 proc.,
jei darbo užmokestis – 1 500 Lt, pensija mažinama 34,1 proc.,
jei darbo užmokestis – 2 100 Lt, pensija mažinama 50 proc.,
jei darbo užmokestis – 3 100 Lt, pensija mažinama 59,5 proc.
jei darbo užmokestis – 4 200 Lt ir daugiau, pensija mažinama 70 proc.
Jei LR Prezidentė pritars LR socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinajam įstatymui, nurodytas pensijų mažinimas nesikeis.