Kiekvienais metais iki kovo 15 dienos Telšių rajono savivaldybės administracija turi paruošti einamųjų metų planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų suvestinę. Pastarajame dokumente visi Savivaldybės skyriai numato, ko ir kiek jiems reikės per metus. Suvestinę savo įsakymu tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius. Šiais metais numatyta pravažinėti kuro už 600 tūkst. Lt, trijų automobilių nuomai pakloti 130 tūkst. Lt, apmokyti darbuotojus už 43 tūkst. Lt, kelionių agentūroms išleisti 10 tūkst. Lt, restoranuose palikti 22 tūkst. Lt ir t. t. Kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Kęstučiu Trečioku.
Planas – optimistiškas
„Planuojamų vykdyti pirkimų planas yra privalomas, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius K. Trečiokas. – Jį turime paruošti ir patvirtinti iki kovo 15 dienos. Žinoma, jis nėra šventa karvė, tad per metus planą galima tikslinti.“
Anot K. Trečioko, planą sudaro trys dalys: paslaugų, darbų ir prekių pirkimas. Planą ruošia visi Savivaldybės padaliniai. Jie nurodo savo poreikius: kas ir kokius projektus vykdo, kiek reikia kanceliarinių prekių ir pan. Tokie visų skyrių poreikių planai sudedami į vieną dokumentą – suvestinę, kurią įsakymu ir patvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.
„Tokie planai visada būna labai optimistiški, – kalbėjo K. Trečiokas. – Visada stengiamės planuodami numatyti šiek tiek daugiau, tikėdamiesi, kad galbūt atsiras pinigų, galimybių… Tačiau realybė būna kita – perkant žiūrima, kiek ir ko iš tikrųjų reikia, be ko galima išsiversti ir pan.“
Degalams – daugiau nei pusė milijono!
2011 m. planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų suvestinė susideda ir gero pusšimčio puslapių. Daugelis eilučių rėžia akis. Vartant viešųjų pirkimų suvestinę, negalima nepastebėti, kad degalų šiais metais ketinama įsigyti net už 600 tūkst. Lt!
„Negaliu atsakyti, iš kur atsirado būtent tokie skaičiai, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo K. Trečiokas. – Kiekvienas Savivaldybės skyrius užsisako tiek, kiek gali tekti važiuoti. Planuojant yra atsižvelgiama į praėjusius metus. Sutinku, kad kai kurie skaičiai atrodo šiurpiai…“
Telšių rajono savivaldybės administracijos ūkyje yra apie 20 automobilių, taip pat ir keli traktoriai bei sunkvežimiai. Kiekvienam skyriui ir seniūnijai yra numatyti kuro sunaudojimo limitai. „Nebus išleista tiek, kiek nurodyta suvestinėje, t. y. 600 tūkst. Lt. Tai greičiau numatyta šviesiai ateičiai. Garantuoju, kad bus išleista tik pusė nurodytos sumos“, – tikino K. Trečiokas.
Naujam merui prabangus automobilis?
Šiais metais numatyta išnuomoti tris automobilius. Nuomosis mero tarnyba. Keisčiausia (o gal jau ir nebe) tai, kad už dviejų lengvųjų automobilių nuomą, įskaitant ir jų techninę priežiūrą, numatoma pakloti 72 tūkst. Lt, o už dar vieną – greičiausiai naujojo mero – 60 tūkst. Lt. Du pirmieji automobiliai kainuos mokesčių mokėtojams po 3 tūkst. Lt per mėnesį, o trečiasis – auksinis – net po 5 tūkst. Lt per mėnesį?!
Palyginkime, gero, prieš draugus ir gimines bei svečius gėdos nekeliančio vokiškos markės automobilio nuoma per mėnesį vidutiniškai atsieina apie 2 tūkst. Lt.
„Ne manęs klauskite, kodėl tokios sumos ir kas per automobiliai, bet naujojo mero – jo komanda suplanavo, aš tik pasirašiau“, – nenoriai atsakinėjo K. Trečiokas. Kadangi dar naujo mero nėra, dar neposėdžiavo ir naujoji Taryba, o parašas po planuojama nuoma padėtas šiuo metu pareigas einančio Savivaldybės administracijos direktoriaus K. Trečioko, jam ir teko atsakyti: „Automobilių nuoma yra amžinas klausimas. Neturime lėšų automobiliui nupirkti, o nuomojant ilgą laiko tarpą jis tampa brangesnis nei naujas. Dar kartą pasikartosiu – tokias sumas automobilių nuomai suplanavo mero kabinetas. Ką galiu pasakyti – iš kainos sprendžiant numatyta išsinuomoti gerą automobilį.“
Vyno taurei ir mineraliniam vandeniui
Planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų suvestinėje šiais metais numatyta įsigyti įvairių maisto produktų už 15 tūkst. Lt. „Patys tikrai nevalgysime – pinigai numatyti vaišinti, – komentavo K. Trečiokas. – Pavyzdžiui, koks nors mūsų rajono menininkas švenčia jubiliejų ir jo proga yra surengta paroda: čia be vyno taurės neapsieisi. Tam ir numatytos tos lėšos. Savivaldybė iš šių pinigų perka Tarybos posėdžiams mineralinį vandenį bei kavą.
Dovanoms ir apdovanojimams šiais metais numatyta išleisti 20 tūkst. Lt. „Tai įvairūs suvenyrai svečiams arba dovanos įvairiausioms progoms. Pavyzdžiui, iš šių lėšų buvo nupirkti puodeliai ir įteikti pasibaigusios kadencijos Tarybos nariams“, – pasakojo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius.
Pagrindinis administracijos buitinis prietaisas – virduliukas
Kompiuterinėms prekėms ir reikmenims įsigyti 2011 m. planuojama išleisti 474 tūkst. Lt. Anot K. Trečioko, į šią sumą įeina įvairių programų licencijų įsigijimas, prisidėjimas prie vykdomų projektų. Įdomu, kad nėra numatyta lėšų nešiojamiesiems kompiuteriams, kurie būtų skirti naujiesiems Tarybos nariams, pirkti. Kompiuteriai, anot Savivaldybės administracijos direktoriaus, – galvos skausmas, nes senieji kompiuteriai ilgai nebetarnaus, o naujiems įsigyti reikia apie 100 tūkst. Lt.
Baldams šiais metais numatyta išleisti 33 tūkst. 750 Lt, televizijos ir radijo imtuvams, garso ar vaizdo įrašymo arba atkūrimo aparatams – 7 tūkst. Lt, keleivinio transporto priemonių nuomai su vairuotoju – 29 tūkst. Lt, Telšių miesto aplinkos oro tyrimams – 15 tūkst. Lt, vertimo raštu paslaugoms – 10 tūkst. Lt, kabinetams remontuoti – 24 tūkst. Lt, biuro valymo paslaugoms – 90 tūkst. Lt ir t. t.
Numatyta įsigyti ir buitinių prietaisų už 6 tūkst. Lt. Iš šios sumos mero tarnyba atsirieks 3 tūkst. 200 Lt. „Nežinau, gal kavos aparatą pirks, nors vieną jau turi, – svarstė K. Trečiokas. – Čia gali būti daug kas. Dažniausia administracijos naudojama buitinė technika – virduliukai.“
Lėšos „meravimo“ pagrindams išmokti
Restoranų ir maisto teikimo paslaugoms numatyta išleisti 22 tūkst. Lt, viešbučių paslaugoms – 5 tūkst. Lt, apgyvendinimo paslaugoms – 10 tūkst. Lt. „Šios lėšos susijusios su įvairių delegacijų priėmimu, svečių vaišinimu, apnakvindinimu, – kalbėjo K. Trečiokas. – Pavyzdžiui, keturių asmenų vakarienė ar pietūs restorane kainuoja apie 300–500 Lt ir tų sumų, kurios yra numatytos, greičiausiai, neprireiks, nebent vyktų kokia nors didelė miesto šventė su gausybe miesto ir rajono svečių.“
Kelionių agentūrų ir panašioms paslaugoms numatyta išleisti 10 tūkst. Lt. Anot K. Trečioko, šie pinigai naudojami, pavyzdžiui, kaip ir neseniai surengtai Tarybos narių kelionei į Lenkiją.
Mokomiesiems seminarams planuojama išleisti 43 tūkst. Lt. Pusę šios sumos (20 tūkst. Lt) pagal poreikį – mero tarnybai. Na, poreikis, matyt, bus: nauja valdžia turės būti mokyta.