
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną mažeikiškiai suaugę ir jaunieji šauliai pažymėjo žygiuodami Žarėnų apylinkėse bei dalyvaudami partizanams ir politiniams kaliniams skirto atminimo ženklo atidengime Driežų kaime, esančiame Šilalės rajone.
Surengė masinius žygius
Antrus metus iš eilės Lietuvos krašto apsaugos ministerija, pažymėdama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, inicijavo vienu metu skirtingose šalies vietovėse vykusius masinius žygius „Samaningi kilometrai“.
„Nors pagrindinis projekto akcentas – žygiai partizanų keliais, jų metu taip pat siekiama visuomenę supažindinti su partizanų veikla, perteikti patyrimą, kuo gyveno, kaip jautėsi partizanai. Žygiuose bus ne tik žygiuojama, bet ir klausomasi įdomių partizanų istorijų, kviečiama išmėginti jėgas karinėse rungtyse. Tokios iniciatyvos padeda ne tik prisiminti istoriją, bet ir augina kiekvieno mūsų pasiryžimą ginti savo šalį“, – taip šių žygių idėją dar prieš jiems įvykstant pristatė ministerijos atstovai.
Praėjusiais metais šie žygiai vyko 5 šalies vietovėse, šiais metais jau 7. Mažeikiškiai šauliai dalyvavo žygyje, kuris vyko Telšių rajone, Žarėnų apylinkėse ir Dievo Krėslo miške.
Maršrutas – partizanų takais
Atvykusius Mažeikių Generolo Povilo Plechavičiaus šaulių 801-osios kuopos atstovus Žarėnuose pasitiko vyrų folkloro grupės „ANDULĒ“ dainos, norintieji galėjo prisidėti prie maskuojamojo tinklo Ukrainos kariams pynimo, buvo parengta ekspozicija, kurioje visi galėjo susipažinti su šaulių veikla bei rezistencijos partizanų ginklais.
„Maršrutas, kuris iš viso sudarė dvidešimt du kilometrus, buvo įspūdingas – piliakalnis, miško takai. Aplankėme partizanų kapus Žarėnų kapinėse, kur jų atminimas pagerbtas salve, po to sustojome prie partizanų palaikų atkasimo vietos, pabuvome prie Šatrijos rinktinės Žarėnų kuopos partizanų žeminės. Įpusėjus žygiui, miške padarėme pertrauką, buvome pavaišinti kareiviška koše ir arbata“, – apie žygį pasakojo jaunųjų šaulių delegacijai vadovavęs Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio ir Kalnėnų jaunųjų šaulių būrių vadas Stasys Pauliukas.
Žarėnų kuopa Dievo Krėslo miške veikė 1946–1949 metais, ji priklausė Šatrijos rinktinei, kuri kartu su Alkos ir Kardo rinktinėmis sudarė Žemaičių partizanų apygardą. Žemaičių apygarda buvo sunaikinta paskutinė, išsilaikiusi partizaniniame kare iki pat 1953 metų.
Sunkumai jauniausiųjų neišgąsdino
Žygyje Žarėnų apylinkėse, kurio šūkis šiais metais buvo „Samanomis sąmoningi“, dalyvavo apie 360 žygeivių. Iš jų – daugiau nei 40 jaunųjų šaulių iš Gabijos, Viekšnių, Tirkšlių ir Kalnėnų būrių.
Kaip pažymėjo Krašto apsaugos ministerijos atstovai, kuo daugiau piliečių jaučiasi pasirengę ir žino savo vaidmenį, tuo sunkiau juos išblaškyti ar suklaidinti. Anot jų, pilietiškų žmonių tinklas – tai jėga, kuri karo ar krizės akivaizdoje gali tapti realia pagalba šalies kariuomenei ir institucijoms, todėl kiekvienas žygis, kiekvienas apsisprendimas įsitraukti į bendrą veiklą yra svarbus. Visa tai stiprina pasitikėjimą, ryšius tarp žmonių ir suvokimą, kad valstybės gynyba – tai visų mūsų atsakomybė.
Pasak S. Pauliuko, šis žygis tapo ne tik atvira pilietiškumo pamoka, bet ir rimtu fiziniu išbandymu. Šį išbandymą sėkmingai išlaikė ir vieni jauniausių šio žygio, kuriame dalyvavo aštuntokai, dešimtokai ir suaugę žygeiviai, dalyvių. Tai mažeikiškiai jaunieji šauliai – šeštokas Gustas Steckus jau antrą kartą įveikė šį maršrutą, penktokai Aironas Ročys, Emilis Kantenis ir Paulius Želvys pirmą kartą ištvermingai nužygiavo visą žygio maršrutą.
Renginiai – vienas po kito
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena pažymėta ne vien šiuo renginiu: Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio progimnazijos septintokai dalyvavo gyvosios istorijos pamokoje „Lietuvos pasipriešinimo judėjimas“. Pamoka vyko kitaip: moksleiviai kartu su Tirkšlių jaunųjų šaulių būrio vadovu S. Pauliuku vyko į Ketūnus, kur aplankė pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio gimtinę, prie paminklinio akmens uždegė atminimo žvakutes.
Grupė Mažeikių šaulių dalyvavo Šilalės rajono Driežų kaime vykusiame renginyje, kurio metu buvo atidengtas ir pašventintas atminimo ženklas Trijonių sodyboje, pagerbiant Lietuvos partizanų, politinių kalinių ir jų bendražygių atminimą.
Šauliams šiuo metu pavasario renginiai įsibėgėja: šį savaitgalį Balsiuose vyks respublikinės šaulių sporto žaidynės, kitą savaitgalį numatyta jaunųjų šaulių stovykla Varniuose.
Vidas STANKUS
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.